5644
Prikaza
2
Komentara
SLAVONSKI BROD - Novi načini gospodarenja otpadom odavno su trebali zavladati hrvatskim prostorima koji su ujedno i europski od 1. srpnja 2013. kada je Lijepa Naša postala 28. članica Unije. No, europske su nam tekovine, poznato je, još uvijek daleke i strane pa se tako prema smeću i otpadu odnosimo više kao necivilizirane sredine o čemu svjedoče i brojni članci SBplus-a o divljim i ilegalnim odlagalištima.
Stoga, što zbog nedostatka sredstava, a što zbog nedostatka volje i pameti, uvelike kasnimo i s učinkovitim sustavom gospodarenja otpadom, a za to ćemo kašnjenje plaćati i penale. No, stvari su se, javljaju nam čitatelji, polako počele mijenjati. Naime, slavonskobrodski Komunalac počeo je sa označavanjem kanti za smeće.
- Danas sam primijetila bar kod na crnoj kanti za otpad. Kako nas nitko nije obavijestio o bilo kakvim promjenama, uplašila sam se da će nas već početi kažnjavati ako ne razdvajamo otpad. Uz tu crnu kantu za sav ostali otpad, imamo samo još plavu kantu za papir i vreće za plastiku, tako da, zapravo, niti nemamo mogućnosti dodatno odvajati biootpad i slično. - za SBplus kazala je stanarka Naselja Brodski Varoš.
U potrazi za odgovorom o tomu što donose ove promjene telefonski smo kontaktirali direktora TD Komunalac, Peru Jelinića.
- Istina je, počeli smo s takozvanim 'čipiranjem' kanti, ali taj će proces potrajati još neko vrijeme dok ne označimo sve kante i ne stvorimo informatičku podlogu za korištenje takvog sustava. Bar kodovi služe za očitavanje frekvencija broja odvoza odnosno radnicima Komunalca pokazivat će koliko često određena kućanstva izvoze kante za odvoz. Dva odvoza bit će obavezna i to će građani plaćati, a sve ostalo ovisi o potrebama pojedinačnih kućanstava. Tu se stvara prostor za uštedu kod onih građana koji, primjerice, žive kao samci i nemaju toliko puno otpada kao velike obitelji. Oni će tako moći 'preskočiti' odvoz jedan tjedan i time umanjiti svoj račun za odvoz smeća. Svaka kuna u današnje vrijeme dobro dođe pa se radi o dobrim promjenama. - za SBplus kazao je Jelinić, naglasivši kako će manje plaćati i više pogodnosti novog sustava osjetiti upravo oni građani koji budu najmarljivije odvajali sav mogući otpad.
Usto, naglasili su iz Komunalca, odvajanje biootpada bit će obavezno, a odvoz takvog otpada bit će besplatan u Slavonskom Brodu. Koncept novog cjenika bit će primijenjen tek kad svim građanima budu osigurani uvjeti za kvalitetno odvajanje otpada.
- Čitava infrastruktura za takvu jednu organizaciju sustava gospodarenja otpadom veoma je skupa. Potrebna je ogromna količina spremnika odnosno različitih posuda koje se građanima moraju osigurati za takav novi sustav, stoga očekujemo kako će čitava prilagodba potrajati još neko vrijeme dok i država financijski bude mogla podnijeti teret tih promjena. - pojasnio je Jelinić za SBplus.
S njim se slaže i naša čitateljica koju smo odmah izvijestili o saznanjima vezanim za postavljanje bar kodova.
- Bojim se kako će promjene u sustavu gospodarenja otpadom 'naše' ljude natjerati da se još nesavjesnije odnose prema prirodi, samo kako bi uštedjeli koju kunu više. Moglo bi niknuti još više divljih odlagališta no što ih je sad. Nadam se kako smeće ipak neće završiti po kanalima i šumama. Činjenica je da smo dio Europe, ali i da nemamo europski mentalitet niti standard da plaćamo odvoz smeća prema tomu koliko ga proizvedemo. Osim toga, potrebno je najprije opskrbiti ljude različitim kantama, educirati ih i stvoriti uvjete za odvajanje otpada. - iznijela je svoje mišljenje čitateljica SBplus-a.
Pomirili smo se s tim da odgovore na neka pitanja, vezana za promjene o kojima je riječ u ovom članku, nikada nećemo dobiti. Primjerice, na ona o višegodišnjem otezanju s uspostavljanjem Regionalnog centra za gospodarenje otpadom - Šagulje i činjenici da je direktor tog nepostojećeg Centra, Josip Grgić, osam godina primao plaću ni za što, a Uprava danas govori kako ne zna hoće li na vrijeme stići 'pripremiti dokumentaciju' i ispuniti europske zahtjeve. Sudeći prema razvoju događaja, država u cjelini nije spremna na ono što je Europa odavno zadala, no pravo je vrijeme da građani i sami počnu misliti na okoliš i prirodu te se najprije u glavama, a zatim i u praksi, pripreme za neka nova vremena u pogledu odnosa prema otpadu koji ne mora nužno postati i smeće.