/ 51
5179
Prikaza
0
Komentara
Šarolika ekipa svake je godine druga, kampovi su otvorenog tipa, a uvijek je posebno i drukčije s novim ljudima, instrumentima, melodijama.. Sve pjesme se uče po sluhu, nema notnih zapisa, no često je to izazov sudionicima kampa među kojima ima školovanih i samoukih glazbenika, profesionalaca. Ovogodišnji voditelji glazbenih radionica su profesorica violine Lucija Stanojević iz Hrvatske te Nils Peschanski iz Francuske.
Radionice se odvijaju tako da polaznici jedni druge uče pjesme iz svojih zemalja.
Ethno Croatia dio je projekta svjetske ethno mreže Jeunesses Musicales International, a namijenjen je mladima od 18 do 30 godina. Program postoji trinaest godina, a od početka se u Grožnjanu okupljaju glazbenici iz brojnih država s jedinim ciljem-da produbljujući znanja o vlastitoj tradicijskoj kulturi uz pomoć mentora ali i međusobnim učenjem usvoje i tradicijsku glazbu drugih. Osim glazbe na taj se način uče toleranciji, jednakosti i demokraciji. A da im jezik nije prepreka pokazali su i sinoć uglas pjevajući najprije srpsku svadbenu pjesmu „Gugutka", pa iz Kurdistana veselu plesnu skladbu, uslijedila je komplicirana makedonska skladba s kojom su se „borili" mladi pjevači iz dalekih zemalja, pa dvije skladbe iz Švedske, pa iz Malavia, Belgije, Njemačke, Češke…i svi su ih uglas pjevali. Iznimka je ove godine Marko iz Zagreba koji je sve polaznike naučio tradicijsku skladbu iz Perua jer je tu glazbu zavolio još kao dječak a Peruanci su ga naučili svirati i pjevati.Trenutno u svijetu na četiri kontinenta u 21 državi ukupno ima 25 ethno kampova, potvrđuje Nils Peschanski, koji je oduševljen upravo hrvatskim kampom u kojem se na Dunjin poziv našao po prvi put. „Grožnjan je prekrasan, fascinantna je priroda, a u Hrvatskoj je glazba očito jako važna" kaže voditelj koji je završio konzervatorij (piano-jazz), a onda je kaže otkrio ethno i educirao se da postane umjetnički voditelj. Veli da mu je posao u kampu svakom od sudionika pronaći mjesto u orkestru no oni su, naglašava, fantastični i zaključuje „zapravo s njima nisam imao puno posla".
Suvoditeljica Lucija Stanojević, violinistica, radi u školi, a prije desetak godina doživjela je prvo iskustvo sa ethnom..Kaže da u ekipi ne postoji hijerarhija voditelja jer svi su svima istovremeno i učitelji i učenici. „Mi smo i prijatelji i kuhari i nosači stvari…to je neopisivo iskustvo. Puno puta sam i ja upijala tu energiju od svih. I nema tog napora koji može zaustavit taj cijeli proces. Budemo umorni ali to je punjenje i pražnjenje …i savršeno je…"
Kroz samo tri dana naučili su 15 pjesama i instrumentala…što je jako zahtjevno. „Svatko predstavi svoje pjesme iz svoje sredine koje mi onda svi naučimo. Na to se rade aranžmani. Novost je ovogodišnjeg kampa što je Nils uveo da svi polaznici mogu sudjelovati u slaganju aranžmana. To je upravo bit ethna i esencija glazbe…koja znači slobodu. U pet dana stvori se ta mala zajednica koja funkcionira kao obitelj i toliko je teško nakon toga spustiti se s tog oblaka i vratiti se u stvarnost…"rekla je Lucija.
Prvi put na Ethnu Croatia je Martin Ladika , i veli da je oduševljeni polaznik. „Hvala vam što ste došli upijati tjedan dana našeg rada,vi ste moment u kome se to isplati" uputio je brodskoj publici nakon predstavljanja. Za njega je ovaj kamp jedno doista iznimno iskustvo. „Ako netko voli glazbu i ako voli cijeli svijet i razne kulture, ovdje će doživjeti nezaboravne uspomene za cijeli život" kazao je mladić koji je najprije prošao kroz ethno kamp u Švedskoj, u kojoj je prije više od tri desetljeća začeta cijela ethno priča. Martin inače pjeva u zboru i svira gitaru, no na pozornici se moglo čuti i razne udaraljke, harmonike, trube, saksofon, klarinet, violine…uz pjesme pjevane na kurdskom, francuskom, belgijskom, njemačkom, makedonskom, češkom…što samo nakon pet dana zajedničke vježbe zvuči usklađeno i lijepo.
Ne vole spominjati amaterizam i profesionalizam u glazbi jer njihovo zajedništvo i ljubav prema muzici…ta činjenica da dotaknu ljude… predstavlja profesionalizam na najvišoj razini.
Premda su se od prvog dolaska u Slavonski Brod mijenjali voditelji kao i izvođači iz također različitih država pa i kontinenata, jedina konstanta Ethno Croatia programa je sve brojnija brodska publika koja ih naprosto voli zbog dobrih vibracija i radosti što donose ovi mladi ljudi.„Ipak, čini se da polaznici kampa uvijek najviše vole ovaj koncert u Brodu, primjećuje koordinatorica Dunja. „Najtopliji je doček, najtoplija publika, uvjeti su fantastični, pozornica i oprema sjajni, kao i tonci, To nismo imali nigdje, zvuk nam je super, tako da uživamo obostrano, to je uvijek neka čarobna razmjena …" zaključila je.
Završni program ovogodišnjeg Brodskog glazbenog ljeta slijedi već u petak (19.7) od 21.sat, kada će na platou KKD novo ruho sevdaha pokazati bosanskohercegovački sevdah bend, Divanhana.
Trenutno nema komentara, napišite prvi komentar i pokrenite raspravu.