REŠETARI - Općina Rešetari u Brodsko-posavskoj županiji do kraja kolovoza treba Ministarstvu zaštite okoliša dostaviti projektni prijedlog sanacije odlagališta otpada, a s ciljem da joj se odobri stopostotno financiranje sanacije iz EU fondova i Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost.
Pet milijardi kuna vrijedne su sirovine koje su zakopane na odlagalištima u posljednjih deset godina.
Kako Glas Slavonije doznaje u Ministarstvu zaštite okoliša, vrijednost sanacije odlagališta otpada Rešetari procijenjena je na 22 milijuna kuna. Sufinanciranje iz fondova Europske unije iznosi 85 posto, odnosno 18,7 milijuna kuna, a osiguralo ga je ministarstvo, dok je preostalih 3,3 milijuna, odnosno 15 posto osigurao Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost. Najvažnije je da građani neće platiti troškove te sanacije, a ovaj će model biti korišten i za sanaciju još tri odlagališta otpada. Riječ je o dva odlagališta u Slavoniji – Stara ciglana u Semeljcima i Filipovica u Osijeku, i jednom u Samoboru – Trebež. Vrijednost tih projekata je 108 milijuna kuna.
Država ima cilj sanirati i zatvoriti tristotinjak odlagališta otpada u Hrvatskoj u roku od godinu dana nakon otvaranja centara za gospodarenje otpadom za pojedine županije. Tako je 30. srpnja probni rad počeo Centar za gospodarenje otpadom Mariščina u Primorsko-goranskoj županiji, a do kraja godine probni rad započinje i CGO Kaštijun u Istarskoj županiji. Ove godine raspisani su natječaji za izvođače gradnje centara za Zadarsku, Šibensko-kninsku, Koprivničko-križevačku, Međimursku, Varaždinsku i Krapinsko-zagorsku županiju, a do kraja godine raspisat će se natječaj za centar u Karlovačkoj županiji.
U Slavoniji su planirana dva centra, a oba su trenutno u fazi pripreme projektnog zadatka za izradu studije izvedivosti. Onaj veći, Centar za gospodarenje otpadom Orlovnjak - Antunovac, na kojem će se obrađivati otpad iz Osječko-baranjske, Vukovarsko-srijemske te s dijelova Brodsko-posavske, Požeško-slavonske i Virovitičko-podravske županije, a što obuhvaća više od 480.000 stanovnika, vrijedan je oko 250 milijuna kuna. Njegova će se gradnja s 60 posto financirati iz EU fondova, ostatak do 90 posto pokrit će Fond za zaštitu okoliša, a preostalih 10 posto jedinice lokalne samouprave.
Centar za gospodarenje otpadom Šagulje - Nova Gradiška, vrijedan 130 milijuna kuna, financirat će se na isti način, a u njemu će obrađivati otpad s područja Brodsko-posavske, Požeško-slavonske i dijela Sisačko-moslavačke županije, na kojima živi više od 240 tisuća stanovnika.
Prema podacima Ministarstva zaštite okoliša, u Slavoniji se trenutno sanira ili su već sanirano 23 odlagališta otpada.
Prema podacima Ministarstva zaštite okoliša, u Slavoniji se trenutno sanira ili su već sanirano 23 odlagališta otpada. Među njima izdvajamo sanaciju odlagališta Filipovica u Osijeku vrijednu 9,4 milijuna kuna na kojem se završetak radova očekuje početkom 2016. godine. Sanacija odlagališta Stara ciglana u općini Semeljci "teška” 2,9 milijuna kuna trebala bi biti gotova do kraja ove godine.
Uvođenjem sustava gospodarenja otpadom, kako ističe Ministarstvo, osigurava se gospodarski rast i zelena radna mjesta. "U deset godina neodgovornim postupanjem s otpadom na više od 300 odlagališta u Hrvatskoj zakopane su korisne sirovine vrijedne više od pet milijardi kuna. To je vrijednost gradnje 160 škola sa sportskom dvoranom. Kad bismo godinu dana reciklirali samo 50 posto stakla, metala, papira i plastike, to bi bilo 4540 novih zelenih radnih mjesta”, ističe Ministarstvo zaštite okoliša.
"U sektoru gospodarenja otpadom u sljedeće četiri godine otvaramo 16.000 radnih mjesta kroz sanacije odlagališta, uspostavu centara za gospodarenje otpadom i povećanje reciklaže”, plan je Ministarstva.
Ministar Zmajlović: Građani Rešetara neće plaćati troškove sanacije
- Općini Rešetari osigurali smo financiranje sanacije odlagališta otpada u 100-postotnom iznosu. Sanacija odlagališta otpada Rešetari procijenjena je na 22 milijuna kuna, a novac smo osigurali iz EU fondova i Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost. Općina do kraja kolovoza Ministarstvu treba dostaviti projektni prijedlog sanacije odlagališta. Građani Rešetara neće plaćati troškove sanacije. Krajnji je cilj sanirati odlagališta otpada kojih u Hrvatskoj ima tristotinjak. Sva odlagališta otpada sanirat će se i zatvoriti u roku od godinu dana nakon otvaranja centara za gospodarenje otpadom za pojedine županije”, izjavio je ministar zaštite okoliša i prirode Mihael Zmajlović.
Načelnik Zlatko Aga: Godinama tražimo ovakav model rješenja problema
Općina Rešetari dugi je niz godina tražila ovakav model pomoći realizacije ovoga bitnog problema.
- Treba naglasiti da je 1996. godine grad Nova Gradiška, tj. komunalno poduzeće Centar d.o.o., a pravni slijednik Slavča d.o.o. Nova Gradiška, zatvorila službeni deponij grada u naselju Rešetari, udaljen samo 100 metara od kuća u Rešetarima, te svoje aktivnosti preselila u naselje Poljane, gdje je i danas službeni deponij Grada Nova Gradiška. Mudrim ugovorom vlast u Novoj Gradiški kao i uprava Slavče d.o.o. s JLS Općine Rešetari potpisali su za općinu loš ugovor o daljnjoj suradnji te je općini ostala obveza sanacije zagađenog područja deponija koji je stvorio Grad Nova Gradiška u razdoblju 1982.-1996. godine. Prema prvotnom ugovoru radilo se o vrijednosti sanacije od 36 milijuna kuna, koja je predloženim projektom nešto manja i to 22 milijuna kuna - ističe Zlatko Aga, načelnik Općine Rešetari.
- Prvim ugovorom Općina je trebala sanaciju deponija financirati s udjelom od 60 posto, a Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost s 40 posto, što je za općinu bilo nepovoljno. Lobiranjem u posljednje tri godine i traženjem da nam se promijene uvjeti u realizaciji projekta, uspjeli smo se izboriti da ovaj projekt u suradnji s Fondom za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost postane pilot-projekt Fonda i Ministarstva zaštite okoliša i prirode za potpuno financiranje kroz korištenje strukturnih instrumenata EU u RH - dodaje Aga i zaključuje kako će općina 19. kolovoza dostaviti projektni prijedlog Ministarstvu te "započinje aktivnosti javne nabave kao i početaka sanacije deponija Rešetari prema predviđenom planu s rokom završetka sanacije do rujna 2016. godine".
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -