5035
Prikaza
3
Komentara
SLAVONSKI BROD - Krajem svibnja 2019. godine, portal SBplus pisao je kako je, u jeku kampanje svih političkih stranaka za izbor njihovih predstavnika i smještanje u udobnu fotelju Europskog parlamenta, Brodsko-posavska županija 'ostala bez svog župana Danijela Marušića'. Naime, iscrpljujuća je kampanja zahtijevala stalnu prisutnost na terenu pa je župan Marušić u stopu pratio Andreja Plenkovića i ekipu. Pokazalo se to opravdanim jer upravo je on, privukavši glasače iz Brodsko-posavske županije, HDZ-u donio presudne 'bodove' te bi u Bruxellesu i završio da ga je Plenković postavio nešto više na ljestvici dvanaestero izabranih. Podsjetimo, s 9747 glasova, Marušić je bio visoko na četvrtom mjestu te HDZ-ove liste za Europski parlament.
No, ono što je tada upadalo u oči, činjenica je da župan Danijel Marušić (kao i ostali župani uključeni u tu kampanju), od utrke za novo radno mjesto koje nema veze s postojećim, tjednima nisu obavljali dužnost u fotelji župana. Čak štoviše, uglavnom su izbivali iz svojih županija.
Mada su nam i tada kazali kako je to potpuno zakonito i sukladno pravima javnih dužnosnika, nismo mogli, a da se ne zapitamo - tko je tu lud. Dakle, tom javnom dužnosniku, promatrano na primjeru brodskoposavskog župana, na račun svaki mjesec 'sjeda' 16.370,70 kuna neto iliti 23.820,80 kuna bruto, dok on taj posao za koji je plaćen - ne obavlja. I ne samo to, nego je razlog odsutnosti, pokušaj da dobije novo radno mjesto, na kojem će, pak, primati europsku plaću od minimalno 8700 eura bruto (od čega, nakon 'naših i vaših' poreza, ostaje cca. polovica tog iznosa neto).
Kako bi izgledalo da bilo tko iz realnog sektora odluči na mjesec dana zapostaviti svoje radno mjesto i ganjati drugu, bolju priliku, dok mu na račun 'kapa' plaća koju ne zarađuje? Nekoliko mjeseci nakon što smo to pitanje postavili Povjerenstvu za odlučivanje o sukobu interesa, oni su na njega - očekivano - odgovorili kako u slučaju župana Marušića nema povrede Zakona o sprječavanju sukoba interesa jer kandidaturom i aktivnostima na europarlamentarnim izborima, nije povrijedio načela obnašanja javnih dužnosti.
Ipak, Povjerenstvo je od Brodsko-posavske županije zatražilo očitovanje o tome je li župan Brodsko-posavske županije, Danijel Marušić, kao kandidat za Europski parlament aktivno sudjelovao u kampanji te je li za to vrijeme dužnost župana obnašao u redovitom opsegu kao i prije kampanje. Povjerenstvo je tražilo i podatke o tomu je li župan Marušić izbivao s radnog mjesta, u kojem opsegu te na koji je način u tom slučaju obnašao dužnost župana.
Dakako, iz Brodsko-posavske županije odgovorili su kako je u „predizbornoj kampanji sudjelovao u opsegu koji nije utjecao na kvalitetu i kvantitetu izvršavanja njegovih obveza kao župana". Drugim riječima, njegove su svakodnevne obveze takve da na njih ne utječe jednomjesečno izbivanje s radnog mjesta. Prihvatljivo objašnjenje!
Povjerenstvo je, pak, svoje obrazloženje Županove nevinosti temeljilo upravo na odredbama koje smo samim poticanjem ove teme pokušali istaknuti kao besmislene. Naime, obavljanje takve javne dužnosti ne može se vezivati uz rad u određenom vremenu jer, priroda tog 'posla' podrazumijeva djelovanje dužnosnika neovisno o satnici.
- Obavljanje dužnosti općinskog načelnika, gradonačelnika i župana, nije isto što i rad na službeničkom radnom mjestu, niti se isti može izjednačiti po bilo kojoj osnovi. Radno vrijeme lokalnog dužnosnika nije nadzirano kao radno vrijeme službenika i namještenika, niti dužnosnik podliježe obvezi prisutnosti na radu u točno određenom radnom vremenu, kao ni obvezi obavještavanja i opravdavanja svog izostanka s rada. - stoji u Odluci povjerenstva.
Dakako, ljudi na spomenutim dužnostima, sasvim je jasno, u svako su doba dana načelnici, gradonačelnici i župani. Odnosno, to ne prestaju biti od ponedjeljka do petka nakon 15 sati i zatvaranja ureda svojih uprava. No, slučaj kada žele napustiti te pozicije pa se, uz obavljanje te dužnosti, natječu za drugo radno mjesto koje zahtijeva dužu odsutnost - čini nam se - ne bi trebao biti uključen u te povlastice, odnosno prava i dužnosti, javnih dužnosnika.
No, za to što je iskoristio svoje legitimno pravo, dakako, nije kriv župan Danijel Marušić koji je ovdje poslužio tek kao primjer (na izborima su se tada kandidirali i župani Goran Pauk, Valter Flego, Matija Posavec i Radimir Čačić), nego loše i manjkave odredbe i definicije prava lokalnih dužnosnika - na koje smo pisanjem i željeli ukazati.
U prilogu je moguće u cijelosti pročitati Odluku Povjerenstva za odlučivanje o sukobu interesa u slučaju župana Danijela Marušića.