428
Prikaza
0
Komentara
SLAVONSKI BROD - Ovi su ljudi najbolje pronijeli dobar glas o Brodsko-posavskoj županiji, dokazavši da u njoj, unatoč svim poteškoćama, itekako ima života. Ponosni smo na njih, njihove obitelji i trenere te kao institucija uvijek želimo biti potpora takvim pojedincima - komentirao je župan brodsko-posavski, Danijel Marušić, uspjehe troje laureata s prostora županije, na današnjem svečanom prijemu u Velikoj vijećnici.
Šahistica iz Slavonskog Broda, Petra Karij, učenica Klasične gimnazije, s petnaest godina najmlađa je od troje slavodobitnika, a postigla je sve što se u dotičnoj kategoriji moglo postići.
- Osvojila sam titulu europske prvakinje i višestruka sam državna prvakinja. Prekrasan je osjećaj znati da ste, među starijima i mlađima, u kategoriji rejtingu 1700, jedna od najboljih na kontinentu.
Šah, koji mnogi smatraju više od sporta, teškom umnom aktivnošću, Petra Karij, pokušala je „demistificirati“ i približiti mladima.
- S njim sam se „upoznala“ jednostavno, na internetu. Znam da šah slovi kao dosadan sport, ali vas uvjeravam da ćete mišljenje promijeniti kad ga malo bolje shvatite. Jedna partija može biti vrlo zanimljiva. Treniranje šaha preporučila bih mladima jer jako razvija koncentraciju i pomaže pri učenju.
Sportaši s ovakvim dosezima „ne miruju“ ni dana.
- Jučer je održano županijsko prvenstvo u šahu. Bili smo prvi, plasiravši se na državno natjecanje u studenom - navela je Petra Karij, šahistički smireno, kao da je to nešto „rutinsko“, još jedan uspjeh Šahovskog kluba „Ruščica“.
Kod tek tri godine starijeg, Mateja Vuksanovića, sav je život, a onda i uspjeh, u znaku sela i poljoprivrede, kako valjda i priliči jednoj slavonskoj županiji. Ovaj Gundinčanin učenik je Poljoprivredne škole u Slavonskom Brodu, a kod kuće se bavi, zajedno s roditeljima, ratarstvom i stočarstvom. Na 18. Državnom natjecanju u oranju, u Prelogu, osvojio je visoko treće mjesto, u kategoriji plugova premetnjaka.
- Osjećaj je jako dobar. Konkurencija je bila jaka, bilo je ondje iskusnih natjecatelja, koji su već sudjelovali na državnim i europskim natjecanjima. I ja traktor vozim od devete-desete godine, ali sam se, unatoč iskustvu, za natjecanja moram pripremati.
Iako živimo u tradicionalno poljoprivrednom kraju, zasigurno mnogi ne znaju kakav je to plug premetnjak. Ali najvažnije je da se s poljoprivrednom mehanizacijom dobro snalazi ovaj maturant jer na njemu i sličnima ostaje budućnost ove važne grane gospodarstva.
- Volim poljoprivredu. Možda upišem fakultet, ali se i njome planiram baviti i dalje u životu.
U Matejevoj priči gospodarski potencijal sela nije iscrpljen. Dokaz je tome i Kristina Ivić iz Lužana, koja je na 22. Izboru najuzornije hrvatske seoske žene, održanom u Čakovcu ove godine, osvojila titulu 2. pratilje.
- Svaka od nas prikazala je nešto iz svoga kraja. Ja sam se predstavila onime čime se moj OPG bavi, a to je očuvanje seoske tradicije i konja lipicanaca. To je još i bilo lako kada je komisija dolazila kod nas, da bi se upoznala s našom ponudom, ali je u Čakovcu to sve trebalo prikazati na jednom stolu. Pozivam sve žene iz županije da „pregaze“ strah i prijave se na ovo natjecanje. Moja iskustva su jako dobra - kazala je Kristina Ivić dodavši da je ljubav prema seoskom turizmu uspjela prenijeti i na djecu.
Sve troje današnjih dobitnika istaknulo je da im je i županijsko priznanje dokaz da rade dobro i poticaj da tako i nastave.