3541
Prikaza
0
Komentara
Mjesec studeni, zbog blagdana Svih svetih i Dušnoga dana, ali i Dana sjećanja na Vukovar i Škabrnju, i slika naših groblja tih dana, sami po sebi nameću različita pitanja. Jedno od njih, broj i količina lampiona na grobljima, pa onda i pitanje zbrinjavanja njihovog otpada dodatno je potaknuto slikom (žene koja iz lampiona odvaja parafin) pored ograde Gradskog groblja u Slavonskom Brodu.
Postavljajući si načelno pitanje o zbrinjavanju otpada lampiona došli smo do početnih informacija kako „Na žalost, lampioni s brodskog Gradskog groblja ne idu na daljnju uporabu, nego završavaju na gradskom odlagalištu Vijuš." i na prvi pogled kontradiktornih informacija o štetnosti, odnosno opasnosti po okoliš, pojedinih komponenti otpadnih lampiona. Zbog toga pokušali smo istražiti koje su količine u pitanju i kako se zbrinjavaju otpadni lampioni na najvećim grobljima u Brodsko-posavskoj županiji. Usporedbe radi, pokušali smo kontaktirati komunalne tvrtke u nekoliko gradova istočnog i nekoliko gradova sjeverozapadnog dijela Hrvatske. Neke odgovore na naša pitanja smo i dobili. Što se količina tiče, oni su okvirni, a za način zbrinjavanja, pouzdani jer smo pitanja postavili i odgovore dobili od odgovornih osoba u komunalnim poduzećima koja se brinu za održavanje grobljâ u pojedinim mjestima.
Koristan, ili opasan, ili i jedno i drugo?
Ivana Brnas, s Kemijsko-tehnološkog fakulteta Sveučilišta u Splitu, u svojem radu „Identifikacija i razvrstavanje komponenti otpadnih lampiona", 2012. godine, utvrdila je kako se „Otpadni nadgrobni lampioni sastoje od 52,27 posto parafina, 40,47 posto polimera, 4,25 posto metala (poklopci) i 2,34 posto baterija." Parafin (čvrsti, takozvani 'parafinski vosak') je smjesa zasićenih ugljikovodika, u najvećoj mjeri alkana, ali sastoji se i od drugih organskih spojeva. Po katalogu otpada Agencije za zaštitu okoliša, s ključnim brojem 20 01 26*, spada u opasni otpad - jednako kao i baterije. Iako razgradnja parafina u prirodi, kao i razgradnja parafinskog voska, traje nekoliko stotina godina, u smislu utjecaja na okoliš valja razlikovati parafin i parafinski vosak jer parafin i parafinsko ulje su neotrovni i nisu svrstani u opasni otpad.
Zakon o održivom gospodarenju otpadom (2013.) usmjerava proizvođače i posjednike otpada na nove načine upravljanja otpadom što pred lokalnu samoupravu postavlja nove zahtjeve. U kolikoj mjeri su to izazovi i u kolikoj mjeri prilike, vidljivo je i na pitanju otpadnih lampiona.
Tone i tone lampiona u Slavoniji i Baranji
Prosječna masa jednog otpadnog lampiona je oko 95 grama, a samo na brodskim gradskim grobljima, i to samo o blagdanu Svih svetih, ostane oko sto tisuća komada što predstavlja masu od skoro 10 tona. U Novoj Gradišci riječ je od oko tri tone otpadnih lampiona. Dakle, radi se o preko 300 kilograma baterija, više od pola tone metala, gotovo pet tona 'plastike' (različitih polimera) i preko šest tona parafinskog voska. Uzmu li se u obzir i sela Brodsko-posavske županije i ako ponovo naglasimo kako se ne radi o ukupnim godišnjim količinama – bez ustezanja možemo pretpostaviti kako se na godišnjoj razini, u cijeloj županiji radi o makar dvostruko, ako ne i višestruko, većim količinama. Što se tiče one početne informacije i brodskog Gradskog groblja, ona više nije aktualna jer, prema riječima Ivana Juščaka, direktora, Komunalac više ne zatrpava otpad lampiona s ostalim komunalnim neselektiranim otpadom, već ga izdvojenog, u jumbo vrećama, do daljnjega, deponira u privremenom reciklažnom dvorištu na odlagalištu „Vijuš". Što će dalje biti s tim otpadom, za sada se ne zna jer, kako nam je rekao direktor Pero Jelinić, ovo pitanje nije sustavno riješeno i, pored ekološkog, predstavlja i financijski problem, jer u Hrvatskoj ne postoje otkupljivači ove vrste otpada.
Poduzeće „Ukop" d.o.o. iz Osijeka ima identičan problem, s tim da oni brinu čak o 20 gradskih i prigradskih groblja ukupne površine oko 60 hektara i s oko 40 tisuća grobnih mjesta. Neko vrijeme su, kažu, odvajali otpad lampiona, no i takav, odvojen, jer nisu imali kamo s njim, završavao je, pa i dalje, zajedno s ostalim miješanim komunalnim otpadom, kao i u Novoj Gradišci, završava na gradskoj deponiji.
Sjeverozapadna Hrvatska riješila problem
Iako ima još dobrih primjera, onih koji su makar donekle riješili pitanje otpada lampiona, vrijedi se posebno osvrnuti na sjeverozapadni dio Hrvatske. Saša Avirović, iz Tehničkog sektora čakovečkog komunalnog poduzeća GKP „Čakom" d.o.o. izvijestio nas je kako je ovo poduzeće tijekom 2013.-te godine prikupilo 85.620 kilograma lampiona (KBO 20 02 03 ili ostali otpad koji nije biorazgradiv) a s do sada prikupljenim tijekom 2014. i realnom očekivanju do kraja godine, uočljiv je blagi pad te se predviđa kako ukupna količina neće premašiti 80 tona. Najvažnije je to što GKP Čakom d.o.o. sve prikupljene lampione predaje na obradu ovlaštenim obrađivačima. Tu se vraćamo na ono da otpad lampiona nije samo ekološko, već i financijsko pitanje ta da se u situaciji u kojoj lokalne zajednice u Hrvatskoj općenito jesu – nije jednostavno. Naime, po svemu sudeći jedina tvrtka u Europi koja cjelovito i na suvremen način, odvajanjem i reciklažom, zbrinjava otpad lampiona, „Univerzal" d.o.o. iz Varaždina, ne otkupljuje ovu vrstu otpada, već naplaćuje njegovo zbrinjavanje u što spadaju i troškovi prijevoza. Ipak, bez obzira na cijenu tehnologije, strojeva i rada – samo iz brodskog otpadnog parafina, bez ostalih otpadnih materijala, godišnje može se „izvući" više od sto tisuća kuna!
Dobre ideje pojedinaca i udrugâ građana
Da se, uz dobre ideje i volju zajednice, može makar nešto napraviti dokazuje Udruga osoba s invaliditetom "Prijatelj" koja djeluje u Metkoviću, Opuzenu i Pločama te u tim mjestima prikuplja lampione na groblju, odvaja metalne dijelove, parafin koriste za izradu vlastitih svijeća i lampiona, a plastične dijelove melju u prašinu i deponiraju na gradskom odlagalištu. Za taj posao putem pomoći iz gradskih i županijskog proračuna, ministarstava i inozemnim donacijama nabavili su strojeve i opremu.
Brodskoj javnosti, a i šire, poznati inovator Ivan Jakobović (62), prije tri godine, od parafina sakupljenog na grobljima nakon blagdana Svih svetih uspio je proizvesti visokokvalitetno biogorivo. Prema prvim mjerenjima, oko 60 posto parafina uloženog u proces proizvodnje pretvara se u biobenzin, šest posto prelazi u vazelinsku smjesu namijenjenu proizvodnji krema za ruke, dok se ostatak parafina taloži na dnu tvoreći kremu za cipele.
Ograničiti, ili potpuno zabraniti plastične lampione!?
A možda je najbolja ideja ograničiti (o čemu razmišljaju neke jedinice lokalne samouprave), ili čak potpuno zabraniti uporabu ove vrste lampiona, a dozvoliti višekratne staklene u kojima se samo mijenja "uložak" koji u potpunosti sagorijeva!?