MINISTARSTVO pravosuđa, uprave i digitalne transformacije izdalo je kratki vodič o lobiranju s obzirom na donošenje Zakona o lobiranju (14. ožujka 2024.) koji stupa na snagu 1. listopada 2024.
Lobiranje je široko rasprostranjena praksa zagovaranja interesa kod donositelja odluka koja ima desetljeća povijesti i koje je postalo neizostavan čimbenik u oblikovanju javnih politika, a samim time i neizostavan dio demokratskog procesa. Visoka razina otvorenosti i transparentnosti oblikovanja javnih politika te procesa donošenja odluka smatra se ishodištem osiguranja djelotvorne javne uprave. Nastojanje da se lobistička praksa i mogućnost utjecaja na proces donošenja i učinkovitost javnih politika učini što transparentnijim te se na taj način poveća povjerenje građana u donositelje odluka, postoji i zbog ograničavanja nepriličnog utjecaja (interesnih skupina) predstavnika privatnog kapitala na javnu politiku, poticanja odgovornosti i integriteta lobista i donositelja odluka, podizanja povjerenja javnosti u institucije, ali i jačanja pozicije građana s obzirom na mogućnost sudjelovanja u formiranju javnih politika.
Upis u Registar lobista obavlja se na zahtjev fizičke ili pravne osobe koji se podnosi Povjerenstvu za odlučivanje o sukobu interesa u elektroničkom obliku na propisanom obrascu. Uvjeti za upis u Registar lobista za fizičku osobu su: punoljetnost, činjenica da osoba nije pravomoćno osuđena za kaznena djela protiv službene dužnosti, kaznena djela protiv gospodarstva i kazneno djelo iz članka 339. (podmićivanje zastupnika) Kaznenog zakona te kaznena djela protiv sigurnosti platnog prometa i poslovanja iz Kaznenog zakona („Narodne novine“, br. 110/97., 27/98., 50/00., 129/00., 51/01., 111/03., 190/03., 105/04., 84/05., 71/06., 110/07., 152/08., 57/11. i 77/11.) odnosno da nije pravomoćno osuđena na kaznu zatvora u trajanju duljem od šest mjeseci za ostala kaznena djela za koja se kazneni postupak pokreće po službenoj dužnosti.
Lobist koji je upisan u Registar lobista dužan je podnijeti izvještaj o provedenim lobiranjima Povjerenstvu za odlučivanje o sukobu interesa jednom godišnje do 31. ožujka tekuće godine za prethodnu godinu.
Zabranjeno je lobirati protivno odredbama Zakona o lobiranju. To znači da lobist ne smije lobiranim osobama davati netočne, nepotpune ili obmanjujuće informacije niti pribjegavati nedopuštenom pritisku, neprimjerenom ponašanju ili uvredljivom jeziku. Ako lobist naknadno utvrdi da je informacija koju je dao lobiranoj osobi netočna ili nepotpuna, obavijestit će bez odgode lobiranu osobu i dostaviti točnu i potpunu informaciju. Pri lobiranju lobist ne smije poticati na kršenje propisa, pravila i standarda ponašanja koji se primjenjuju na lobiranu osobu. Zabranjeno je nuđenje ili davanje darova odnosno bilo kakve druge koristi lobiranoj osobi.
Lobirana osoba može pristati komunicirati s lobistom samo nakon prethodne provjere upisa lobista u Registar lobista. Lobirana osoba odbit će daljnju komunikaciju s lobistom ako procijeni da se predmet lobiranja odnosi na interes koji je suprotan ustavnim načelima ili javnom interesu ili da se odnosi na protupravno postupanje ili propust, odnosno ako je postupanje lobista protupravno. Lobirane osobe dužne su postupati s dužnom pažnjom u odnosu na podatke koji predstavljaju poslovnu tajnu ili druge povjerljive podatke, a koje su saznale tijekom lobiranja. U slučaju dvojbe predstavlja li neko ponašanje povredu odredaba Zakona o lobiranju ili drugog zabranjenog ili propisanog ponašanja predviđenog Zakonom, lobirana osoba može zatražiti mišljenje Povjerenstvo za odlučivanje o sukobu interesa. Ako lobist ostvarenim ili pokušanim lobiranjem postupa protivno odredbama Zakona o lobiranju, lobirane osobe dužne su odbiti daljnju komunikaciju s lobistom i o tome odmah obavijestiti Povjerenstvo za odlučivanje o sukobu interesa. Ako osoba lobira, a nije upisana u Registar lobista, lobirane osobe dužne su odbiti daljnju komunikaciju s njom i o tome obavijestiti Povjerenstvo odmah nakon saznanja, u pisanom obliku ili usmeno na zapisnik pred Povjerenstvom.
Mjere za kršenje odredbi Zakona izriče Povjerenstvo za odlučivanje o sukobu interesa, dok prekršajne sankcije može izricati nadležni sud u prekršajnom postupku. Mjere koje može izreći Povjerenstvo su: pisano upozorenje, zabrana obavljanja lobiranja na određeno vrijeme, novčana sankcija i brisanje iz Registra lobista
Kratki vodič o lobiranju, dostupan je u nastavku.
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -