2209
Prikaza
1
Komentar
SLAVONSKI BROD - Kruh s namazom od slanutka uz bijelu kavu za doručak i večeru te juneća juha, kuhana junetina s pireom i umakom od rajčice, uz kruh i poslije naranču te banana za užinu - ono je što su slavonskobrodski vrtićarci danas imali priliku objedovati. A na jelovniku kroz tjedan se nađe svega kako bi im prehrana bila uravnotežena. Nađu se tako tu za ručak juhe od mrkve i cvjetače, varivo od poriluka, rižoto s tikvicama i piletinom, za desert se slade zdravim voćkama, baš kao i za užinu za koju tijekom tjedna uz voćke dobiju i voćni jogurt te savijaču s višnjama.
- Zadovoljna sam jelovnikom i mogu reći kako moja curica u vrtiću zna pojesti i ono što kod kuće baš i neće, poput juhe od cvjetače. Ili je ovdje ukusnija ili je stvar u društvu no bitno je da ju pojede. I nju i ostale stvari s jelovnika koji je dobar - kazala nam je, prilikom nedavnog otvorenja tek obnovljenog vrtića Maslačak, majka djevojčice koja je, ipak, na ne baš veliko zadovoljstvo mame, najsretnija kada ju za doručak u vrtiću dočeka lino-lada na kruhu. - Voli slatko, a i toga treba biti na jelovniku. Samo umjereno i bez pretjerivanja - kaže nam naša sugovornica.
Sudeći po jelovniku i navodima ove mame u slavonskobrodskim vrtićima uistinu vode računa o tome što nude pred izbirljiva nepca najmlađih. Svjesni kako u najranijim godinama djeca stječu navike i o tome kako će se sutra hraniti.
Nažalost, nešto zbog društva nešto zbog brzog ritma života u starijoj dobi mnogi danas prečesto posegnu za velikom količinom nezdrave hrane.
- Primijetili smo kako veliki broj učenika prečesto poseže za, primjerice, prženim krumpirićima i majonezom, kao obrokom koji si uzima u školskoj kantini, što nikako nije zdravo - kazala je profesorica prehrane u Srednjoj školi "Matija Antuna Reljković", Svjetlana Mostarkić, koja je u suradnji sa školskom kuhinjom odlučila u prehranu njihovih srednjoškolaca uvesti promjene.
- Osim što sami biraju prilično nezdravu hranu, primijetila sam i kako im ponuda nije dobra. Stoga ćemo uvesti više povrća i voća, izbacit ćemo suhomesnate proizvode, a uvesti više bijelog mesa kao izvor bjelančevina, ribu barem jednom tjedno te svježi sir, ali i orašaste plodove te sjemenke. Izbacit ćemo prženje u dubokoj masnoći i fritezi, kao i lisnato tijesto, ali uvodimo obroke s manje masnoća koji su prehrambeno vrjedniji i koji će imati više povrća i više minerala - najavila je profesorica Mostarkić.
Kako će na ovakvu promjenu reagirati sami učenici te hoće li ju prihvatiti tek će se vidjeti. Predsjednica vijeća učenika Dorotea Mioč je optimistična.
- Mi smo škola koja reklamira ekološku proizvodnju, ekološku hranu pa tako mislim da se i u prehrani moramo bazirati na ekološkom i zdravom. Ova promjena je dobra za sve nas i nadam se da će ju učenici prihvatiti svjesni činjenice kako je to za njihovo dobro - kazala je Mioč, ne zaboravivši spomenuti kako se nada da će uz bogatu i raznoliku ponudu i cijena biti prihvatljiva te pristupačna svim učenicima škole.
Nažalost, nemaju sve škole kuhinju kao ova, tako da će dobar dio srednjoškolaca i dalje ovisiti o kiflama i ostalim pekarskim proizvodima koje nude objekti uz škole. Ili ih možemo pokušati naučiti da jelo nose od kuće, pa makar to bilo, za početak, samo voće. Jer jedna jabuka sigurno je zdravija od jedne masne i slane kifle. Tako da, nešto jeste na školama, ali kada je u pitanju prehrana puno više je na nama roditeljima.
Da mi je samo znat koja je budala zadovoljna djecjom hranom u skoli. Pa da vjerojatno ona cije mame i tate rade po upravama dusparini izaslanici i oni svojoj djeci pored te hrane daju jos 50 kn djeparac dnevni da... Prikaži sve si uzmu jos da ne budu gladni.