4310
Prikaza
2
Komentara
SLAVONSKI BROD - Deveti po redu, Međunarodni festival harmonike Bela pl. Panthy, i ove će se godine od 14.do 17. ožujka održati pod pokroviteljstvom predsjednice RH Kolinde Grabar Kitarović te Županije i generalnog pokrovitelja Grada Slavonskog Broda. Već nekoliko godina natjecateljski dio festivala ne odnosi se samo na orkestre nego i na komorne sastave i soliste. „A ove godine imamo prijavljene sve varijante i to nam je posebno drago" kazao je u najavi predsjednik Brodskog harmonikaškog orkestra Bela pl.Panthy, Siniša Panthy.
Ove godine prijavljeno je 17 solista, dva komorna sastava i dva orkestra, a natjecatelji osim iz Hrvatske dolaze iz Bosne i Hercegovine (Livno, Sarajevo), Srbije (Valjevo), Slovačke (Bratislava) i Poljske (Varšava) pa je ovo u pravom smislu Međunarodni festival.
Neobično je pak, da je najslabiji odaziv orkestara i solista iz Hrvatske, no ipak dolaze iz zagrebačkog Glazbenog učilišta Eli Bašić, solisti iz OGŠ u Vrbovcu, iz vinkovačke Glazbene škole te iz Belog Manastira, no na žalost niti jednog natjecatelja nema iz Slavonskog Broda.
„To je doista šteta", naglašava i umjetnička direktorica Festivala Sanja Nuhanović, "jer se naša djeca dobro prezentiraju na svim drugim natjecanjima a ovdje bi to bilo višestruko zanimljivo, zbog blizine, a i jer bi ih mogla doći pogledati njihova publika što inače nema priliku kada se ide na natjecanje u neki drugi grad.
Naši studenti koji studiraju po svijetu, dobri su promotori našeg festivala, što je očigledno rezultiralo dolaskom natjecatelja iz drugih država".
Tim više se čudimo što nema niti jednog natjecatelja iz Slavonskog Broda, a svako malo doznajemo i objavimo vijest o pobjedi i dobrim plasmanima naših mladih glazbenika. „To nije pitanje za nas. Svi na vrijeme dobiju obavijest da se natjecanje odvija kako bi se mogli pripremiti ili doći na koncert. A koji su razlozi ne znamo. Za natjecanje se mentor odluči ili ne sa svojim učenikom, no žao mi je što doista nesvakidašnji koncert otvorenja koji pripremamo sa Sarajlijama, godinama nikada organizirano ne poprate iz naše Glazbene škole. Njihov dolazak bi bila lijepa poruka s one formalne, obrazovne strane, ali i kao potpora radu ansambla koji djeluje u ovom gradu preko 50 godina i koji osvaja brojne nagrade na međunarodnim natjecanjima", naglasila je Nuhanović.
Pa zašto je tome tako, i zbog čega brodska Glazbena škola ignorira ovaj Međunarodni festival harmonike, koji su mnogi prigrlili iz drugih država, upitali smo ravnateljicu škole Mirelu Jagodić. „Ma, ne…imamo u Zadru nastup, tako se posložilo, imali smo namjeru, ali eto nismo…Radimo s djecom koja nekad budu spremna, a nekada ne…" dosta se neuvjerljivo opravdavala ravnateljica. Kaže i kako su se na prvi festival prijavili, ali na žalost nije bilo natjecanja. No od tada je prošlo osam festivala.
"Probe svih sudionika ovogodišnjeg festivala otvorene će biti za javnost", naglašava umjetnička voditeljica brodskog harmonikaškog orkestra Sanja Nuhanović, "pa svi koje zanima kako nastaje glazbeno scenska čarolija koju pripremamo otvorenje svake godine". - U petak 15. ožujka započinje natjecateljski dio solista u Spomen domu Dragutin Tadijanović, koji je akustički i prostorno primjeren takvoj vrsti natjecanja. Stručni ocjenjivački sud za soliste u sastavu prof. Denis Modrušan s Muzičke akademije u Puli, prof. Danijela Rakić sa MA u istočnom Sarajevu te prof. Vladimir Blagojević s MA u Kragujevcu - najavljuje Nuhanović.
A istoga dana u večernjim satima slijedi svečani koncert otvorenja, koji je kao i proteklih godina pripremljen u koprodukciji s Institutom za muziku, teatar i multimediju iz Sarajeva, pod nazivom Mjuzikli 80-tih, Broadway – West End. - Presjek je to mjuzikla koje smo radili s kroz protekle četiri godine. Malo drugačije forme nego do sada ali sigurna sam da će biti izuzetno zanimljivo" dodaje umjetnička voditeljica koja je sa brodskim orkestrom uvježbala glazbu a po prvi puta orkestar nećemo vidjeti na pozornici jer će biti smješten u „orkestarskoj rupi".
Premda se zajednička proba sa Sarajlijama odvija u samo dva dana (jer svatko priprema svoj dio u svom gradu) svaki put nastoje ići stepenicu više što je plesački i pjevački izrazito zahtjevno. No kako je svaki dosadašnji program oduševio gledatelje uvijek prepune dvorane KKD, to ne sumnjamo u uspjeh ovogodišnjeg zajedničkog programa.
Kao i prošle godine zbog iznimno velikog interesa i rasprodane dvorane u jednom danu, u ponudi je i pretpremijerni koncert koji počinje u 18 sati. „Premda je to naporno za sve izvođače, najviše smo to učinili zbog interesa škola i organiziranih dolazaka, jer nismo htjeli uskratiti onima koji doista pokazuju interes za ovakve vrste programa" kaže Nuhanović. A među njima je brodska škola I. B. Mažuranić, ali dolazi i preko 80 učenika i nastavnika iz vinkovačke Glazbena škole te po prvi put učenici i nastavnici iz Glazbene škole Županja, pa učenici iz Garčina te iz brodske Klasične gimnazije.
Jedinstveni i neuobičajeni program, rijetka je prilika u odgojno obrazovnom segmentu gdje djeca uživo mogu vidjeti i doživjeti ono o čemu uče u školi jer i kroz osnovnu i srednju školu provlači se tema glazbeno scenskih izvedbi.
Subota je također rezervirana za natjecateljski dio za komorne sastave i orkestre a u stručnom ocjenjivačkom sudu će uz već navedene, sudjelovati i Nuhanović te prvi magistar harmonike iz Slavonskog Broda, Dario Glavaš.
Istoga dana u 18.sati je proglašenje pobjednika i dodjela nagrada te Gala koncert prvonagrađenih natjecatelja.U nedjelju, ovogodišnji festival završava okruglim stolom organizatora i sudionika, kako bi svaki naredni festival izbjegao eventualne propuste i ponudio još zanimljivije programe za ljubitelje ove vrste glazbe.
Za stotinjak sudionika Međunarodnog festivala harmonike i njihove pratitelje, organiziran je i turistički program obilaska Grada u pratnji stručnog vodiča.
Suradnički odnos se gradi međusobnim uvažavanjem i dogovaranjem a ne animozitetom i javnim prozivanjem kada jedna "istina" postaje "prava" istina (sve je u percepciji). Moja percepcija je slijedeća: GŠ Slavonski Brod (kao i sve ustanove u sustavu odgoja i obrazovanja)... Prikaži svea) radi prema utvrđenom Planu i programu rada te projektima koji se utvrđuju početkom nastavne godine.Kako bi se razumjela problematika rada sa učenicima na nastavi instrumenta, potrbno je prije svega, biti kompetentan u sustavu koji ima određena pravila. Koliko mi je poznato, učenici harmonikaškog odjela GŠ Slavonski Brod sudjeluju u radu BHO ( i nitko od nastavnika ih u tome ne spriječava). Zadovoljstvo i osjećaj jednake vrijednosti u skupnom muziciranju je sigurno jedan od postulata struke koji se njeguje u GŠ. Natjecanja se spremaju čak i do dvije nastavne godine pa možda i u tome "leži" razlog zašto učenici i nastavnici usmjeravaju pozornost ka zadanome cilju koji se, eto, ne poklapa sa ciljevima gđe Nuhanović. I za kraj, svi studenti harmonike, kojima se gđa Nuhanović "hvali" kao svojima su vještinu i umijeće sviranja instrumenta stekli kod nastavnika i profesora harmonike u GŠ Slavonski Brod. Pozdravljam sve koji kroz javno izgovorenu (napisanu) riječ argumentiraju i artikuliraju svoje stavove. Svako dobro!
Možda pitanje iz naslova treba preoblikovati i pitati se zašto se ignoriraju pravi stručnjaci u ovom gradu? Tko je uistinu diplomirao na glazbenom instrumentu harmonika? Tko se može i smije nazivati harmonikašem, durigentom, umjetničkim voditeljem? Čega? Zašto u povjerenstvu nema... Prikaži sve profesira (pravih profesora instrumenta!), a ne samoprozvanih profesora, a u stvari nastavnika glazbene kulture? Tko imalo razumije struku, razumije zasto ravnateljica glazbene skole bira prava natjecanja, a ne neke privatne osobne promocije. Možda je vrijeme da Brođani progledaju.