1182
Prikaza
0
Komentara
POŽEGA - Nezaobilazna tema medija, bilo lokalnih ili nacionalnih, posljednjih je mjeseci inflacija, odnosno, opće povećanje cijena dobara i usluga. Dok su, nažalost, plaće i dalje one minimalne. Osim cijena energenata koje će ponovno rasti, Dnevnik ove TV jučer je donio zanimljiv prilog o cijenama stanova u većim hrvatskim gradovima.
S tim problemom se sada bore mnogi studenti, ali i njihovi roditelji koji takvo što i financiraju.
Kako piše Dnevnik, izračunali su prosječne cijene najma stanova što je donijelo očekivane rezultate - Zagreb je očekivano najskuplji (za 30 četvornih metara treba izdvojiti više od 380 eura, dok za 45 - gotovo 450), nakon njega dolazi Split, a slijedi ga Rijeka koja nije znatno skuplja od Osijeka.
- Naravno da to sve ima veze s inflacijom jer svi vlasnici koji uređuju i ulažu u nekretnine žele imati i povrat. Plaćaju i porez, tako da cijene imaju veze s inflacijom i s ulaganjima u nekretninu - neki ulažu više, a neki manje. - za Dnevnik je objasnila agentica za nekretnine, Andrea Brkić.
Kako bismo čuli onu 'studentsku' stranu, odlučili smo popričati sa studenticom Adrianom Adamek (18), koja je ove godine upisala Ekonomski fakultet u Osijeku, no imala je tu sreću da je upala u Studentski dom kralja Petra Svačića i to u Novi paviljon.
- Upis u Dom bila mi je jedna od moguće dvije mogućnosti jer sam upisala redovni fakultet. U Osijeku postoje tri doma: Dom Ivan Kovačić, Dom kralja Petra Svačića i Novi paviljon kralja Petra Svačića u koji sam ja uspjela 'upasti'. Svi su se 'borili' da upadnu u taj dom jer je riječ o novom i modernom domu i iskreno nisam se nadala da ću uspjeti. Međutim, uspjele smo ja i moja sestrična te ćemo sada biti skupa u sobi. Sada nam ostaje još samo useljenje. - za PLUSportal otkrila je Adriana.
Kao cijene svega, porasle su i cijene domova, a tako je studentska dvokrevetna soba s velikim kupatilom koje dijele dvije sobe, 750 kuna mjesečno. Kako nam otkriva studenti imaju izbor birati žele li jednokrevetnu, dvokrevetnu ili trokrevetnu sobu.
- Iako ni 750 kuna nije mala cifra, isplativije je nego živjeti u najmu, odnosno, stanu. Primjerice, da imam više cimera u stanu, cijena bi, također, bila daleko veća - za najam, ali i režije - nego što plaćamo dom. Kolegica je bila u stanu, na kraju grada - nimalo blizu fakulteta ili centra - a cijena je bila oko dvije tisuće kuna mjesečno za dvosoban stan koji je, ujedno, bio i star. Nadam se da će mi u Domu biti dobro jer prema svemu što sam do sada vidjela i čula, ne planiram izlaziti iz njega. - s osmijehom nam govori studentica Adriana.