2010
Prikaza
0
Komentara
SLAVONSKI BROD/BUKOVLJE – Hrvatska je naša domovina i to nam nitko ne može oduzeti. Mi smo ovdje svoji na svome. Došli smo prije 120 godina, inkorporirali smo se u hrvatsko društvo. Mi smo politički Hrvati jer nas zanima stanje u našoj ulici, u našem gradu, županiji, u našoj državi Hrvatskoj. No pri tome njegujemo svoj jezik, kulturu i svoje običaje – kazao nam je Nikola Zastrižni koji je, zajedno sa Tatjanom Melnik, autor knjige „40 godina Ukrajinskog kulturno-prosvjetnog društva 'Ukrajina'.
Riječ je o knjizi koja je izdana početkom 2020. godine, ali je, zbog problema s koronakrizom, njena promocija upriličena tek sinoć u svečanoj dvorani u Bukovlju, neposredno pred drugu Međunarodnu smotru pjevačkih zborova Ukrajinaca.
- Ova je knjiga napisana u spomen na sve one koji su bili članovi UKPD „Ukrajina" iz Slavonskog Broda. Svim sviračima, plesačima, pjevačima, onima koji su brinuli o nošnjama, onima koji su vodili Društvo. – kazao je u predgovoru, ali i tijekom predstavljanje knjige, Nikola Zastrižni.
Kako knjiga, uz kronologiju događanja vezanih uz samo Društvo, govori i o povijesti doseljavanja o tome je na predstavljanju nešto više kazala Tatjana Melik. Podsjetila je kako su Ukrajinci na područje Slavonije došli oko 1900.-te godine. Iako se kroz matične knjige može vidjeti da je doseljavanja bilo i ranije radilo se tek o sporadičnim slučajevima. Tako je od 1900. do 1910./11. godine na područje Slavonije i Baranje doselilo 10 do 15 tisuća ukrajinskih obitelji.
- Život prvih doseljenika na ove prostore nije bio nimalo lak. Problem je predstavljao jezik i sporazumijevanje, ali i pitanje vjere jer na ovim prostorima nije bilo grkokatoličke crkve. Ukrajinci su za domicilno stanovništvo bili stranci koji su donijeli drugačije običaje, jezik, vjeru – podsjetila je Melnik ističući kako su bila još dva vala doseljavanja Ukrajinaca. Drugi je uslijedio nakon prvog, a treći nakon drugog svjetskog rata. U Slavonskom Brodu je 1962. godine bilo 50, a već 1972. stotinjak ukrajinskih obitelji. Dvije godine kasnije, pri tadašnjem RKUD, današnjem FAB-u, osnovana je ondašnja sekcija, a sadašnje Kulturno prosvjetno društvo Ukrajina. Društvo koje sve ove godine neumorno radi na očuvanju tradicije.
- Zanimljiv je podatak da je kroz naše Društvo prošao zamjetan broj članova koji su kasnije sklopili brakove, a danas su njihova djeca aktivni u UKPD „Ukrajina". No, to je neka druga priča za koju se nadamo da će biti napisana u novoj knjizi za čije bi nastajanje ova naša, koju smo promovirali, mogla biti poticaj – kazao je Zastrižni, dodajući kako je glavni čuvatelj njihova identiteta grkokatolička crkve oko koje se okupljaju i uz koju su vezane sve aktivnosti.
- Da nije bilo crkve vjerojatno ne bi bilo ni nas. Ali asimilacija čini svoje. Nakon 120 godina mi smo još živi. Ipak, broj Ukrajinaca se smanjuje. Stariji umiru, a mlađi se ne izjašnjavaju kao pripadnici ukrajinske nacionalne manjine iako dolaze u Društvo. No to je neminovnost, a da mi, unatoč svemu, i dalje uporno radimo. – poručio je Zastrižni.
Kaže kako je u Slavonskom Brodu lako biti Ukrajincem i da su ponosni na to. Svoju tradiciju čuvaju u zemlji koju vole i za koju su se tijekom Domovinskog rata i borili. – Bilo je to jedino razdoblje kada Društvo nije radilo jer je većina članova stala u obranu suvereniteta Hrvatske. – naglasio je Zastrižni, dodajući kako je promovirana knjiga svakako mogla biti i bolja, ali je od iznimne važnosti za ukrajinsku nacionalnu manjinu.
- Nemamo puno zapisa o radu i djelovanju našeg Društva i ovo je prva knjiga u kojoj su sažeti svi podatci do kojih smo došli kako iz službenih spisa tako i iz privatnih arhiva. Nismo mogli staviti sve, ali je napravljen presjek najvažnijih događanja i ona svakako može i treba biti poticaj za nastanak novih knjiga. I ja i Tatjana smo zadovoljni što je izašla, a reakcije čitatelja su dobre – naglasio je Zastrižni.
Nakon sinoćnje promocije uslijedio je i program druge Međunarodne smotre pjevačkih zborova, čiju je organizaciju financirao Savez za nacionalne manjine. Djelić atmosfere sa same Smotre možete vidjeti u priloženim videozapisima.