3509
Prikaza
0
Komentara
SLAVONSKI BROD - Trgovačko društvo Komunalac Slavonski Brod, korisnicima svojih usluga distribuirat će te na javne površine postaviti sveukupno 27.897 komada spremnika za različite vrste otpada. Dio tog posla već je odrađen, a dio spremnika za tu namjenu spremno čeka u Komunalčevu dvorištu.
Rezultat je to Javnog poziva za iskaz interesa za nabavu spremnika za odvojeno prikupljanje komunalnog otpada, temeljem kojeg su Grad Slavonski Brod i Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost potpisali ugovor o nabavi, vrijedan 3,5 milijuna.
Nabavu spremnika u cijelosti je financirao spomenuti Fond, a ista je obuhvatila spremnike za papir i karton (1900 komada), spremnike za plastiku (12850 komada) te spremnike za biootpad (13147) različite litraže.
Spremnici su različite boje kako bi građanima bilo lakše razvrstavati otpad iz njihova kućanstva. Tako su plave kante namijenjene papiru i kartonu, žute otpadnoj plastici, zelene s narančastim poklopcem su za reciklabilni otpad, smeđe za biootpad, a otpadno staklo valja odlagati u spremnike sa zelenim poklopcem.
Gledajući šire, Hrvatska uvelike kasni sa ispunjavanjem ciljeva iz europskih 'otpadnih direktiva' pa je razvrstavanje otpada u kućanstvima već trebala biti stara vijest, a ne novost kao što je to danas.
Prema Zakonu o održivom gospodarenju otpadom, jedinica lokalne samouprave obvezna je na svom području osigurati javnu uslugu prikupljanja miješanog komunalnog otpada, i biorazgradivog komunalnog otpada. Davatelj usluge prikupljanja miješanog i biorazgradivog komunalnog otpada dužan je obračunati cijenu javne usluge na način kojim se osigurava primjena načela "onečišćivač plaća", ekonomski održivo poslovanje te sigurnost, redovitost i kvalitetu pružanja te usluge. Isto tako, dužan je korisniku usluge obračunavati cijenu javne usluge iz članka razmjerno količini predanog otpada u obračunskom razdoblju, pri čemu je kriterij količine otpada u obračunskom razdoblju masa predanog otpada ili volumen spremnika otpada i broj pražnjenja spremnika. Cilj je, dakako, probuditi svijest građana i potaknuti ih time da razvrstavanjem otpada smanjuju njegovu količinu, a samim time i iznose svojih računa.
Obveza gradova i općina je, isto tako, odvojeno prikupljanje otpadnog papira, metala, stakla, plastike i tekstila te krupnog (glomaznog) komunalnog otpada, donošenje i provedba plana gospodarenja otpadom jedinice lokalne samouprave, provođenje informativnih aktivnosti na svom području i mogućnost provedbe posebnih akcija prikupljanja otpada, poput onih 'Volim svoj grad' - akcija prikupljanja glomaznog otpada u Slavonskom Brodu.
Jedinice lokalne samouprave moraju organizirati i rad jednog ili više reciklažnih dvorišta (Slavonski Brod ima ih ukupno tri), postaviti odgovarajući broj i vrstu spremnika za odvojeno sakupljanje problematičnog otpada, otpadnog papira, metala, stakla, plastike i tekstila, koji nisu obuhvaćeni sustavom gospodarenja posebnom kategorijom otpada, na javnoj površini te vršiti uslugu prijevoza krupnog (glomaznog) komunalnog otpada na zahtjev korisnika usluge.
Grad Slavonski Brod svoju je obvezu prema navedenim stavkama ispunio, a usto je krenuo u izgradnju četiri nove kazete za odlaganje otpada na slavonskobrodskom odlagalištu Vijuš-jug, čime je osigurao stabilnost za minimalno narednih deset godina. Pokazalo se to dobrom odlukom jer je izgledno kako će Centar za gospodarenje otpadom „Šagulje" biti otvoren tek za pet godina. S obzirom na to da već duže od desetljeća postoji tek 'na papiru' dobra je vijest da se Grad Slavonski Brod nije oslonio na njegovu izgradnju jer bi, poput drugih gradova u Hrvatskoj, danas bio u velikim problemima kada je u pitanju zbrinjavanje otpada.