3370
Prikaza
0
Komentara
SLAVONSKI BROD - U slavonskobrodskom Hotelu "Savus" danas je održana Uvodna konferencija projekta "Prilagodba povrtnih kultura novim agrometeorološkim uvjetima u Slavoniji", čiji je korisnik Veleučilište u Slavonskom Brodu, a partneri Institut Ruđer Bošković i Institutu za fiziku iz Zagreba.
- Ovo je veoma važan i aktualan projekt vezan uz klimatske promjene. To da naši partneri, kao najvažniji državni interdisciplinarni instituti, dolaze raditi ovaj projekt u Slavonski Brod, značajan je pokazatelj i naših postignuća i naše važnosti te uloge u društvenoj zajednici. Zahvalni smo svim partnerima koji su nas poduprli u ovim aktivnostima i vjerujemo da će projekt značajno doprinijeti i razvoju Veleučilišta, ali i pomoći u konačnici poljoprivrednim proizvođačima koji se u konačnici bave uzgojem salate i paprike, jer su to kulture na koje smo fokusirani. Klimatske pojave su tu, i tome svi svjedočimo, a jedan od fokusa europske politike u narednom programskom razdoblju bit će upravo prilagodba klimatskim promjenama. Kroz ovaj projekt naše Veleučilište pokazuje da prati aktualnu tematiku i da može ići u korak s istraživanjima koja su na toj razini. - istaknuo je izv. prof. dr. sc. Krunoslav Mirosavljević, dekan Veleučilišta u Slavonskom Brodu, dodavši kako će se kroz aktivnosti ovoga projekta uvidjeti načini na koje se posebno tretirano sjeme ponaša u kontroliranim uvjetima poljoprivredne proizvodnje.
- Jedan dio će biti praćen u plasteniku, a drugi dio izvan plastenika i kao zaključak ćemo donijeti preporuke našim poljoprivrednicima, 'opegeovcima', koji su dionici u ovom projektu, što bi mogli napraviti kako bi povećali prinose i što lakše se prilagodili suvremenim klimatskim izazovima - poručio je dekan Mirosavljević.
"Prilagodba povrtnih kultura novim agrometeorološkim uvjetima u Slavoniji" vrijedan je 2.997.198,45 kuna od čega su 85 posto sredstva europska sredstva. Riječ je o prvom od dva projekta na temu prilagodbe klimatskim promjenama, a s njegov realizacijom krenulo se već u siječnju.
- Projekt je počeo 6. siječnja 2020. godine traje do 2022. godine. U ovom početnom razdoblju već smo izradili metodologiju istraživanja i krenuli smo s onim djelom istraživanja koji se odvija na Institutu Ruđer Bošković i Institutu za fiziku, koji su nam partneri. Riječ je o dijelovima istraživanja koja se odvijaju u laboratorijima. Nakon obrade klijanaca, sjemena u laboratorijskim uvjetima, ovdje na Veleučilištu u Slavonskom Brodu te će se povrtne kulture, posaditi i onda ćemo pratiti njihov rast i razvoj u zaštićenim i otvorenim prostorima. To istraživanje će se raditi dvije godine da bi se na kraju izradila preporuka našim poljoprivrednim proizvođačima o tome na koji način i kako raditi da bi se što bolje prilagodili klimatskim promjenama a pri tome ostvarili što bolje prinose s preporukom ekološke poljoprivrede - pojasnila je voditeljica projekta Lidija Vukojević, dodavši kako dodatna važnost projekta leži u činjenici da uključuje veliki broj dionika s područja, ne samo Brodsko-posavske županije nego i cijele Slavonije.
- Uključili smo tu veliki broj OPG-ova, DHMZ-e, Društvo agronoma, ali i neke udruge koje se bave ekologijom, a sve kako bismo što bolje saznali koji su problemi s kojima se oni susreću uzrokovani upravo klimatskim promjenama te kako bismo našu metodologiju istraživanja što bolje prilagodili tim potrebama i da bi preporuke bile što korisnije a cjelokupna zajednica od njih imala što više koristi. Tijekom projekta bit će čitav niz radionica, info dana, okruglih stolova, panel rasprava jer je jako važno, u ovom projektu, javnost obavijestiti o tome što se radi i podići svijest javnosti o klimatskim promjenama koje su već tu - najavila je Vukojević posebno apostrofiravši ovom prilikom važnost povezanosti znanstvene zajednice s gospodarskom zajednicom i poljoprivrednicima.
U projektu jedan od partnera je zagrebački Institut za fiziku. - Naš doprinos u ovom projektu očituje se kroz istraživanja primjene plazme u tretiranju poljoprivrednih kultura i utjecaj na njihov bolji razvoj. Drago mi je da možemo, sinergijski s Institutom Ruđer Bošković, ovdje lokalno potaknuti istraživačke aktivnosti koje su od konkretnog značaja i primjene u poljoprivredi. Plazma je ovdje alat za obradu biološkog alata. Sasvim sigurno ćemo tijekom istraživanja imati situacija u kojima ćemo oštetiti biljku, no krajnji cilj je otkriti parametre koji će dovesti do boljih prinosa - istaknuo je Marko Kralj, ravnatelj Instituta za fiziku.
Institut Ruđer Bošković, koji je također jedan od partnera brodskog Veleučilišta, u projektu sudjeluje kroz svoju istraživačku tradiciju u području istraživanja plazme. - Ono što mi istražujemo je možemo li mimoići različite kemikalije u smislu zelene poljoprivrede, kao i koje bi to bile smjernice i norme koje bi se trebale zadovoljiti da se uvede što manja primjena pesticida u smislu poboljšanih svojstava prilikom klimatskih promjena kojima svjedočimo. Dakle, mi sada radimo na jednoj ograničenom laboratorijskoj skali u određenim uvjetima ali da bi sve to bilo dostupno krajnjim korisnicima potrebna su daljnja istraživanja - naglasila je Marina Ilakovac Kveder koordinator projekta na Institutu Ruđer Bošković.
U projektu s brodskog Veleučilišta sudjeluju nastavnici i studenti poljoprivrednog odjela. - Vjerujemo da će i njima istraživačka komponenta dobro doći u njihovoj samostalnosti i odgovornosti koja se od njih, kao budućih intelektualnih nositelja našeg društvenog razvoja, očekuje - poručio je dekan Mirosavljević, naglasivši kako je ovo projekt od čijeg sinergijskog učinka svi mogu imati koristi.