/ 17
2498
Prikaza
0
Komentara
SLAVONSKI BROD - Radovi rekonstrukcije, sanacije i uređenja 2.429,65 kvadratnih metara sjeverozapadnog kavalira slavonskobrodske Tvrđave ušli su u samu završnicu te će Brođani već u rujnu imati pogled na novi obnovljeni dio povijesne jezgre grada.
Kada je u pitanju trenutna faza radova moguće je dati sažetak - nastavljeni su radovi zidanja zadnjeg zapadnog pročelja, unutar građevine je postavljena rasvjeta u svim kazamatima, kao i protupožarna dojava, a sanitarni čvorovi spremni su za ugradnju sanitarija jer je u njih također ugrađena rasvjeta i polijepljena je sva keramika. Na samom katu građevine drveni podovi su postavljeni na oko 90 posto podne površine, tako da su radovi i u tom pogledu pri samom kraju. Dizalo i hidrauličke platforme su u fazi postavljanja te još uvijek nisu u funkciji. U potpunosti je odrađeno ugrađivanje vanjske stolarije i ugrađeni su svi kameni okviri te drveni dijelovi. Kako je vidljivo na našim fotografijama, na krovu su u tijeku završni radovi ravnanja, nakon čega će uslijediti postavljanje ograde i staze. U tvrđavskom se dvorištu, pak, izvode radovi vezani za priključenje Kuće tambure na komunalnu infrastrukturu.
Trenutno se u Tvrđavi Brod radi na više mjesta jer je došlo do preklapanja različitih projekata i poslova. Naime, kako smo ranije najavili, u tijeku je i parterno uređenje i radovi na komunalnoj infrastrukturi u središnjem tvrđavskom prostoru. To, dakako, uključuje i istražne arheološke radove.
Kada su u pitanju dijelovi Tvrđave Brod koji su već ranijih godina obnovljeni, objekt slavonske vojarne danas je u funkciji Klasične gimnazije, dok je dio jugozapadnog kavalira rekonstruiran u Galeriju Ružić koja se proteže na 1800 metara. Stožerna vojarna, pak, trebala bi, prema planovima postati gradski hotel, dok rezervni prostori (južne te sjeveroistočne kurtine i male barutane) još uvijek nisu predviđeni za obnovu.
Stručno gledano, kavalir je utvrđena vojarna s kazamatima na dva kata, postavljena u tri krila oko središnjeg tvrđavskog 'paradnog' trga. U unutrašnjosti kavalira nekada se nalazilo čak 108 velikih prostorija jednakih tlocrtnih dimenzija, takozvanih kazamata, koje su služile za logističke potrebe vojske, odnosno, za smještaj vojnika, artiljerijske radionice, kolarnicu, bravarnicu, oružarnicu, spremište oružja, pekaru, spremište za namirnice, bolnicu, ljekarnu.
Projekt naziva „Kuća Tambure - Slavonska notna bajka - infrastrukturni radovi" koji je počeo 26. rujna 2018., a trajat će sve do 26. rujna 2020. godine, pobrinuo se za uređenje ostatka tvrđavske 'potkove' koja se nalazi u susjedstvu Galerije Ružić.
Dok je ukupna vrijednost Projekta 27.372.625,00 kuna, građevinski radovi koje još uvijek izvodi tvrtka Šprajc THD, vrijedni su 24.923.253,88 milijuna kuna.
Kako smo ranije pisali, sjeverozapadni kavalir uskoro će postati suvremeni multimedijalni centar posvećen tamburi kao autohtonom hrvatskom tradicijskom glazbalu, a posjetiteljima će nuditi multimedijalni centar za suvremeni doživljaj glazbe, stalni izložbeni postav, majstorsku radionicu i suvenirnicu kao i zonu za opuštanje uz glazbu, takozvanu 'chill out zonu'. Dio prostora zauzet će i polivalentna dvorana, arhivsko dokumentacijski centar te administrativni i skladišni prostori.
Projekt „Kuća tambure-Slavonska notna bajka-infrastrukturni radovi" financiran je iz Europskog fonda za regionalni razvoj u sklopu Operativnog programa Konkurentnost i kohezija. Razdoblje provedbe projekta je od 26.9.2018. do 26.9.2020. godine.
Ukupna vrijednost projekta je 27.372.625,00 kuna, iznos sufinanciranja EU je 85 posto, odnosno 23.266.731,25 kuna, dok se ostatak od 15 posto sredstava osigurava iz proračuna Grada Slavonskog Broda.
Kao projektni partner, podršku pri pripremi i provedbi projekta pruža Razvojna agencija Grada Slavonskog Broda.
Sadržaj članka isključiva je odgovornost Grada Slavonskog Broda.
Projekt je sufinancirala Europska unija iz Europskog fonda za regionalni razvoj.