5489
Prikaza
1
Komentar
SLAVONSKI BROD / VUKOVAR - Ideja o Vukovart-u nastala je 2016. godine kada je slavonskobrodski umjetnik Filip Mrvelj, ujedno i jedini hrvatski 3D Street Art umjetnik, oslikao most preko Vuke i time Gradu Heroju poklonio anamorfnu turističku atrakciju. Slika koja se proteže na oko stotinu kvadratnih metara prikazuje srušeni drveni most. Nakon toga, s Gradom Vukovarom dogovorena je organizacija Street Art festivala pod nazivom 'Vukovart - luka umjetnosti'.
- Ovim konceptom mijenja se vizualni identitet grada i čini ga se ljepšim mjestom za život, ali na način da oslikana područja predstavljaju i turističku atrakciju atrakciju za sve brojnije posjetitelje. Oslikana pročelja zgrada, mostovi i staze, time postaju takozvana 'galerija na otvorenom'. - za SBplus kazao je par riječi o projektu u kojemu je i sam sudjelovao svestrani Brođanin Krešimir Herceg, pokretač brojnih projekata te zbivanja i u svom rodnom gradu.
Godine 2017. organiziran je prvi Vukovart s temom 3D slika. Umjetnici su bili Filip Mrvelj, Juandres Vera, Cuboliquido, Eduardo Relero,Nikolaj Arndt i Alex Maksiov.
- Ono što je bitno napomenuti je to da se prema određenim kriterijima biraju jedna od najpoznatijih imena Street Art scene za svaki festival. - dodao je Herceg.
Tako je prošle, 2018., godine organiziran drugi po redu Vukovart kojim je oslikano pet murala u Borovu naselju. Umjetnici su bili Vera Bugatti, Ella & Pitr, Chez186 & Sarme, Marina Capdevila i Ricky Lee Gordon.
Ovogodišnji je moto bio „Give me 5”, s novih pet murala vrhunskih svjetskih umjetnika: WD (Wild Drawing) - Indonezija, Mehsos - Belgija, Thiago Mazza - Brazil i asistent David Arranhado - Portugal, Lonac - Hrvatska i Zabou - Francuska.
- Ove smo godine pojačali sadržaj izložbama studenata, panel diskusijom Brendiranje Kulture, polumaratonom, dječjom biciklijadom i koncertom Generala Wooa. - zaključio je Krešimir.
Vukovar je tako, zakvaljujući (i) Brođanima, dobio novo ruho te se svrstao na kartu urbanih suvremenih gradova. Zanimljiv je i način provedbe projekta. Naime, zgrade koje žele oslikana pročelja moraju imati suglasnost više od pedeset suvlasnika stanova u njima. Troškove pripremanja i oslikavanja pročelja preuzima Grad Vukovar, a posebno su dobri kandidati zgrade koje su već prošle energetsku obnovu kako prekrasna umjetnička djela ne bi takvim radovima u budućnosti bila brzo skrivena izolacijskim materijalom. Projekt nema kraja pa će iduće godine, u gradskoj četvrti Borovo naselje i diljem Vukovara biti oslikano još pet pročelja.
S obzirom na to da u projektu aktivno sudjeluju Brođani, bilo bi lijepo kada bi isti prošao i kod slavonskobrodske Gradske uprave. Bezlični neboderi na korzu, oronule fasade zgrada na Cipeliću te ružna pročelja na križanju Pilareve i Vukovarske… popis potencijalnih prijavitelja bio bi (po)dugačak, a na um padaju brojne lokacije na kojima bi takve slike bile pravo osvježenje. Podsjetimo, Filip Mrvelj autor je 3D slike na Gradskom kupalištu koja će također uskoro biti obnovljena. U nastavku Brođane pitamo bi li i oni na ulicama svoga grada voljeli vidjeti ovakvu vrstu umjetnosti.