"Nevjerojatno je da u Požegi, maloj sredini u kojoj svatko o svakome sve zna, nije učinjeno ništa da se s važnog mjesta Zavoda za socijalnu skrb ukloni osoba ovisna o kocki".
Drago Hedl, novinar Telegrama, donosi
novu priču o
Vjekoslavu Potočancu, sada bivšem predstojniku požeškog Zavoda za socijalnu skrb, koji je prije par dana uhićen pod optužbom za obiteljsko nasilje.
Voditelj Odjela za djecu, mlade i obitelj, diplomirani socijalni radnik u Zavodu za socijalnu skrb u Požegi, Zlatko Sliško, u petak 29. prosinca, na dan kada je Vjekoslav Potočanac, zbog obiteljskog nasilja i povrede djetetovih prava razriješen dužnosti i predan pritvorskom nadzorniku, javno je potvrdio ono o čemu je Telegram pisao: Potočanac je posuđivao velike iznose novca i bio ovisnik o kocki.
Sliško je Telegramu ustupio 26 stranica, dijela opsežne knjige ”Socijalni radnici ili činovnici socijalne zaštite?”, tekst s detaljnim, iznimno preciznim i potresnim opisima onoga što je proživljavao u Zavodu za socijalnu skrb od veljače 2021. kada je Potočancu prvi put posudio tadašnjih 6000 kuna.
Knjigu, u kojoj je i poglavlje o Potočancu i njegovoj zlouporabi funkcije koju je koristio za posuđivanje novca, Sliško je pisao dvije godine i završio je prije dva mjeseca, a sada s jednim nakladnikom iz Varaždina pregovara o njenom tiskanju. Telegramu je dao ekskluzivno pravo na objavu dijela sadržaja.
Posuđivao novac za svoju ovisnost o kocki
Upravo je nevjerojatna Sliškova prognoza u knjizi o tome kako će završiti Potočanac.
”Šefova sudbina, ukoliko ne bude tražio stručnu pomoć, sigurno neće biti dobra, a mogući su sljedeći ishodi: da izgubi posao, da mu se raspadne obitelj, da on bude žrtvom vjerovnika, da ga netko tuži zbog dugova koje ne vraća, da sebi nešto napravi ili da on napravi nešto loše drugome pa zato bude kažnjen ili da mu banke uzmu sve ako ostane bez posla a ima kredit. Sve je stavio na politiku, a ne na svoju struku što je danas vrlo riskantno”, proročanski je napisao Sliško u spomenutoj knjizi od oko 600 stranica, u poglavlju o svom bivšem šefu, nazvanom ”Subordinacija i odnosi vjerovnik dužnik”.
Sliško iznimno precizno, spominjući kako je Potočanac ”sve stavio na politiku”, razotkriva kako je bivši predstojnik Zavoda za socijalnu skrb koristio političku moć i utjecaj i na taj način dolazio do novca za svoju ovisnost o kocki. No, on nije jedini od koga je sad već bivši predstojnik i istaknuti član HDZ-a u Požeško-slavonskoj županiji posuđivao novac, a nije ga vraćao. Sliško nam je ustupio nekoliko potvrda s potpisom Potočanca da je posudio novac i da će ga vratiti.
‘Žalio se da nema novca za kupnju školske torbe’
Zato je upravo nevjerojatno da u Požegi, maloj sredini u kojoj svatko o svakome sve zna, nije učinjeno ništa da se s važnog mjesta Zavoda za socijalnu skrb ukloni osoba ovisna o kocki, tim prije, što su – kaže Sliško – o tome kolala anonimna pisma nadležnima, ali nitko ništa nije poduzimao.
Naši sugovornici u Požegi, s kojima smo razgovarali u četvrtak, kada je Potočanac uhićen, vjeruju kako su silni iznosi posuđenog novca, koje bi trošio u kladionicama, ozbiljno narušili bračne odnose u obitelji s četvero malodobne djece, od kojih je najmlađe rođeno 2023. vjerojatno i bili uzrok obiteljskog nasilja.
”Znam da se jednom požalio kako nema novca za kupnju školske torbe djetetu”, kaže Sliško.
‘Tražio je da mu posudim 700 eura do četvrtka’
U knjizi spominje detalj koji to potvrđuje: ”Utorak, 23. svibnja 2023. godine, kao i obično, ubrzo poslije jutarnje kave zove me šef k sebi (ovaj puta osobno, a ne preko tajnice) i više mi ne da otići. Zatim u jednom trenutku me zove da dođem pogledati što je na monitoru njegovog računala, a bila je nekakva opomena da nije platio 700 eura za školsku ekskurziju svog sina.
Tražio je da mu posudim 700 eura do četvrtka. Nije pomoglo što sam uporno govorio kako više nemam novaca, a on je ponavljao kako će mi ovaj puta sigurno novac vratiti u roku od dva dana, odnosno do četvrtka 25. svibnja 2023. godine”.
”Ravnatelj Centra za socijalnu skrb Požega Vjekoslav Potočanac, koristeći svoj položaj, počeo je od mene posuđivati novac 2021. godine i postupno je tražio sve veće iznose koje unatoč obećanjima nije vraćao”, stoji na početku spomenutog poglavlja Sliškove knjige.
‘Novac se od mene traži s pozicije moći’
”Kada više nisam imao, tražio je neka nađem tko ima, a kako dugove nije vraćao tim osobama to sam učinio ja umjesto njega jer sam se osjećao odgovornim. Od koga god bih tražio pomoć ili savjet uvijek bih dobivao odgovore da sam za to kriv ja i da je to moja privatna stvar. Ja tako ne mislim jer se to događa na mom radnom mjestu i za vrijeme radnog vremena i novac se od mene traži s pozicije moći.
Radim u javnoj službi, a moj posao se u osnovi sastoji u tome da sudovima za mladež i državnim odvjetništvima za mladež dajem mišljenja o mladim osobama s problemima u ponašanju, što ne mogu raditi ako sam uznemiren. Stoga smatram da imam pravo na zaštitu od strane institucija države za koju radim”.
Ostatak teksta možete pročitati
OVDJE.