523
Prikaza
0
Komentara
POŽEGA - U Velikoj županijskoj vijećnici, danas u 16 sati, su se sastali vijećnici Županijske skupštine Požeško-slavonske županije. Na svojoj 11. sjednici vijećali su o 23. točke Dnevnog reda.
Na samom početku, nakon što je ustanovljen kvorum od 26 vijećnika, s radom su započeli postavljajući pitanja županici Antoniji Jozić tijekom Aktualnog sata. Pitanja su postavili: Marko Jakeljić (HDZ/HSU), Miroslav Ivančić (HDZ/HSU), Mitar Obradović (SDP), Vladimir Milković (nezavisni vijećnik), Kristina Šimić (SDP), Zoran Krejči (SDP), Luka Samardžija (SDP) i Vedrana Vondrak (DP/MOST). Što je vijećnike zanimalo, čitajte narednih dana na PlusPortalu.
Nakon završetka Aktualnog sata vijećnici su prešli na glasanje točaka Dnevnog reda, a među bitnijima bila je i Odluka o županijskim nagradama.
Naime, Odbor za dodjelu županijskih nagrada Županijske Skupštine Požeško-slavonske županije na sjednici održanoj 7. ožujka 2023. godine, nakon provedene rasprave, a temeljem Javnog poziva za dostavu prijedloga za dodjelu županijskih nagrada Požeško-slavonske županije, je Županijskoj skupštini predložio da Nagradu Požeško-slavonske županije za životno djelo dodijeli: - prof. dr. sc. Krunoslavu Matešiću (glavnom uredniku Naklade „Slap“, a Godišnju nagradu Požeško-slavonske županije za 2022. godinu: Centru za pružanje usluga u zajednici Lipik, Hrvatskom kulturno-umjetničkom društvu „Vijenac“ iz Požege, Dočasničkoj školi „Damir Tomljanović Gavran" (vojarna Požega), Nogometnom klubu Jakšić te Vladimiru Štibriću (turističkom vodiču, piscu i putopiscu za televiziju).
Obrazloženje Odbora za dodjelu županijskih nagrada je, vezano za navedene predložene dobitnike, donijelo jednoglasnu odluku, a njihovo obrazloženje moguće je pročitati u nastavku.
Prof. dr. sc. Krunoslav Matešić godine, magistrirao 1985. godine i doktorirao 2003. godine na Odsjeku za psihologiju Prof. dr.se. Krunoslav Matešić rođen je 1949. godine u Kaptolu, diplomirao je 1973. Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu. Svi njegovi radovi bili su iz područja inteligencije.
Od 1976. do 1978. radio je u IMI-ju, današnji HAZU, a od 1979. do 1982. u Zavodu za zaštitu zdravlja Grada Zagreba. Od 01. listopada bio je zaposlen u OUR-u Pedagogijske znanosti Filozofskog fakulteta u Zagrebu. Predavao kolegij Psihologija odgoja i obrazovanja studentima Filozofskog fakulteta u Zagrebu kao i studentima još nekih drugih studija Sveučilišta u Zagrebu.
Od 01. prosinca 2006. godine bio je uposlen u Centru za obrazovanje nastavnika FF- a. Predavao kolegije Psihologija odgoja i obrazovanja, Inteligencija (NM) i psiho dijagnostička sredstva. Predavao je i na doktorskom studiju Učiteljskog fakulteta.
Bio je i glavni urednik časopisa Primijenjena psihologija, pokrenuo časopise Suvremene psihologije (1998.g.) i Klinička psihologija (2008.g.), a za vrijeme Domovinskog rata bio je i urednik časopisa,,Hrvatski vojnik".
Na mjestu glavnog urednika Naklade Slap" utjecao je na objavljivanje brojnih knjiga iz psihologije i srodnih područja te više desetaka psiho dijagnostičkih sredstava.
Sudjelovao je u adaptacijama i standardizacijama niza psiho dijagnostičkih sredstava za hrvatske uvjete (WISC-IV-HR, testovi D-48, D-70 i D-2000, sva tri oblika DAT-a, zatim tri oblika Minesota multifazičnog inventara ličnosti MMPI-2, MMPI-A, MMPI-RF WISC-IV-HR normiran je na 1200 sudionika standardizacije u dobi od 6-16 godina i 11. mjeseci.
Objavio je sveučilišni udžbenik Psiho dijagnostička sredstva za koji je dobio nagradu HPD-a.
Uz brojne znanstvene radove i časopise bio je i predsjednik HPD-a, Hrvatskog psihološkog društva, redoviti član HPK (Hrvatske psihološke komore) te član svjetske i europske asocijacije psihologije. HPD dodijelilo mu je Nagradu Ramiro Bujas za promicanje psihologije 1986. godine te 2006. godine dobio i Zlatni grb Hrvatskog psihološkog društva.
Za uređivanje „Biblioteke Pozegane" dobio je nagradu Grada Požege za životno djelo 2002. godine i počasni je građanin Općine Kaptol od 2018. godine.
Glavni je urednik 2022. godine izdane monografije „Kaptol 1221-2021“ i trenutno je glavni urednik monografije u izradi Ivo Čakalić" sve u nakladi Općine Kaptol.
Gospodin Matešić je, kako u znanstvenom, tako i u zavičajnom radu na našem području prisutan dugi niz godina. Znanstvenik je iznimnog kova i širine čiji opus značenjem i širinom prelazi granice naše Županije.
1. Centar za pružanje usluga u zajednici Lipik
U svojih 100 godina dom je pružio sigurnost tisućama djece, a bio je mjesto smijeha, utjehe i igre. Kroz svoju stogodišnju povijest Dom je nekoliko puta mijenjao oblike skrbi prema djeci, od oporavilišta za bolesnu djecu koja su dolazila u tadašnju bolnicu Toplice Lipik, smještaja nekoliko stotina ratne siročadi nakon II. svjetskog rata, klasičnog smještaja djece i popunjenih kapaciteta, preko transformacije dijela svojih usluga u potrebe uže i šire lokalne zajednice pa sve do osiguravanja usluge žurnog smještaja djece i značajnijeg širenja izvan institucijskih usluga. U ovom trenutku u Domu je smješteno 40 djece bez odgovarajuće roditeljske skrbi, a svoje socijalne usluge ova lipička ustanova pruža djeci, obiteljima i starijim osobama. Unatoč spaljenoj arhivi tjekom Domovinskog rata, svoju stogodišnju povijest uspjeli su obnoviti kroz Foto monografiju koja je, jedna od rijetkih knjiga koja raspolaže povijesnim podacima o razvoju socijalne skrbi u Hrvatskoj iz domene domova za djecu. Uspjesi ove ustanove plod su zalaganja djelatnika ustanove, a ostvareni rezultati itekako pridonose i napretku lokalne zajednice.
2. Hrvatsko kulturno-umjetničko društvo „Vijenac" - jedno je od najstarijih udruga na području Požeško-slavonske županije i jedan od najstarijih zborova u Slavoniji. 2022. godine proslavili su 140. obljetnicu svog djelovanja.
Hrvatsko kulturno umjetničko društvo "Vijenac" Požega u svojih 140 godina postojanja iza sebe ima brojne koncerte, smotre, turneje, gostovanja i festivale. Generacije koje su prolazile kroz društvo dobile su mnogo priznanja, nagrada i pohvala, a tu tradiciju održava i današnji sastav zbora koji broji otprilike 25 članova.
Sto četrdeset godina rada Pjevačkog zbora HKUD-a "Vijenac" jubilej je kakvim se može pohvaliti malo pjevačkih zborova u Hrvatskoj, a od njega su starija jedino pjevačka društva iz Osijeka i Slavonskog Broda.
3. Dočasnička škola „Damir Tomljanović Gavran" sa sjedištem u vojarni 123. brigade Požega
Dočasnička škola, školuje cjelokupno dočasničko osoblje za sve dočasničke dužnosti u postrojbama, granama i drugim ustrojstvenim jedinicama OS RH.
Nemjerljiv je doprinos Dočasničke škole u provedbi vizije sveobuhvatnog sustava izobrazbe i obuke vojnika i dočasnika. Kroz sustav slijedno rastuće izobrazbe kao važne sastavnice profesionalnog vodenja i razvoja svakog pojedinca osigurana je kontinuirana i kvalitetna izobrazba osoblja, čime je stvoren organiziran sustav u skladu s potrebama i zahtjevima Hrvatske vojske, ali i NATO partnera.
U proteklih 30 godina kroz razne oblike školovanja u Dočasničkoj školi izobrazbu je završilo 21741 dočasnik, odnosno dočasnica te 200 pripadnika stranih oružanih snaga.
4. Nogometni klub Jakšić
Nogometni klub Jakšić obilježio je krajem 2022. godine 90 godina postojanja, točnije igranja nogometa u Jakšiću. U tom dugom razdoblju Nogometni klub Jakšić svojim iznimnim djelovanjem je doprinio razvoju sportskih aktivnosti na području općine Jakšić.
Posebno se ističe sustavno okupljanje, treniranje i odgajanje u sportskom duhu djece od najmlađih školskih dana, a u novije vrijeme i predškolskih generacija.
Prva nogometna utakmica u Jakšiću odigrana je u mjesecu rujnu 1932.godine. Intenzivnije i redovitije nogometne utakmice igraju se od 1952.godine, uređenjem nogometnog igrališta u centru sela.
Trenutno u klubu uz seniorsku ekipu svakodnevno trenira preko stotinu djece podijeljeni u tri uzrasne kategorije (predpočetnici, pioniri i juniori).
Seniori se trenutno četvrtu sezonu za redom natječu u Međužupanijskoj ligi Slavonski Brod-Požega, a mlade kategorije se natječu u ligama Nogometnog saveza Požeško-slavonske županije.
5. Vladimir Štibrić, turistički vodič i pisac putopisa za televiziju
Gospodin Vladimir Štibrić idejni je začetnik zaštite naziva „Muzej bećarca", temeljem koje je Grad Pleternica zaštitio naziv i krenuo razvijati priču o Pleternici kao gradu bećarca.
Tijekom proteklih godina gospodin Štibrić sudjelovao je na nizu konferencija i edukacija vezanih uz razne turističke projekte te vodio brojne turističke grupe na području Požeško- slavonske županije.
Čest je sudionik u književnim, kulturnim i tematskim aktivnostima i programima obogaćujući ih svojom osebujnošću i specifičnim pristupom.
Godine 2012. gospodin Štibrić proglašen je za najboljeg turističkog vodiča u Hrvatskoj u izboru Hrvatske turističke zajednice.
Autor je povijesne turističke ture kroz Požegu - PUTOVIMA PJESNIKA, BOEMA I UMJETNIKA, koju je HRT snimio 2014. godine.
Sve točke Dnevnog reda, koje je Županijska skupština PSŽ usvojila većinom glasova, moguće je pronaći u nastavku članka.
- Izvod iz zapisnika 10. sjednice Županijske Skupštine
1. Polugodišnje izvješće o radu župana za razdoblje od 01. srpnja 2022. godine do 31. prosinca 2022. godine
2. Prijedlog Odluke o ustrojstvu i djelokrugu upravnih tijela Požeško-slavonske županije
3. Prijedlog Odluke o koeficijentima za obračun plaće službenika i namještenika u upravnim tijelima Požeško-slavonske županije
4. Prijedlog Odluke o plaćama i drugim pravima iz radnog odnosa dužnosnika Požeško- slavonske županije
5. Prijedlog Odluke o odvodnji i pročišćavanju otpadnih voda na području aglomeracija Požega, Pleternica i Eminovci
6. Analiza stanja zaštite i spašavanja na području Požeško slavonske županije za 2022. godinu
7. Plan razvoja sustava civilne zaštite na području Požeško-slavonske županije za 2023. godinu
8. Prijedlog Zaključka o davanju prethodne suglasnosti na prijedlog Odluke o izmjenama i dopunama Statuta Tehničke škole Požega
9. Prijedlog Zaključka o davanju prethodne suglasnosti na prijedlog Odluke o izmjenama i dopunama Statuta Poljoprivredno-prehrambene škole Požega
10. Prijedlog Zaključka o davanju prethodne suglasnosti na prijedlog Odluke o izmjenama i dopunama Statuta Đačkog doma Požega
11. Prijedlog Zaključka o davanju prethodne suglasnosti na izmjene i dopune Statuta Obrtničke škole Požega
12. Prijedlog Odluke o kriterijima, mjerilima i načinu financiranja decentraliziranih funkcija za investicijsko ulaganje, investicijsko i tekuće održavanje zdravstvenih ustanova, te za informatizaciju zdravstvene djelatnosti u 2023. godini
13. Izvješće o radu Povjerenstva za zaštitu prava pacijenata na području Požeško- slavonske županije u 2022. godini.
14. Izvješće o obavljenim obdukcijama i radu mrtvozorničke službe na području Požeško- slavonske županije za 2022. godinu.
15. Prijedlog Rješenja o izmjeni i dopuni Rješenja o imenovanju mrtvozornika za području Požeško-slavonske županije
16. Prijedlog Odluke o naknadi mrtvozornicima za obavljene preglede osoba umrlih izvan zdravstvene ustanove na području Požeško-slavonske županije
17. Prijedlog Zaključka utvrđivanju prijedloga izmjene Nacionalnog plana specijalističkog usavršavanja zdravstvenih radnika za petogodišnje razdoblje (2020.- 2024.) za područje Požeško-slavonske županije
18. Prijedlog Odluke o kriterijima i mjerilima i načinu financiranja domova za starije i nemoćne osobe Požega i Velika u 2023. godini
19. Prijedlog Zaključka o davanju suglasnosti na Statut Doma za starije i nemoćne osobe Požega
20. Prijedlog Odluke o osnivanju Savjeta za socijalnu skrb Požeško-slavonske županije
21. Prijedlog Odluke o dodjeli nagrada Požeško-slavonske županije
22. Prijedlog Odluka o osnivanju i imenovanju predsjednika i članova Etičkog odbora i Vijeća časti
23. Prijedlog Odluke o odricanju prvokupa nekretnina u Lipiku