- U zadnjih nekoliko godina izvedeni su radovi na oko 10 km odvodnje i 5 km vodoopskrbe vrijedni 2 milijuna eura. Međutim radi se o ogromnim ulaganjima za koja osim europskih izvora teško možemo naći adekvatna i značajna sredstva na lokalnoj razini. - navodi direktor Aščić.
S obzirom da se svako malo u javnosti pojave opravdani upiti građana, ali i poluinformacije u medijskom prostoru vezane za realizaciju dugo očekivanog projekta Brod 2, zamolili smo Stjepana Aščića, direktora TD Vodovod d.o.o. Slavonski Brod, da naše čitatelje upozna s trenutnim stanjem navedenog projekta, ali i sa stanjem u ovoj gradskoj tvrtci. U nastavku donosimo odgovore na pitanja koja smo mu postavili.
U veljači ove godine, tijekom boravka ministrice Vučković u županijskoj upravi BPŽ, saborski zastupnik Pero Ćosić kazao je kako bi priprema projekta Brod 2, misleći pritom na natječajnu dokumentaciju, počela ove godine, a narednih godina počela bi izgradnja. Znate li na čemu on temelji taj „optimizam“ o početku gradnje?
Europska sredstva predviđena za vodnokomunalne projekte u razdoblju 2021. - 2027. iznosila su oko 650 milijuna eura. Kada se tom iznosu doda nacionalna komponenta dolazi se do ukupnog iznosa od oko milijardu eura. Međutim, ta sredstva su se 2021. godine počela koristiti za projekte na kojima je došlo do velikog povećanja cijena te na projekte koji se nisu stigli dovršiti u prethodnom razdoblju (2014.-2020.).
Prema meni dostupnim informacijama, nažalost ta sredstva su u potpunosti potrošena na tzv. "stare" projekte, te se u zadnjih nekoliko mjeseci pokušavaju osigurati dodatna sredstva za vodnokomunalne projekte na način da se obavi preraspodjela sredstava iz područja koja slabo povlače europska sredstva i za koja prijeti opasnost da ostanu neiskorištena.
Pretpostavljam kako Ministarstvo zaštite okoliša i saborski zastupnici iz naše Županije o napretku tog procesa imaju više saznanja te na temelju toga gaje optimizam o početku realizacije projekta. Kako sam po prirodi optimist, vjerujem da će Ministarstvo zajedno s drugim nacionalnim tijelima uskoro osigurati sredstva i Vodovod Slavonski Brod pozvati na predaju aplikacijskog paketa.
Kakva je trenutna gotovost projektne dokumentacije za Brod 2, tj, jeste li vi u Vodovodu u ranijem razdoblju nešto propustili učiniti pa da je to "zakočilo" projekt?
Pokušati ću pojednostaviti odgovor. Da bi se odobrila sredstva za tako veliki projekt nadležno ministarstvo treba Vodovodu poslati poziv na dostavu aplikacijskog paketa. Vodovod ima spreman aplikacijski paket koji je noveliran 2024. godine novim podatcima o stanovništvu i financijskim pokazateljima.
Podsjećam da je Vodovod krajem 2020. na poziv Ministarstva već predao aplikacijski paket. Početkom 2021. godine (23. ožujka) ministarstvo je konstatiralo kako radi preraspodjele sredstava uzrokovanog gospodarskom krizom neće biti moguće to financirati u aktualnom programskom razdoblju te se financiranje predviđa u narednom programskom razdoblju.
Početkom 2024. godine Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja objavilo je prioritizacijski poziv za dostavu projektnih prijedloga na koji je Vodovod poslao potrebnu dokumentaciju. Nakon provedenog procesa prioritizacije naš projekt je ocijenjen kao drugi najspremniji projekt u Republici Hrvatskoj.
Kolika je troškovnička razlika u cijeni projekta Brod 2 danas (2025,) u odnosu na vrijeme kad je projektna dokumentacija završena (2016.). Naime, gradonačelnik Duspara cijelo vrijeme govori da je dokumentacija bila spremna još 2016., ali da su onda "ubačene" okolne općine u projekt.
U 2016. procjena troškova kretala se na razini od 350 milijuna kuna. Godine 2019. procjena se približila iznosu od 500 milijuna kuna, a novelacijom studijske dokumentacije u 2024. troškovi projekta su se popeli na 109 milijuna eura.
Morate li vi čekati odobrenje financijskih sredstava za cijeli projekt Brod 2 i onda započeti radove, ili možete i sami krenuti u projekt, sukladno vlastitim raspoloživim sredstvima i realizirati pojedine dijelove projekta?
Nitko nam ne brani da elemente projekta ili neke njegove dijelove izvedemo sukladno Zakonu o gradnji, što je Vodovod i činio dijelom radi potreba Grada, a dijelom radi spašavanja građevinskih dozvola koje bi, da nismo pokretali radove, do danas sve istekle. U zadnjih nekoliko godina izvedeni su radovi na oko 10 km odvodnje i 5 km vodoopskrbe vrijedni 2 milijuna eura. Međutim radi se o ogromnim ulaganjima za koja osim europskih izvora teško možemo naći adekvatna i značajna sredstva na lokalnoj razini.
Ako je moguće ići svojim snagama, znači li to da ste mogli i sami uložiti sredstva u dugotrajno rješavanje problema plavljenja podvožnjaka u Kumičićevoj ulici? Ili je to ipak preveliki „zalogaj“ za Vodovod koji možda ovisi i o Hrvatskim cestama i produžetku Ulice Petra Svačića...
Na lokaciji podvožnjaka postojeća crpna stanica CS7 „Podvožnjak“ služi za evakuaciju dotoka oborinskih voda sliva Mali Pariz. Crpna stanica je dubine 10,64 m i opremljena je s dvije crpne stanice Q= 115 l/s, N= 21kW, u pogonu je od 1980. godine i navedene oborine transferira prema kolektoru koji preko Gupčeve ulice ide prema Uređaju za pročišćavanje otpadnih voda. Plavljenje podvožnjaka događa se u trenutcima velikog dotoka oborinskih voda čije prebacivanje u Gupčevu ulicu bi uzrokovalo plavljenje cijele Gupčeve ulice.
Stoga je za pravilno funkcioniranje sustava odvodnje, na tom potezu, nužna izgradnje crpne stanice CS7.1 „Rotor“ na lokaciji sjeveroistočno od križanja Ul. Petra Svačića i Ulice Matije Gupca. Namjene CS7.1 bila bi prihvat oboriskih voda kolektora OK1 i OK3 te preljevnih voda glavnog dovodnog mješovitog kolektora C1. Vode bi se evakuirale sustavom crpnom stanicom i pripadnih tlačnih cjevovoda i nastavno gravitacijskih kolektora trasom po Ul. Petra Svačića prema vodotoku Glogovica. Crpna stanica bi bila opremljena crpnim agregatima: 2x 350 l/s i 2x 700 l/s.
Uvažavajući starost crpnih agegata CS7 „Podvožnjak“ i pripadne elektroopreme, predviđena je sanacija objekta te nabava i ugradnja novih crpki (2x Q= 100l/s, H= 17m) s pripadnom hidromehaničkom i elektrostrojarskom opremom.
Kako bi cijeli sustav mogao funkcionirati, nakon sanacije CS7 „Podvožnjak“ i izgradnje CS7.1 „Rotor“, nužna je rekonstrukcija postojećeg kolektora „C1“ i izgradnja novog kolektora DN1400 te oborinskih kolektora DN800-DN1400. Uz gravitacijske cjevovode, nužna je i izgradnja tlačnih cjevovoda DN400-DN1000.
Za sve navedene zahvate Vodovod ima kompletnu projektnu dokumentaciju, a trošak samih radova za novu crpnu stanicu iznosi približno 1,2 milijuna eura, 350 tisuća eura za sanaciju postojeće crpne stanice i 1,6 milijuna eura za novi rasteretni kolektor do Glogovice. Cijene su bez PDV-a, pa bi cijela investicija danas iznosila oko 4 milijuna eura.
Kako Vodovod godišnje od naknade za razvoj prikupi oko 650 tisuća eura, za realizaciju navedene investicije trebalo bi oko 5 godina.
Poplavljeni podvožnjak u Kumičićevoj ulici. Foto: PLUS
Posljednjih godina primjetno je da Vodovod zajedno sa Gradom sudjeluje u projektima modernizacije gradskih prometnica na način da se postavlja nova vodovodna infrastruktura u ulicama u kojima postoji potreba za time. Koliko su ta ulaganja Vodovoda planirana a koliko ovise o samom stanju na terenu jer se ne može uvijek znati do kraja kakvo je stanje opreme u „podzemlju“…
Većina navedenih ulaganja planira se krajem godine po donošenju Gradskog proračuna kada su u pravilu poznate sve investicije na području Grada Slavonskog Broda za narednu godinu. Naravno, na terenu se događaju nepredviđene situacije na koje moramo adekvatno reagirati. Primjer je Strossmayerova ulica u kojoj je za rekonstrukciju vodoopskrbe i odvodnje uloženo oko 150 tisuća eura. Svejedno nakon puštanja u promet dogodio se kvar na kućnom priključku koji nismo mogli predvidjeti te je bio potreban dodatan angažman.
Poznato je da gradovi u RH imaju velike gubitke vode, pa ni Slavonski Brod nije iznimka. Što se događa sa projektom smanjenja velikih gubitaka vode o kojem smopisali prije nekoliko godina?
Navedeni projekt je vrijedan više od 4 milijuna eura a pripremljen je u suradnji s Hrvatskim vodama koje su sufinancirale projekt sa 80%. Međutim zadnjih godina su iznosi sufinanciranja od strane Hrvatskih voda bili premali da bi realizacija projekta dala značajnije rezultate. Neovisno o tom projektu Vodovod svakodnevno ulaže napore kako bi gubitci ostali barem na sličnoj razini jer se značajnije smanjenje gubitaka može ostvariti isključivo velikim investicijama. Kada pričamo o gubitcima potrebno je spomenuti i rastući trend neodgovornog ponašanja građana koji neovlašteno koriste hidrante predviđene za protupožarnu zaštitu čime dovode do poremećaja u sustavu, pucanja cjevovoda i posljedično gubitcima vode.
Republika Hrvatska je u lipnju 2024. godine donijela Nacionalni akcijski plan smanjenja gubitaka čija projicirana investicijska vrijednost iznosi 1,7 milijardi eura dok se najveći intenzitet ulaganja očekuje u razdoblju od 2025 do 2030. godine. U sklopu navedenog plana Vodovod će u suradnji s Hrvatskim vodama do kraja 2025. godine izraditi Akcijski plan za smanjenje gubitaka za svoje uslužno područje kojim će se definirati sve mjere i investicije potrebne da se gubitci vode svedu na razumnu mjeru. U ovom trenutku je teško procijeniti investicijsku vrijednost akcijskog plana za Vodovod d.o.o. ali s obzirom na ukupan nacionalni plan i veličinu odnosno starost našeg vodoopskrbnog sustava vjerujem da će se ta vrijednost kretati oko 50 milijuna eura.
Koji su vam trenutno najveći izazovi (možda kadrovi, manjak sredstava za investicije…) koji opterećuju poslovanje TD Vodovod?
Zadnjih nekoliko godina najveći izazovi u poslovanju Vodovoda su bili dramatičan porast svih ulaznih troškova te borba za osiguranje adekvatnih plaća radnika. U narednom periodu izazov će svakako biti osigurati sredstva za investicije u rekonstrukcije i obnove, jer svi naši objekti su svakom godinom sve stariji, a trošak amortizacije te imovine samo malim dijelom je osiguran kroz cijene vodnih usluga. Također, izazov će biti držati korak s rastom plaća u Republici Hrvatskoj.
Imate li možda spremne neke druge projekte (npr. energetska učinkovitost, rekonstrukcija objekata…)?
Vodovod trenutno provodi više projekata od kojih je najznačajniji NPOO projekt vodoopskrbe u općini Donji Andrijevci i Velika Kopanica kojim će se izgraditi oko 26 km vodoopskrbne mreže s oko 400 priključaka. Projekt je vrijedan 3,7 milijuna eura a dovršetak radova i tehnički pregledi se očekuju ovo ljeto.
Vodovod raspolaže s cijelim nizom projekata od kojih bi izdvojio nekoliko. Po pitanju vodoopskrbe na natječaj ruralnog razvoja planiramo prijaviti projekte u općinama Donji Andrijevci, Bukovlje, Podcrkavlje, Sibinj i Oriovac.
Također, Vodovod je krajem 2024. godine dovršio 120 tisuća eura vrijedan projekt digitalizacije kojim je napravljena studijska, projektna i dokumentacija za javnu nabavu za projekt Digitalne transformacije upravljanja imovinom i cjelokupnim sustavom.
Financiranje projekta Vodovod je dobio na natječaju Ministarstvom regionalnog razvoja te se u narednom periodu očekuju natječaji za nabavu digitalnih rješenja od istog ministarstva.
Dodatno spomenuo bih projekte izgradnje solarnih elektrana na 20ak lokacija od kojih ističem solarnu elektranu na crpilištu Jelas snage 312,3 kW i na Uređaju za pročišćavanje otpadnih voda snage 300,6 kW.
Foto: Vodovod SB
Foto: Vodovod SB