1230
Prikaza
0
Komentara
SLAVONSKI BROD - Druga faza Projekta „Igrom do govora" – programi aktivnog uključivanja za djecu rane i predškolske dobi s teškoćama govora i jezika, u Slavonskom se Brodu provodi punom parom i to u sklopu poziva „Aktivno uključivanje i poboljšanje zapošljivosti te razvoj inovativnih socijalnih usluga za ranjive skupine unutar sedam urbanih aglomeracija/područja Osijek, Pula, Rijeka, Slavonski Brod, Split, Zadar i Zagreb".
- Uspješno traje druga faza našeg projekta „Igrom do govora 2". Logopedska terapija i psihosocijalna podrška su u tijeku. Svi termini su popunjeni, imamo čak i listu čekanja. Dakle, projekt je već ostvario zacrtane rezultate. Danas počinjemo s novim dijelom projekta, a to je terapija igrom za roditelje i djecu. Cilj nam je osnažiti desetero sudionika našeg projekta. S nama su roditelji iz brodskih dječjih vrtića. Ovo je nešto novo i suvremeno te smo sigurni da će imati odjek u našem gradu jer ovaka edukacija dosad nije organizirana. Uz šest radionica za roditelje, svi će imati i dva individualna susreta na kojima će biti prisutna i djeca. Zahvaljujemo ravnateljici Ružici Bobovečki koja nam je ustupila prostor Gradske knjižnice za provođenje ovog dijela programa te svim projektnim partnerima. - kazala je ravnateljica ustanove Dječji vrtić „Ivana Brlić Mažuranić", Zorana Butorac, naglasivši kako je zacrtana brojka od stotinu djece kojima će pomoći ovim projektom davno premašena. Nažalost broj onih koji imaju teškoće u govoru uistinu je visok.
Ukupna vrijednost ovog hvalevrijednog projekta za kojeg slavonskobrodski vrtići daju sve od sebe iznosi 1.317.398,80 kuna. Čitav je iznos u potpunosti financiran sredstvima iz Europskog socijalnog fonda u sklopu Operativnog programa „Učinkoviti ljudski potencijali". Upravljačko tijelo je Ministarstvo rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike, dok funkciju Posredničkog tijela razine II obnaša Hrvatski zavod za zapošljavanje – Ured za financiranje i ugovaranje projekata Europske unije.
U Slavonskom Brodu stručnjaci će, u sklopu projekta, raditi ne samo s djecom, nego i s njihovim roditeljima kako bi uklanjanje teškoća u govoru kod djece predškolske dobi bilo što učinkovitije i brže.
- Ovo je prva radionica s roditeljima. Cilj nam je upoznati se, ali i uroniti u onu temu koja će nas pratiti narednih šest tjedana kroz grupni, ali i individualni rad. Cilj je približiti kako se, kroz kanal komunikacije koji je djeci prirodniji, a to je igra, mogu poticati različiti aspekti razvoja - ne samo komunikacija i govor, nego razna druga područja. Kolikogod djeci želimo pomoći ili ih usmjeravati kroz razgovore, objašnjavanja, pravila,… ponekad im je to daleko teži način učenja i savladavanja zahtjeva života. Lakše im je s nama odraslima komunicirati kroz igru. S roditeljima ćemo podijeliti te metode koje inače koriste terapeuti u svom radu, kako bi i roditelji - u svega pola sata tjedno, koliko je potrebno za ovaj poseban način igranja - mogli pružiti svojoj djeci prostor i vrijeme da pokažu ono što je njima bitno te da to izraze kroz svijet igre i mašte. - kazala je Tea Knežević, magistra psihologije, terapeutkinja igrom. Otkrila nam je i kako su roditelji, uz stručnu podršku terapeuta, uspješniji u ovakvom radu s vlastitom djecom jer usvojene tehnike mogu primjenjivati i na niz drugih svakodnevnih situacija pa je i benefit za djecu nemjerljivo veći.
Konačni je cilj projekta doprinijeti povećanju uključenosti u društvo za stotinu djece rane i predškolske dobi u riziku od socijalne isključenosti zbog komunikacijskih, govorno-jezičnih ili intelektualnih teškoća širenjem i unapređenjem kvalitete izvaninstitucionalnih usluga na području Slavonskog Broda. Glavna je namjera, dakle, pomoći djeci prije polaska u osnovne škole, kako im govor ne bi bio dodatan teret u ionako stresnoj novoj situaciji i okolini.
Projekt „Igrom do govora II", Dječji će vrtić „Ivana Brlić Mažuranić" Slavonski Brod, do veljače 2023. godine, provoditi zajedno sa sljedećim projektnim partnerima: Dječjim vrtićem Potjeh, Dječjim centrom „ Logos" i Udrugom za razvoj kreativnih potencijala djece, mladih i odraslih „Laboratorij kreativnosti".
Sadržaj dokumenta isključiva je odgovornost Dječjeg vrtića Ivana Brlić Mažuranić