1654
Prikaza
0
Komentara
POŽEGA - Ranije smo razgovarali o dva dječja vrtića koja su u planu i koje smo prijavili na natječaj za sufinanciranje - dječji vrtić Pod gradom i u Mihaljevcima. S ta dva vrtića potpuno bismo riješili problem sa svom neupisanom djecom. - prije nešto više od mjesec dana izjavio je gradonačelnik Grada Požege, dr.sc. Željko Glavić, na 14. sjednici Gradskog vijeća.
Kako je tada otkrio, Poziv za dodjelu bespovratnih sredstava „Izgradnja, dogradnja, rekonstrukcija i opremanje predškolskih ustanova“, objavljen je nešto kasnije od njegove najave te je zaključenim u lipnju ove godine, no još uvijek nije bila objavljena lista prihvatljivih projekata.
Dobra vijest stiže danas iz požeške gradske Uprave - vrtićke kapacitete uspjet će povećati za čak dvije stotine mjesta.
- Za oba projekta zaprimljene su Obavijesti o statusu nakon procjene projektnih prijedloga te su uspješno prošli fazu procjene projektnih prijedloga u postupku dodjele bespovratnih sredstava te udovoljavaju kriterijima Poziva. - objavili su na stranicama Grada.
Riječ je o ukupnim bespovratnim sredstvima u iznosu od 9,7 milijuna kuna za „Izgradnju i opremanje dječjeg vrtića „Pod gradom“ Požega“ te za projekt „Izgradnja dječjeg vrtića u Mihaljevcima“ 3,6 milijuna kuna.
Kako doznajemo, sljedeći korak je donošenje Odluke o financiranju te potpisivanje Ugovora o dodjeli bespovratnih sredstava. U nastavku saznajte više o tomu kako će objekti vrtića izgledati i od čega će se sastojati.
Novi ujedno i treći gradski dječji vrtić bit će u Ulici Pod gradom na kućnom broju sedam. Objekt će biti ukupne površine 1064 kvadratnih metara i dostatan za 126-ero djece.
Zgrada dječjeg vrtića i jaslica će biti nepravilnog, „L" tlocrta, a ulaz će se nalaziti s južne strane, odnosno, u objekt će se ulaziti iz Ulice Pod gradom.
U prizemlju će biti smještena četiri dnevna boravka dječjeg vrtića, a na katu četiri dnevna boravka jaslica. Svaki dnevni boravak imat će direktan izlaz na južnu natkrivenu terasu i sanitarni čvor prilagođen uzrastu korisnika te garderobu u prostoru komunikacija.
U prizemlju zapadnog proširenja, nalazit će se pomoćne prostorije (kotlovnica, spremište čistog i prljavog rublja, prostorija domara, sanitarije domara i čistačice), uz ulazni prostor bit će prostorija medicinske sestre s izolacijom, sanitarije, kuhinja i priručno spremište, prostor za odgajatelje, kabinet i spremište. Na katu će biti smješteni ulazni trijem, vjetrobran, ulaz sa stubištem i dizalom, prostorije odgajatelja s garderobom, ured, kabinet, arhiva te sanitarije.
Kad je riječ o vanjskim prostorima koji su namijenjeni djeci, oni će biti u cijelosti ograđeni i sigurni za njihov boravak, a sadržavat će više od 40 posto zelene površine sa spravama za zabavu i vježbu kao osunčana i hladovita mjesta.
Neposredno pokraj društvenog doma i igrališta, na ukupnoj površini od pet tisuća kvadratnih metara novoformirane građevinske čestice, bit će izgrađena prizemnica s prostorima za boravak djece i odgojnih djelatnika s uredskim, gospodarskim i ostalim pomoćnim prostorima, pješački i kolni pristupi, parking te vanjsko igralište dječjeg vrtića.
Što se samog parkirališta tiče, u sklopu vrtića bit će napravljeno 15 parkirnih mjesta od kojih će dva biti za osobe s invaliditetom. Ako taj broj parkirnih mjesta ne bude dovoljan, na raspolaganju je korištenje parkinga koji se nalazi ispred društvenog doma - dodatnih 15 vozila.
Zgrada dječjeg vrtića u Mihaljevcima projektirana je na način da bude sastavljena od dvije jedinice - za djecu vrtićke dobi i za djecu jasličke dobi - sa svim pratećim sadržajima. Kapacitet smještaja previđen je za 48-ero djece u dvije vrtićke jedinice te 14 djece u jednoj jasličkoj jedinici. To čini ukupni maksimalni kapacitet od 62 djece.
U objektu će se nalaziti veliki otvoreni prostor koji će služiti kao dvorana za tjelesne aktivnosti te razne oblike ostalih nastavno-organizacijskih aktivnosti i priredbi za roditelje, a tu su i garderobe, trijaža, spremište za pohranu didaktičkih sredstava, prostorija medicinske sestre sa izolacijom za bolesnu djecu, zajednička prostorija za odgojne djelatnike te mala arhiva.