823
Prikaza
0
Komentara
POŽEGA - Danas je, u prostorima Dječjeg vrtića Požega, održan Županijski stručni skup u okviru projekta „Rastimo zajedno u svakoj obitelji“, kojeg Centar za podršku roditeljstvu Rastimo zajedno provodi u suradnji s 13 obiteljskih centara i 13 dječjih vrtića iz 13 županija - među kojima je i Dječji vrtić Požega - uz financijsku podršku Središnjeg državnog ureda za demografiju i mlade.
Stručni skup za Požeško-slavonsku županiju organizirao je Dječji vrtić Požega i Obiteljski centar Požega te nas je ravnateljica DV Požega, Sanela Soldo Kovačević, mag.praesc.educ., upoznala s cijelom tematikom projekta.
- Svrha projekta je povećanje dobrobiti djece i obitelji u cjelini kroz programe podrške roditeljstvu te jačanje meduresorne suradnje sustava predškolskog odgoja i obrazovanja i sustava socijalne skrbi. Glavni cilj Županijskog stručnog skupa je povećanje obuhvata očeva i majki odgovarajućim programima podrške roditeljstvu, kroz informiranje o programima dostupnim u županiji te kroz međusobno upoznavanje i povezivanje stručnjaka iz ustanova koje brinu o dobrobiti djece rane i predškolske dobi i njihovih roditelja.
Na županijskom stručnom skupu voditeljice su predstavile Rastimo zajedno programe, pokazatelje njihove djelotvornosti te pružili informacije gdje se sve programi provode. Uz to, razmijenili smo dosadašnja iskustva suradnje pri uključivanju roditelja i djece u programe stručne podrške kao i eventualne prepreke. Na kraju smo raspravili primjere dobre prakse te učinkovite modele informiranja, motiviranja i uključivanja roditelja u programe podrške roditeljstvu koje provode obiteljski centri i dječji vrtići. - za PlusPortal kazala je ravnateljica Soldo Kovačević.
Kakav učinak bi projekt trebao imati te čemu usitinu doprinosi doznali smo u razgovoru s psihologinjom DV Požega, Ivanom Farkaš Vidović.
- Primarno projekt i 11 radionica u sklopu njega posvećeni su roditeljima djece do četiri godine, a njihova je svrha upravo pružiti podršku roditeljima u odgoju djeteta, bilo da je riječ o samohranim roditeljima ili ne. Uglavnom su radionice bazirane na kratka teoretska predavanja, vježbi te razmjene iskustava. Izuzetno nam je važno iskustvo svakog roditelja i time se zapravo i vodimo, da saslušamo svakoga.
Imali smo već dvije grupe roditelja s kojima smo prolazili radionice, no pokazalo se problematičnim motivirati da se roditelji uopće uključe u takav ciklus jer to znači da bi 11 tjedana uzastopno dolazili, što oni nekada i ne mogu. Jednostavno se ne mogu nekada organizirati. - za PlusPortal kazala je psihologinja.
Svaki roditelj, posebno mladi, uvijek ima naučiti nešto novo, ono što ih malo razočara jest što ne postoji recept za roditeljstvo. Kako reagiraju na ovakvu podršku te koji je ishod, kazala nam je psihologinja, osvrćući se kako je generalno svaki ishod bio pozitivan.
- Roditelji nas rado pitaju kada bi moglo biti još radionica. Najbolji pokazatelj da su zainteresirani je kada ostaju i nakon završetka radionice nadajući se da će biti još nešto. To je jedno lijepo iskustvo gdje se roditelji međusobno druže i povezuju. Ima tu puno dobrobiti, a sve naravno primjenjuju u odgoju svoje djece. Dosta roditelja je zapravo izjavilo da su promijenili poglede u svom načinu gledanja roditeljstva. - zaključila je psihologinja Farkaš Vidović.