1961
Prikaza
2
Komentara
SLAVONSKI BROD - Posljednjih dana svjedoci smo vijesti kako je policija u više navrata 'ulovila' vozače koji su za upravljače svojih vozila sjedali unatoč visokoj koncentraciji alkohola u organizmu.
Posljednja takva vijest odnosi se na događaj koji se oko 21 sat zbio preksinoć u Svačićevoj ulici u Slavonskom Brodu. Zaustavivši automobil kojim je upravljao 47-godišnji vozač djelatnici policije vozača su podvrgnuli alkotestiranju. Tom prilikom utvrđena mu je koncentracija alkohola od 2,93 promila. Policajci su alkoholiziranog vozača doveli u policijsku postaju i zadržali ga do otrježnjenja te protiv njega podnose prekršajnu prijavu Općinskom sudu u Slavonskom Brodu.
Isto su prošli i vozači koji su tijekom vikenda 'napuhali' 3,47 odnosno 1,7 i 1,6 promila alkohola u organizmu, a o kojima smo izvijestili OVDJE. Ono što ovom prilikom posebno 'upada u oči' jeste činjenica da nisu alkoholizirani vozači samo mladi koji se vraćaju iz noćnog provoda. Nerijetko su to vozači u kasnim četrdesetim i ranim pedesetim godinama, kao dvojica iz ovih izvješća ili vozači teretnih vozila koji su također uhvaćeni u vožnji pod utjecajem alkohola. U tim godinama oni bi svojim odnosom prema vožnji i sigurnosti u prometu trebali biti primjer mladima. No, nažalost daju im najnegativniji mogući primjer. Kako među vozačima koje policija uhvati u prekršaju vožnje pod utjecajem alkohola nerijetko ima recidivista, onih koji prekršaj ponavljaju izlažući time svoj i život ostalih sudionika u prometu pogibelji, postavlja se pitanje jesu li kazne koje im se izriču dovoljno visoke.
Prema onome što smo doznali od glasnogovornice Policijske uprave brodsko-posavske, Kate Nujić Zakon je vrlo jasan. Djelatnici policije izriču novčane kazne, a one su točno propisane. Tako za vožnju pod utjecajem alkohola od 0,5 do jednog promila kazna iznosi od tisuću do dvije tisuće kuna. Vozači koji za upravljač vozila sjednu pod utjecajem alkohola od jednog do 1,5 promila mogu platiti novčanu kaznu u iznosu od dvije do pet tisuća kuna, dok ona za 'napuhanih' više od jednog i pol promila iznosi od pet do 15 tisuća kuna. Tu zakon ostavlja i mogućnost kazne do 60 dana zatvora, što je, kao i u slučaju određivanja kaznenih bodova, zaduženo sudstvo.
- Kazne za bicikliste i vozače zaprežnih vozila kojima se izmjeri koncentracija viša od 0,5 promila iznosi 500 kuna - dodala je Nujić.
Pa iako prema recidivistima, kad je u pitanju visina kazne, milosti nemaju ni sud ni policija, čini se kako to nekima niti to nije dovoljan razlog da kad piju ne sjedaju za upravljače svojih prijevoznih sredstava. O tome da takvi nekoga mogu ubiti očito niti ne razmišljaju, jer da jesu sigurno niti jednom ne bi sjeli voziti pod utjecajem alkohola. Treba li zakon biti puno rigorozniji prema ovakvim vozačima, rekli bismo da treba. Jer kad već oni ne čuvaju svoj, mi bismo od njih trebali čuvati naše i živote naših najmilijih.
Pitanje je trebalo biti samo jedno, umjesto ovog izraza primjerene upotrijebiti izraz primjenjene, bolje reci izvrsene, naplacene! Ako recidiv upravlja autom sa preko 1.50 promila kazna je od 5-15.000 kuna ili 60 dana zatvora! To nema veze sa policijom, policija... Prikaži sve primjenjuje kazne propisane zakonom, medjutim koliko je recidiva platilo max kazne od 15000 kuna ili islo 60 dana zatvora!?
Ja sa 2.5 bolje vozim neg neki sa 1.2 promila. Pitanje je tu i stila vožnje. Pun je klinac nadrogiranih i idiota koji drndaju po telefonu i voze. Nemojmo se zavaravati, oni koji imaju štelu neće plaćati nikakve kazne, a... Prikaži sve oni rade najgore prekršaje. Dokle ćemo sami sebe lagati i izvoditi gluposti sa donošenjem stalno novih zakona? Nije problem u visini kazni i zakonima, već u tome da retardi imaju veze i da ne bivaju kažnjeni.