5787
Prikaza
3
Komentara
Tako je trenutno u samom centru grada noću najupečatljivija reklama jednog takvog mjesta. Plavo svjetlo koje dolazi s ogromnih slova osvjetljava središnju gradsku Ulicu Petra Krešimira IV. i dio glavnog gradskog Trga Ivane Brlić Mažuranić.
Koliko Hrvati vole igre na sreću, kockanje i klađenje, pokazuje podatak da je u 2016. godini ostvareno nešto manje od 2,7 milijardi kuna ukupnog prihoda u tom 'biznisu', što je najviše u proteklih 16 godina. Točnije, to je povećanje od 301,6 posto u odnosu na najmanji iznos ostvarenog prihoda 2001. godine. Samo Hrvatska lutrija početkom 2018. je godine zbrajala udvostručenu dobit prethodnog razdoblja - radilo se o iznosu od čak 500 milijuna kuna.
Prema rezultatima posljednjeg istraživanja Instituta „Ivo Pilar" za 2015. godinu, u Hrvatskoj je oko 2,2 posto ovisnika o kockanju (uz ostatak Hrvatske, istraživanje je provedeno na devet lokacija Brodsko-posavske županije). Dnevna bolnica za ovisnost o kockanju u Lijepoj Našoj, otvorena je 2015. godine u okviru Psihijatrijske bolnice Sveti Ivan u Zagrebu i zasad je jedina koja se bavi isključivo tom vrstom ovisnosti na kojoj mnogi legalno zarađuju.
O sustavnom odgoju ovisnika o klađenju i kockanju te kršenju ili izigravanju Pravilnika o prostornim i tehničkim uvjetima za priređivanje igara na sreću u casinima, na automatima i uplatnim mjestima kladionica, SBplus ranije je pisao OVDJE, no otad se nije puno promijenilo.
Je li to vrsta turizma koju Brođani priželjkuju te hoće li po tome uskoro postati poznat grad na Savi - ne znamo, no jedno je sigurno - građane o tomu sigurno nitko neće pitati ništa.
Oni za koje je čaša uvijek napola puna, možda bi optimistično zaključili - nestane li ulične rasvjete, korzo i 'Široka', barem, uz veliku reklamu, neće ostati u mraku.
Dokle god se radi o legalnom poslovanju, ne vidim zašto bi pljuvali po nekoj djelatnosti. Ako mislite da je to loše - pokrenite peticije i referendume da se zakonski zabrani. Do tada, pustite tvrtke koje zapošljavaju ljude, plaćaju porez, donose... Prikaži sve legalne sadržaje da rade. Tako bi trebalo biti u demokraciji. Zašto poduzetnici ne ulažu više u druge djelatnosti? Možda je odgovor u Hedlovoj kolumni. Ulična rasvjeta je na razini spiljskog čovjeka - da bakljama osvjetljavamo ulice, bile bi bolje osvijetljene. Postoje li mjerenja koja kazuju koliko je luxa bilo na našim ulicama prije, a koliko nakon mega rekonstrukcije javne rasvjete u gradu? Zašto ne postoje? Moramo li sve raditi ofrlje, bez najosnovnijih podataka?