SLAVONSKI BROD - Županijska Javna ustanova Natura Slavonica sljedeći će tjedan na Gajni u Oprisavcima predstaviti program započet prošle godine. Projekt naziva „Američki došljaci: Kontrola populacija prioritetnih invazivnih stranih vrsta“, u sklopu kojeg je zaposlen čuvar prirode, vrijedan je gotovo sto tisuća eura.
Provodit će se sve do 2028. godine, a baziran je na uklanjanje triju invazivnih vrsta – barske nutrije, crvenouhe kornjače i prave svilenice i to na dva zaštićena područja - značajnom krajobrazu Gajna (između Poljanaca i Oprisavaca) i posebnom ornitološkom rezervatu Bara Dvorina (poplavno područje između savskog nasipa i rijeke Save u općini Klakar koje zauzima površinu od 738 hektara).
Tri navedene invazivne vrste u Europu su došle s američkih kontinenata pa otud i naziv projekta.
Za nutrije će biti postavljene zamke, a iste će se u suradnji s veterinarom eutanazirati, dok će za kornjače biti izgrađena i postavljena sunčališta pa će se ulovljene kornjače prevoziti u zoološki vrt. Svilenicu će pak uklanjati košnjom svaka tri tjedna (od svibnja). Tijekom provedbe ovoga projekta održavat će se i edukacije za lovce, ribička društva i ostale zaljubljenike u prirodu, koji bi se mogli susretati s invazivnim vrstama.
Crvenouha kornjača uvrštena je na popis najopasnijih invazivnih vrsta na svijetu, a značajna je prijetnja zavičajnim vrstama i ekosustavima otkada su je vlasnici počeli puštati u prirodu. Naime, invazivne strane vrste slatkovodnih kornjača mogu prenijeti parazite i patogene, pa je utjecaj crvenouhe kornjače na biološku raznolikost izrazito negativan.
Barska nutrija raširena je po cijelome svijetu, uzgaja se zbog kvalitetnoga krzna, bijegom/puštanjem s farmi za uzgoj dospjela je u prirodu, hrani se zavičajnim vrstama biljaka pa one nestaju s područja na kojima je ona rasprostranjena, hraneći se usjevima čini štete i u poljoprivredi, njezina prisutnost negativno utječe i na vodene ptice jer uzurpira njihova gnijezda koja koristi za odmaranje, iskopava i nastambe na obalama vodenih tijela što sprječava protok vode u kanalima i dolazi do urušavanja obale, domaćin je brojnim parazitima, od kojih neki mogu biti preneseni i na ljude.
Prava svilenica biljka je izrazito mirisnih cvjetova i širokih, zaobljenih listova koji podsjećaju na listove duhana, a može ju se naći uz puteve i riječne nasipe na osunčanome i toplome. Na području Brodsko-posavske županije pravu svilenicu nalazimo na teritorijima značajnoga krajobraza Gajna uz korito rijeke Save te posebnoga ornitološkog rezervata Bara Dvorina. Riječ je o invazivnoj vrsti koja zavičajnim vrstama biljaka zauzima prostor kada raste u gustim populacijama, pa se na takvim područjima mijenja sastav prirodnih biljnih zajednica. Stoga je nužno njezino uklanjanje košnjom.
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -