/ 16
2376
Prikaza
0
Komentara
SLAVONSKI BROD - Sinoćnja večer tanga i nastupa vrsnih glazbenika,Tango kvinteta Beltango iz Beograda, bila je večer nabijena strastvenom muzikalnošću, prava glazbena poslastica ispunjena uživanjem, svakako nesvakidašnji koncert, kojim je renomirani sastav po prvi put u Slavonskom Brodu pokazao svu raskoš muziciranja i dotakao najtananije osjećaje zbog kojih su se neki od ljepote ježili, neki čak pustili suzu, ali svi odreda uživali. Pokazali su to uzvici divljenja i dugotrajni pljesak te dva odsvirana dodatka nakon gotovo dvosatnog programa.
Prava je šteta što se zbog najavljene kiše, utakmice, fišijade ili tko zna čega, ispod nadstrešnice Kazališno koncertne dvorane pojavila tek nekolicina ljudi na koncertu renomiranog sastava koji je kroz protekla dva desetljeća rado viđen u većini europskih država i u svijetu.
To pak nije spriječilo prave profesionalce da pokažu sve umijeće čarobnog tango zvuka. Virtuoznu petorku na čelu s osnivačem Aleksandrom Sašom Nikolićem (bandoneon) čine pijanistica i vokal Ivana Nikolić, gitarist Bogdan Pejić, violinistica Antonia Barna i kontrabasist Petar Holik, koji su nadahnuto i s očitim uživanjem zahvalnu i oduševljenu publiku proveli svijetom tanga i bogatom poviješću ovog glazbenog izričaja.
Krenuli su s tardicionalnim tango zvukom pa nastavili s argentinskim valc tangom, potom predstavili milongu ili podvrstu tanga veselog karaktera koja je nastala početkom prošlog stoljeća, a završili s balkangom, svojevrsnom mješavinom balkanskog zvuka i tanga, kao jedinstvenim muzičkim žanrom. Neizostavna je bila i muzika poznatog reformiste tanga Astora Piazzolle i Tanga nuevo, s najpoznatijom skladbom "Zaborav".
Tango živi svoj život već desetljećima i izvan svoje domovine Argentine pa su pravi majstori pokazali kako to zvuči u nekim drugim zemaljama - Urugvaju, Meksiku, Grčkoj, na Balkanu... što je još toplije i potpunije zazvučalo uz vokalnu interpretaciju Ivane Nikolić.
Kroz tango putovanje, publiku je cijelo vrijeme vodio Saša Nikolić, osnivač kvinteta i potpuno predani svirač iznimno zahtjevnog instrumenta, bandoneona, male čudne harmonikice koja, zbog jedinstvene boje zvuka, stvara neponovljiv tango doživljaj i neraskidivo je vezana s tangom, a po njegovim riječima, još je uvijek nedovoljno zastupljena u Europi, iako je porijeklom iz Njemačke, iz 19 stoljeća. U Europi ga danas koncertno aktivno svira svega desetak glazbenika, no brodska ga je publika imala zadovoljstvo čuti.
Kvintet čine odreda akademski obrazovani glazbenici, s puno iskustva i simfonijski odsviranih koncerata. Nikolić koji je završio klasičnu harmoniku, na Muzičkoj akademiji, kaže "od kada se tango uselio u moje srce, harmoniku sam stavio na stranu, želim izučiti bandoneon što je dublje moguće", no i dalje se, poput ostalih, bavi profesurom i pedagogijom.
Više puta su do sada nastupali u Hrvatskoj i obostrana je to simpatija, potvrđuje prvi čovjek ansambla, koji će s ekipom nakon brodskog koncerta nastaviti u austrijski Salzburg na festival. "Beltango sljedeće godine obilježava veliku obljetnicu, a do sada smo održali preko 800 koncerata u 32 države svijeta, prošli smo sve kontinente. Često smo scenu dijelili i s argentinskim umjetnicima i to nam daje dodatni kredibilitet da promoviramo tango kulturu i nastupamo diljem svijeta, a i da ubacimo nešto malo našeg", kazao je glazbenik koji, kako se čini, do zadnjeg atoma živi tango.
Neposrednost glazbenika i dobre vibracije koje su se međusobno osjetile od samog početa koncerta završila je najizvođenijim tango skladbama, a potpuno neočekivano, Ivana i Aleksandar Nikolić, prezadovoljni reakcijama publike, pokazali su (i bez glazbe) nekoliko plesnih koraka najčudesnijeg plesa na svijetu.
Oduševljena publika zaželjela je samo ponovni susret s vrsnom tango petorkom.