SLAVONSKI BROD / KRIŽEVCI - Zgrada nekadašnjeg Agrokombinata Jasinje u Brodskom Vinogorju, nikad dovršeni objekt Motela „Marsonija-jug“ uz Sjevernu veznu cestu i autocestu A3, propadanju prepušten objekt nekadašnjeg Doma za djecu i mlade bez odgovarajuće roditeljske skrbi u Kumičićevoj ulici, Robna kuća „Vesna“ u samom srcu grada,... - sve su to objekti na području grada Slavonskog Broda, u privatnom ili gradskom vlasništvu, kojima mnogi već desetljećima smišljaju novu namjenu.
Riječ je o solidnim građevinama (ili onima koje su to nekada bile) za koje većina komentira kako je „prevelika šteta da propadaju i zjape prazne“. One, osim toga, počinju narušavati vizuru grada jer su nemilosrdno prepuštene 'zubu vremena'.
Diljem Europe čije urbane sredine vape za dodatnim stambenim jedinicama, takve objekte već neko vrijeme 'spašava' poseban oblik stanovanja - model stambenog zadrugarstva. U Beču je već 60 posto stambenog fonda u takvom obliku vlasništva, dok u Nizozemskoj on obuhvaća oko 30 posto. 'Zadrugari', pak, tvrde kako takav oblik stanovanja diže kvalitetu života i postiže uštedu.
Grad Križevci prvi je u Hrvatskoj prihvatio takvu ideju i to kroz pilot-projekt „Poticanje razvoja zadružnog stanovanja u Hrvatskoj“, sufinanciran europskim sredstvima. Nositelj projekta je Zadruga „Otvorena arhitektura“, a partneri su Grad Križevci i Zadruga za etično financiranje. Zajedničkim će snagama nekadašnju JNA Vojarnu „Kalnik“ pretvoriti u stambenu zgradu koje će - uz 'stanove' - imati zajedničke prostorije kao što su sobe za goste, urede iliti radne prostorije, mjesto za proslave,...
U Križevcima će takav oblik stanovanja omogućiti ljudima da kvadratni metar plate 400 eura manje. Pozitivna je strana da ovaj oblik priuštivog stanovanja nije usmjeren samo na mlade koji dosad nisu riješili stambeno pitanje, nego na sve dobne skupine građana.
Osim iskorištavanja postojećih objekata, Križevčani će možda u budućnosti i graditi nove zgrade takve namjene i to na gradskom zemljištu. S obzirom na to da Grad Slavonski Brod već daje pravo građenja na svojim parcelama mladim obiteljima (i Katoličkoj crkvi) - vjerojatno nema prepreke da to učini i na ovaj način.
- Osnovna premisa ovog modela je da on bude znatno priuštiviji u odnosu na tržišno raspoložive modele. Način na koji je to moguće je da u cijenu stambenog kvadrata ne ulazi cijena zemljišta i komunalne naknade, odnosno, cijena profita - što je slučaj u klasičnoj komercionalnoj stambenoj izgradnji. Ovo prvo je moguće budući da stambena zadruga kao pravni organizacijski subjekt sklapa ugovor o pravu građenja, odnosno, korištenju zemljišta s jedinicom lokalne samouprave koje time stječe pravo i obavezu sudjelovanja u kontroli te nadzoru tog subjekta. Sama zadruga preuzima na sebe obavezu i organizacijski teret izgradnje i budući da ona radi za sebe i svoje članove nema mjesta za profit. - o križevačkom je projektu kazao gradski suradnik, Antun Sevšak.
Stambene se zadruge mogu povezati s energetskima, što može dovesti do znatnog smanjenja režijskih troškova.
Više o stambenim zadrugama, saznali smo na stranici Radnička prava:
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -