AP/SBplus
281
Prikaza
0
Komentara
SLAVONSKI BROD - Dvadesetom biciklijadom od Slavonskog Broda do Podcrkavlja došli smo ovu nedjelju do završnice velike proslave 35. obljetnica osnutka 108. brigade.
Slavna brigada osnovana u Podcrkavlju izbrojala je tijekom čitavog Domovinskog rata čak 5.500 pripadnika. Nažalost, 182 su poginula, a 850 ih je ranjeno. Od sveukupnog broja stradalih pripadnika brigade, 28 poginulih i 200 ranjenih su stradali na bojištima u Republici Hrvatskoj, dok su svi ostali poginuli i ranjeni pripadnici brigade stradali u strahovito teškim borbama za opstojnost hrvatskog naroda u Bosanskoj Posavini.
Naime, to je jedina brigada koja je cijelo ratno vrijeme dragovoljno bila prisutna i ratovala u Bosanskoj Posavini, sve do njezinog pada. Cijelo je to vrijeme obučavala, naoružavala i pripremala brigade HVO-a za obrambeni rat.
- Ja sam emotivac i naježim se na one dane i početke u Podcrkavlju... dolazak u trapericama i patikama. Sad kad to gledam iz ove pozicije, s vremenskom distancom, još uvijek se osjećam kao u nekom snu. U ime 182 naša poginula viteza ponosan sam što organiziramo obljetnice, polažemo vijence, palimo lampione te se zajedno molimo. Počast tim ljudima moramo odavati. Što reći o 'Sto-osmoj'? Formacijski je to jedna od rijetkih brigada koja je imala 11 tenkova kad je formirana, zahvaljujući radnicima iz Specijalnih vozila, topove,... kad to sumiramo, moramo se skupljati na ove velike dane. - kazao je predsjednik Udruge, Krunoslav Zadravec.
Poslijepodne su na spomen-obilježju poginulim braniteljima u Slavonskom Brodu pripadnici brigade i predstavnici Grada Slavonskog Broda položili vijence i zapalili svijeće. Želja pripadnika brigade bit će ispunjena - žrtva neće biti zaboravljena.