SLAVONSKI BROD - Grad Slavonski Brod je tijekom 2024. godine snažno ulagao u predškolski odgoj kroz djelovanje dviju ključnih ustanova - Dječjih vrtića 'Ivana Brlić-Mažuranić' i 'Potjeh'. Uz stabilno financiranje i nova ulaganja - gradski vrtići sve više postaju temelj razvoja i podrške obiteljima.
Dječji vrtić Ivana Brlić-Mažuranić u 2024. godini provodio je organizirani oblik izvanobiteljskog odgojno-obrazovnog rada, njege i skrbi za djecu predškolske dobi, poštujući interese djece, obitelji i šire zajednice. Program se odvijao u devet područnih ureda: Hlapić, Kosjenka, Maslačak, Pčelica, Radost, Seka i braco, Stribor, Tintilinić i Trnoružica.
Redovnim programom obuhvaćeno je 1380 djece u 53 skupine - a u program predškole - koji je obavezan za svu djecu godinu dana prije škole, uključeno je 92 djece do svibnja te 110 djece od listopada nadalje. Posebni programi provodili su se za djecu s teškoćama u razvoju, pripadnike nacionalnih manjina i darovite mališane.
Tijekom godine su bili provedeni i razni kulturni, umjetnički i sportski sadržaji - uz projektno učenje (jedan od temeljnih pristupa) koji potiče dječju kreativnost i inicijativu za svakodnevne aktivnosti. Poseban naglasak je stavljen na inkluziju romske djece kroz integraciju u redovite skupine - s ciljem razvoja suživota, tolerancije i pripadnosti zajednici.
U Dječjem vrtiću 'Ivana Brlić-Mažuranić' zaposleno je 156 radnika, od kojih su mnogi uključeni u dodatne projekte i stručno usavršavanje. Grad je za potrebe ustanove osigurao ukupno nešto više od 2.8 milijuna eura - pri čemu oko 2.5 je izdvojeno za plaće, oko 200 tisuća je izdvojeno za materijalne troškove, 74 tisuće eura je izdvojeno za opremu i prijevoz te 16 tisuća za održavanje. Uz to, Ustanova je iz vlastitih prihoda ostvarila 1.869.050,71 eura, čime je financirana dodatna oprema, radni materijali i dio plaća.
Dječji vrtić 'Potjeh' je javna ustanova koja se, uz podršku Grada, razvija u kvalitetan centar ranog i predškolskog odgoja. U 2024. godini - u redovitim programima bilo je uključeno 323 djece u 11 odgojno-obrazovnih skupina. Roditelji su mogli birati između tri modela boravka:
- 10-satni cjelodnevni program: u kojemu je bilo uključeno 257 djece.
- 5-6 satni program s ručkom: uključeno 62 djece.
- 5-satni program bez ručka: 4 djece.
Fleksibilnost je rezultat usklađivanja s iskazanim potrebama roditelja, čime Potjeh potvrđuje kako je prilagodljiva i obiteljski orijentirana ustanova.
U vrtiću je zaposleno 36 djelatnika, među kojima su i stručni suradnici – psiholog, pedagog, zdravstveni voditelj, koji uz ravnateljicu pridonose odgoju i obrazovanju. Posebna pažnja posvećena je stručnom usavršavanju odgojitelja, kako bi se odgojno-obrazovni proces redovito unaprjeđivao. Ravnatelj, zdravstveni voditelj i tajnik rade po 20 sati tjedno, dok psiholog radi 12 sati tjedno.
Infrastruktura vrtića Potjeh dodatno je osnažena posljednjih godina: objekti poput 'Gita' i 'Palunko' modernizirani su i opremljeni prema najvišim standardima, a prostori su osmišljeni tako da podržavaju aktivno istraživanje, igru i osjećaj sigurnosti.
Grad je za rad vrtića 2024. osigurao oko 632 tisuće eura - 552 tisuće za plaće, oko 64 tisuće za materijalne rashode, 8 tisuća za održavanje te 7 tisuća za opremu i prijevoz a 'Potjeh' je iz vlastite djelatnosti osigurao oko 485 tisuća eura.
Uz javne gradske vrtiće - važan segment predškolskog znanja je i alternativni sustav - Dječji vrtić 'Cekin' - koji djeluje u sklopu Centra 'Zlatni cekin'. Vrtić, registriran unutar Poliklinike za rehabilitaciju djece 'Zlatni cekin' provodi Montessori program i program za djecu s teškoćama u razvoju. Poseban naglasak je na integraciji djece s teškoćama u redovite skupine, naravno - uz stručnu podršku.
U Montessori skupine uključuju se djeca s lakšim teškoćama, a zahvaljujući prilagođenim didaktičkim materijalima i individualnom pristupu, djeci se omogućuje razvoj u skladu s njihovim sposobnostima. Grad je prepoznao važnost ovog alternativnog modela te je u 2024. godini osigurao oko 68 tisuća eura za sufinanciranje predškolskog programa u ovom vrtiću.
Tijekom godine, Slavonski Brod je sufinancirao boravak za 20 djece s teškoćama u razvoju, a cijena je iznosila 225 eura do 31. svibnja, a nakon 332 eura mjesečno. U cijelom predškolskom programu vrtića Cekin u 2024. godini bilo je uključeno 110 djece, od toga 30 djece s teškoćama (od kojih 20 s područja Slavonskog Broda).
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -