1575
Prikaza
0
Komentara
POŽEGA - Malotko danas odlučuje javno ukazati na problematiku s kojom se susreo u nekoj životnoj situaciji - bila ona od velike ili male važnosti. No, one koji se odluče na takvo što i - pod imenom i prezimenom - prozovu daleko moćnije članove društva, možemo ne samo nazvati najhrabrijima, nego ih predstaviti kao uzor svakom 'malom' pojedincu.
Jedan od njih je 32-godišnji Matija Brnjak koji je 2017. godine pokrenuo vlastito poljoprivredno gospodarstvo, a samo godinu dana kasnije posadio je 4000 sadnica jagoda. Tako počinje njegova 'voćna' priča.
- Dobro se informirajte prije traženja bespovratnih sredstava iz EU fondova, jer nije sve u natječaju! Kada smo uspjeli proći na natječaju, sreći nije bilo kraja. Prva isplata odrađena u roku. Poslovni plan ispunjavamo 13 mjeseci prije roka i tri mjeseca nakon dobivenih sredstava prve rate. Poziv APPRR-a koji nas je iznenadio neposredno prije isplate druge rate, stvarno je razočaravajuć. - počinje svoju zapetljanu priču mladi poljoprivrednik iz Velikog Banovca, naselja kod grada Pakraca. Sve je odlučio javno podijeliti putem Facebook objave.
Kako bismo pobliže otkrili o čemu je riječ, odlučili smo kontaktirati glasnog OPG-ovca koji ostale poljoprivrednike želi upozoriti na moguće propuste prilikom prijavljivanja na natječaje - poput onog koji je sam doživio.
Matija se odlučio prijaviti na jedan od natječaja Lokalne agencijske grupe (LAG) „Zeleni trokut“ za dodjelu bespovratnih sredstava iz EU fondova i to za mjeru 6.3.1. - Provedba lokalne razvojne strategije. Konkretno, prijavio je poslovni plan za kupovinu linije za sok te rabljenog plastenika.
- Proces same prijave, koliko god se činio jednostavnim, to nije. Morali smo priložiti cijeli poslovni plan i sve što u njemu piše mi moramo i ostvariti uz priložene račune - što je jedan od uvjeta natječaja. Mi smo morali ispuniti uvjet da je više od 50 posto uloga u novu opremu i ostatak u polovnu, poput plastenika kojeg smo kupili.
Odlučili smo se za plasteničku proizvodnju prije nekolikog godina, no zbog financijskih mogućnosti nismo to mogli realizirati. Zatim nam se otvorila mogućnost da pokušamo s EU fondovima te smo uspjeli proći na natječaju LAG-a koji je raspisan u veljači 2021. godine. U studenom iste godine sam doznao da sam prošao, a samo dva mjeseca nakon toga, odnosno, u siječnju su isplatili prvi dio sredstava. - za Plusportal kazao je Matija Brnjak.
Kako nam otkriva, svoj poslovni plan mora realizirati do 30. lipnja 2023. godine, što je nemoguće nakon problema na koji je naišao - ne samo on nego i desetci poljoprivrednika koji su mu se javili nakon njegove objave na društvenoj mreži.
- Na početku smo dobili polovicu od ukupnog iznosa sredstava, odnosno, 56,5 tisuća kuna, a za ostatak smo uložili svoj novac. Mi smo taj dio projekta realizirali tri mjeseca nakon isplate, kako bismo u lipnju ove godine podnijeli zahtjev za drugim dijelom isplate. Tu je odmah krenuo problem od strane Agencije za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju (APPRR).
U natječaju LAG-a nije navedeno sve što je potrebno za ostvarivanje plana i primitak sredstava. Naišao sam na problem sa Zakonom o gradnji. Plastenik koji sam kupio sredstvima iz te mjere, veličine je 660 kvadrata i meni stvara problem njegova širina jer do deset metara nije potrebno ishoditi građevinsku dozvolu, a moj plastenik ima 11 metara, što zahtijeva dozvolu. Trebam li ja znati Zakon o gradnji? To je propust koji nije bio naveden u natječaju i ja ne mogu dobiti drugu polovicu bespovratnih sredstava dok ne dobijem građevinsku dozvolu koju, pak, moram čekati deset mjeseci i sam je platiti u iznosu oko deset tisuća kuna, jer projekt moram završiti do početka srpnja 2023. godine. - pojasnio nam je Matija.
Iako Matija u svojoj objavi proziva Ministarstvo poljoprivrede, bitno je naglasiti kako je LAG taj koji je sastavljao natječaj. Kako će raspetljati ovu zamršenu priču, pitali smo i LAG i APPRR, no odgovore još nismo dobili. Nakon što poslušamo 'drugu stranu', bit će jasnije tko je pogriješio - oni koji su sastavljali natječaj ili, pak, ljutiti OPG-ovac koji zbog 'jednog papira' ne može dobiti ostatak bespovratnih sredstava.