290
Prikaza
0
Komentara
SLAVONSKI BROD - „Misli na sebe - čitaj!“ slogan je kojim se u hrvatskim knjižnicama nastoji potaknuti građane, osobito mlađe, na ovu važnu praksu, od koje mogu imati višestruke koristi. Budući da se kampanja provodi u sklopu Mjeseca hrvatske knjige, jasno je da je naglasak na tom „svetom“ mediju.
No kao što je znano, ali često zanemareno, pojmovi 'knjiga' i 'čitanje' vrlo su široki jer, pogotovo danas, pokrivaju najraznorodnije teme, žanrove, stilove i ukuse, od najgoreg šunda do vrhova ljudske imaginacije. K tome, u eri kapitalizma i interneta, tekst je svuda oko nas, ne samo u knjizi, i tek tu ima „svega i svačega“.
Možda će u toj činjenici uživati postmodernisti, ali kad je riječ o ljudima koji tek stasaju kao ličnosti, valja, u najmanju ruku, raspraviti treba li čitati baš sve što se nudi. A nudi se doslovno sve…
Kako bi razriješili ovu „teorijsku“ nedoumicu, osmaši iz Osnovne škole „Antun Mihanović“ održali su debatu, popularnu „parlaonicu“. Podijelivši se, u Gradskoj knjižnici Slavonski Brod, na dvije skupine, jednu koja zagovara „totalno čitanje“ i drugu koja drži da je sav taj silni sadržaj potrebno „filtrirati“, nastojali su, uvjerljivošću svojih argumenata, pridobiti glasove tročlanog žirija.
- Život nije bajka, pa se za njega nećeš pripremiti čitajući samo o vilama i jednorozima. Mi trebamo znati i da se, recimo, vodi rat u Ukrajini - kazali su iz afirmacijske ekipe, na što je negacijska uzvratila:
- Mediji su prepuni užasnih sadržaja, koji na osobe naše dobi mogu imati jako loše posljedice.
Ideje, argumenti, retorička pitanja, teze i protuteze, nakon počete „uspavanosti“, stale su se, sve više i brže, „prebacivati“ s jedne na drugu stranu, stavljajući žiri - Silviju Gregurić, umirovljenu nastavnicu hrvatskog jezika, Maju Gelemanović, književnu blogericu i novinara Ivana Baričevića - u težak položaj „teniskih sudaca“.
Da se široka tema ne „raspline“, pobrinula se njihova mentorica, nastavnica hrvatskog jezika, Marija Čalušić, te djelatnice Knjižnice, Iva Šokčević i Matea Žilić.
Debata ovih pripadnika „generacije Z“, koji su se s računalima i pametnim telefonima upoznali prije nego s knjigom, pokazala je, suprotno predrasudi, da kritičko mišljenje itekako imaju i da se „zaglupljujućim“ sadržajima - neovisno u kojem mediju - neće olako prepustiti.
Kako to najčešće biva i u učionici, glavnu su riječ vodili pojedini učenici s obje strane. Osobito se to pokazalo u afirmacijskoj ekipi, koja je odnijela pobjedu zahvaljujući uvjerljivosti argumenata. Jedna od najzaslužnijih za „2:1“ rezultat bila je Barbara Princip.
- Mi smo zastupali ideju „Misli na sebe - čitaj bilo što!“ Time razvijamo svoju kreativnost i dobivamo cjelovitu sliku o životu. Koristeći različite izvore, čovjek stječe određenu širinu i upravo na taj način procjenjuje što njemu odgovara ili što je istina, a što neistina - kazala je, istaknuvši da najradije čita kriminalističke romane. Vjerojatno su joj i oni pomogli u pripremi za ovakvu, umno zahtjevnu aktivnost.
- Nikad prije nisam sudjelovala na ovakvim događajima. U pripremi pomogla mi je mama, a čitala sam i razne izvore na internetu, tražeći, primjerice, zanimljive citate koje sam danas upotrijebila. Potom sam zajedno s prijateljicama razradila argumente za našu skupinu.