4886
Prikaza
0
Komentara
SLAVONSKI BROD - Svi planirani ciljevi i rezultati ostvareni su kroz uspješnu suradnju projektnih partnera, zaključak je završne konferencije održane povodom okončanja projekta "Rosis4h-Otkrivanje mogućnosti za održivi utjecaj na razvoj horitkulture u prekograničnom području", vrijednog 564.258,22 eura.
Projekt, koji je krenuo još 1. rujna 2017. godine, a završava sa sutrašnjim danom financiran je iz Interreg IPA Prekograničnog programa suradnje Hrvatska-Srbija 2014.-2020. Vodeći partner je Centar za razvoj Brodsko-posavske županije, a ostali partneri su Grad Šabac, Srednja poljoprivredna škola sa domom učenika Šabac, Regionalni centar za biotehnološka istraživanja i razvoj Brodsko-posavske županije te srednja škola Matija Antun Reljković.
- Inicijativa za ovaj projekt krenula je od strane partnera iz Srbije koji su nas, dakle CTR kao suport te Srednju školu MAtija Antun Reljković kao vodeću strukovnu školu u Hrvatskoj i Regionalni biotehnološki centar u kojem se proizvode invitro sadnice, prepoznali kao one koji će im pokazati kako sredstva iz Europske unije iskoristiti za poboljšanje poslovanja - kazala je u uvodu današnje medijske konferencije Mirela Brehelmaher direktorica CTR-a, razvojne agencije Brodsko-posavske županije.
Za srednju školu Matija Antun Reljković, koja je do sada za razne EU projekte povukla čak pet milijuna eura, projekt "Rosis4h-Otkrivanje mogućnosti za održivi utjecaj na razvoj hortikulture u prekograničnom području" predstavlja, kazala je ravnateljica škole Marija Tomić, jasnu potvrdu kako ono što rade rade dobro i da je to put kojim trebaju nastaviti i dalje. Posebice sada kada su u zemlji i službeno potvrđeni kao škola mentor srednjoškolskim centrima izvrsnosti iz područja poljoprivrede. - Kroz ovaj projekt škola je dobila, uz ostalo, novi tunelski plastenik, folije za stare plastenike, ovlaživač, novi štand na kojem možemo izlagati i prodavati svoje proizvode - istaknula je Tomić dodavši kako je to ono što su dobili kada je u pitanju materijalna korist od spomenutog projekta. Ona druga, koja se odnosi na naučeno kroz razmjenu znanja i iskustava, daleko je veća i vrjednija korist.
Zahvaljujući ovom projektu osim što su prenosili svoja znanja i iskustva te pomagali kolegama u školi u Šapcu, profesori koji su bili izravno involvirani u cijeli projekt, sa svojim su učenicima iznjedrili i nove koristi za slavonskobrodsku školu. Tako je upravo, sada već nadaleko, poznati proizvod aromatičnog spiralnog vrta, proistekao iz projekta "Rosis4h" te će biti ponuđen na tržištu kao nova usluga i proizvod brodske srednje škole. Riječ je o vrtu čiji je autor dizajna Vehid Ibraković, dipl.ing.agr., profesor savjetnik i djelatnik srednje škole "M.A.Reljković", a kojem je ideja o samom vrtu došla kao rezultat dugogodišnjeg rada s učenicima na praktičnoj nastavi. Osim aromatičnog spiralnog vrta, škola, odnosno njeni djelatnici a prije svega učenici zahvaljujući projektu dobili su i sušaru u kojoj već godinu dana suše začinsko bilje i voće te ga prodaju u učeničkoj zadruzi.
Ono na čemu je i najveća važnost spomenutog projekta jeste način na koji ga je iskoristio Regionalni centar za biotehnološka istraživanja. Naime, osim što su razvili novi proizvod-uslugu kroz savjetovanje i presadnice za proizvodnju bobičastog voća, koje će ponuditi tržištu, oni su od sto tisuća eura dobivenih sredstava čak 70 tisuća eura uložili u nabavku atomskog spektrofotometra.
- Riječ je o uređaju, jedinom takve vrste u ovom dijelu Hrvatske, kojim je moguće utvrditi prisutnost kalija i teških metala u tlu. Njegova je vrijednost u prvom redu ta što onim malim i srednjim poduzetnicima koji se odluče baviti poljoprivredom ili uzgojem primjerice bobičastog voća, nudimo mogućnost analize tla na kojem planiraju pokrenuti svoju proizvodnju - kazala je Anamarija Botica, direktorica Centra za biothenološki razvoj.
U današnje vrijeme kada svijest o vrijednosti zdrave hrane svakodnevno raste kod krajnjih potrošača, ovakvom analizom tla, uz invitro sadnice otporne na bolesti, a koje nude uzgajivačima, zapravo predstavljaju snažan vjetar u leđa svim proizvođačima na području Brodsko-posavske županije. Jer smanjenjem gubitaka - zahvaljujući sadnicama otpornim na bolesti - i uz dodatak informacije o kvaliteti tla na kojem su biljke - čije plodove distribuiraju - rasle omogućavaju im i postizanje boljeg plasmana na sada već poprilično zahtjevnom tržištu.
Ono što je dodatno u cijeloj priči zanimljivo je kako usluga analize tla, ukoliko se sa županijom postigne dogovor o sufinanciranju analize, za krajnjeg korisnika može iznositi tek 20 posto ukupne vrijednosti obavljenog posla. A to je dodatni poticaj i još jedan plus na sve one vrijednosti i rezultate koji su postignuti zahvaljujući projektu čiji je nositelj bio županijski Centar za razvoj.