/ 16
5326
Prikaza
0
Komentara
SLAVONSKI BROD - Nesporni ljubimci brodske publike, Ansambl narodnih pjesama i plesova LADO, svojim su korizmenim napjevima pod nazivom Gospin plač, sinoć do zadnjeg mjesta ispunili Crkvu Presvetog Trojstva i ponovo oduševili sve prisutne.
Riječ je o lirsko-epskim pasionskim napjevima koji opisuju Kristovu muku i smrt kroz potresni izraz Majke Marije, nagrađivanom programu 2014. godine na Važdinskim baroknim večerima, prestižnom Nagradom Ivan Lukačić za etnomuzikološki rad i očuvanje hrvatske glazbene baštine.
„Program je vrlo pažljivo i dobro odabran, kazao je dirigent, maestro Bojan Pogrmilović. To je bogatstvo materijala po čemu su Hrvati možda i jedinstveni u svijetu. Ne znam koliko je poznata činjenica da još od 9. stoljeća imaju dozvolu Pape da vrše službu na nelatinskom jeziku. Znamo da su Grčki i Latinski bili ključni jezici za održavanje liturgije no Hrvati su dobili to pravo da drže na slavenskom jeziku tadašnjem crkvenom staroslavenskom jeziku koji je omogućio polako prodiranje narodnog jezika u liturgiju, i uz tzv. paraliturgijsko pjevanje razvilo se ogromno bogatstvo na koje možemo biti iznimno ponosni" dodao je maestro.
Praksa održavanja sakralnih koncerata započela je devedesetih godina, a etnomuzikolozi tvrde kako u Hrvatskoj ima čak oko četiri tisuće božićnih napjeva koji su među najljepšima u svijetu, dok je korizmeno blago još bogatije i to u svim krajevima.
A u sinoćnjem programu u savršenoj harmoniji ženskih i muških glasova mogao se čuti pažljivi izbor napjeva. Osim gospinih plačeva moglo se čuti i druge korizmene napjeve iz cijele Hrvatske koje su obradili Krunoslav Šokac, Dražen Kurilovčan, Joško Ćaleta, Vid Balog, Ivica Ivanković i Marko Markovina. LADO je izveo i napjeve iz Slavonije (Rokovci, Andrijaševci) te iz Baranje, koji su zahvaljujući vrijednim sakupljačima i obrađivačima (Šokac i Kurilovčan) doneseni u sinoćnjem programu u jednom osuvremenjenom obliku, ali ne iznevjerivši izvor, način pjevanja kako se to pjeva u puku. Poruka koje nose ti napjevi i način na koji se pjevaju svakako su vrlo bliski onome kako to narod doživljava na izvoru tog glazbenog materijala, naglašava maestro. A to je bogatstvo iznimno veliko što ilustrira udaljenosti od svega 50 kilometara između sela gdje se već drugačije pjeva i drugačiji tekstovi izvode, melodije su potpuno različite…
Poznato je kako se Slavonski Brod i LADO vole. "Publika je sjajna, iznimno znalačka, jer je ovdje bogata tradicija folklornog amaterizma",smatra maestro. Tako su se i sinoć LADO i brodska publika združili u emociji koju su proizvele pjesme, napjevi koji su izazvali doista duboke emocije.
- Baš svaki puta, pjevajući ih, mi kao da proživljavamo neku našu katarzu, našu kalvariju i taj duh pokušavamo prenijeti na publiku. - poručili su izvođači.
Za sve one koji nisu uspjeli sinoć nazočiti nastupu LADA i nisu čuli korizmene napjeve mogu to učiniti već sutra (16. travnja) u Garčinu gdje će LADO izvesti isti program u crkvi svetog Mateja Apostola i Evanđeliste, od 19 sati.
Ovaj jedinstveni ansambl radi punom parom pa maestro Pogrmilović navodi kako nakon korizmenih slijede plesni koncerti pod nazivom Neka sija sunce svima. Riječ je o koncertu koji obuhvaća baštinu Hrvata u dijaspori; Austriji, Češkoj, Italiji, Rumunjskoj, Crnoj Gori, Vojvodini, Kosovu…"Mislim da će program biti jako atraktivan i da će se svidjeti publici, zbog očuvanja identiteta u svim tim krajevima, a drugo, prihvaćanje oblika svoje okoline dodaje novi šarm autohtonim plesovima". Nakon toga pripremaju koncert pod nazivom Antologija 3, kojim odaju počast i odužuju se svim velikim stvaraocima, koreografima i glazbenim obrađivačima koji su utkali sebe u povijest ansambla koji ove godine slavi sedam desetljeća postojanja.
Njegovi vrhunski plesači koji su istodobno i izvanredni pjevači, s lakoćom se transformiraju iz plesnog ansambla u reprezentativan folklorni zbor, a 14 odličnih glazbenika svira na osamdesetak tradicijskih i klasičnih instrumenata. Ansambl LADO posjeduje jedinstvenu kolekciju izvornih narodnih nošnji iznimne vrijednosti i ljepote (više od 1200 kompleta) pa je svaki koncert Ansambla, uz pjesmu i ples, ujedno i svojevrsna revija izvornog hrvatskog tradicijskog ruha.
Impozantnim koreografskim i glazbenim repertoarom s više od stotinu koreografija i stotinama vokalnih, instrumentalnih i vokalno-instrumentalnih brojeva, u kojima se iznad svega poštuje izvorna, autentična narodna umjetnost, s čim su proputovali cijeli svijet te su nagrađeni brojnim nagradama kao i trenutno pripremanje gotovo desetak paralelnih programa, njihov je uobičajeni standard i radni ritam, s postojećim i pomlađenim članovima. Dio toga ćemo zahvaljujući međusobnom poštovanju i privrženosti, zasigurno ponovo vidjeti i u Brodu.