3452
Prikaza
0
Komentara
SLAVONSKI BROD - S obzirom na važnost Europske unije u svakodnevnom životu svih njezinih građana, Europski parlament odlučio je pokrenuti u Republici Hrvatskoj obrazovni program Škola ambasador Europskog parlamenta (EPAS-European Parliament Ambasador School) te ga usmjeriti na podizanje razine osviještenosti među mladima o Europi kroz aktivno učenje o njoj.
Slavonskobrodska Gimnazija Matija Mesić je, zajedno s još 14 škola iz cijele Republike Hrvatske, izabrana u taj program-projekt. Program omogućuje učenicima, nastavnicima i svima zainteresiranima upoznavanje, informiranje o Europskoj uniji, a posebno o demokratskim ovlastima Europskog parlamenta u donošenju odluka važnih za sve građane EU.
U sklopu programa razrađuju se nastavni moduli namijenjeni srednjim školama. Brojni učenici (ambasadori juniori) i neki profesori (ambasadori seniori) održavaju brojne aktivnosti tijekom cijele nastavne godine kako bi ostale informirali o europskim vrijednostima i EU institucijama, a sada su posebno usmjereni na pozivanje građana na glasovanje.
Tako su Brođani, Barbara Rukavina, Luka Terzić, Elodi Tijan, Roman Stičinski, Jasmin Derviš Šaldić, Sara Karlović, Iva Antunović, Mihaela Čizmići Bruno Sadiković, proteklog tjedna podržali kampanju #ovajputglasam na Europskom trgu u Zagrebu
Cilj je programa razviti svijest o parlamentarnoj demokraciji te o Europskom parlamentu, čije članove biraju građani i koji predstavljaju njihov izravni glas u europskim institucijama, upoznavanje s pojmom građanstva EU, i pravima, te načinima sudjelovanja u demokratskom životu Europe, kao i Republike Hrvatske.
Saznanje što svatko od nas može učiniti da Europa budućnosti bude onakva kakvom je zamišljamo i želimo, treba biti naš cilj, kao i zauzetost za budućnost svih nas, a posebno mladih u našoj Zemlji, kao i u Europi. Osim širenja znanja o Europi, škole koje sudjeluju u programu imaju priliku temeljem svoje aktivne uloge: učenika, nastavnika kao i svih zainteresiranih.
Od dodatnih aktivnosti, važno je napomenuti kako su brodski ambasadori juniori predvodili svako svoju ekipu koje su obrađivale jednu od pet tema s afirmacijskog ili negacijskog aspekta. Teme su bile: „Europe should move at five speeds", „EU-Membership contributes to the wellbeing of me and my family", „Immigrants contribute to the economic growth and prosperity of European countries", „The EU has started to care about the environment at the right time", „Young entrepreneurs of small countries are succeeding in the EU".
Ekipe su bile sastavljene od pet ili šest članova iz redova sudionika Youth Exchangea u organizaciji Europskog Doma Slavonski Brod (iz sedam europskih zemalja), učenika Ekonomsko-birotehničke škole Slavonski Brod, Gimnazije Vukovar, Poljoprivredne i veterinarske škole iz Osijeka, predvođeni našim učenicima. Sve se odvijalo na engleskom jeziku, a žiri sastavljen od petero mladih ljudi iz Hrvatske i drugih zemalja odlučivao je koja je strana bolje argumentirala svaku od tema. Ne moramo ni spomenuti kako su sklopljena mnoga nova poznanstva i mogućnosti za suradnju mladih diljem Europe.
Upravo spomenuta brodska Ekonomska škola također je posebno aktivna posljednjih mjeseci u aktivnostima vezanima za predstojeće izbore. Tako će se u Aachenu boriti za Europsku nagradu za mlade „Karlo Veliki".
Naime, učenici Ekonomsko-birotehničke škole (Dajana Ivičić, 2.e i članovi školskoga debatnog kluba Srebrni jezici) nositelji su najuspješnijega projekta s europskom dimenzijom za mlade u Republici Hrvatskoj EU4mE&U (EU za tebe i mene). Projekt je to koji objedinjuje sve aktivnosti učenika i nastavnika škole s europskom dimenzijom u ovoj školskoj godini.
Dajana i profesorica Ivana Opačak trenutno se pripremaju za putovanje u Aachen, gdje će, u razdoblju od 27. do 30. svibnja 2019., predstaviti projekt svoje škole i natjecati se za prestižnu titulu najuspješnijega projekta za mlade u Europi. U školi su ponosni jer će imati čast predstaviti školu, grad, županiju i državu na europskome nivou, a ta čast pripala je tek rijetkima – na natječaj za dodjelu Europske nagrade za mlade „Karlo Veliki" Europskoga parlamenta i Zaklade međunarodne nagrade „Karlo Veliki” prijavljeno je čak 285 projekata, a u Aachen putuje samo 28 nacionalnih pobjednika!
Nagrada za najbolji europski projekt iznosi 7500 eura, druga nagrada iznosi 5000 eura, a treća 2500 eura. Dio nagrade za autore triju najboljih projekata na europskoj razini bit će i posjet Europskom parlamentu u Bruxellesu ili Strasbourgu.