BJELOVAR / SLAVONSKI BROD - Bjelovarski primjer daje još jednu potvrdu da Slavonski Brod ide u pravom smjeru kada je u pitanju istraživanje i iskorištavanje potencijala geotermalnih voda. Naime, kako javlja HRT, 'proradila' je bušotina kraj Bjelovara.
- Umjesto da cijeli ovaj tjedan testiramo, jer obično postoje neke komplikacije, koje se događaju prilikom testiranja. Jučer je sve proteklo savršeno i praktički smo mi u devet, deset sati tijekom jučerašnjeg dana dobili protočnost 30 litara, iako je bilo planirano 15-20. - poručio je bjelovarski gradonačelni, Dario Hrebak.
Voda stiže s dubine od 1260 metara, temperatura je 83 Celzijeva stupnja u ležištu, a toplinska snaga jedne bušotine dovoljna je za grijanje sedam hektara staklenika te 400-500 stanova površine 70 kvadrata.
Grad Bjelovar procjenjuje da bi se u budućnosti pola grada moglo grijati iz geotermalnih izvora. U Hrvatskoj oni nisu dovoljno iskorišteni.
- Taj gradijent temperature u ovom dijelu Hrvatske je jako velik u odnosu na usporedne zemlje u Europskoj uniji, tako da je potencijal velik, recimo susjedna Mađarska ga je jako dobro iskoristila, a to je isti bazen. - naglasio je ravnatelj Energetskog instituta Hrvoje Požar, Dražen Jakšić.
Mađarskih 200 bušotina ne možemo brzo dostići, ali ulaganja, ističu stručnjaci, moramo povećati.
- U idućih 10 godina ja očekujem da će investicije na razini Hrvatske biti oko 400 milijuna eura, znači jedan gigavat energije je otprilike potencijal hrvatskih geotermalnih izvora. - poručio je prof.dr.sc. Darko Tipurić iz Hrvatskog društva ekonomista.
Ministarstvo regionalnog razvoja, osim u Bjelovaru, do sada je financiralo bušotine na karlovačkom i koprivničkom području te projektnu dokumentaciju za još njih 13 u panonskom bazenu.
Grad Slavonski Brod 2022. godine je osnovao društvo Geotermalni izvori koje će voditi razvoj svih projekata vezanih za iskorištavanje vode koja se nalazi na dubini od dva kilometra. Uspješnom prijavom na poziv međunarodnog udruženja „Energetski gradovi“ osigurao je bespovratnih 60.000 eura za izradu investicijskog koncepta koji je ključan preduvjet za daljnje istraživanje i realizaciju projekta geotermalnih izvora.
Grad Slavonski Brod već je izradio i studiju procjene geotermalnog potencijala na prostoru Slavonskog Broda koja je definirala kemijska obilježja voda te su na osnovu dobivenih rezultata izdvojeni objekti, odnosno, lokacije za nastavak istraživanja. Geotermalni potencijal želi iskoristiti za razvoj energetski i ekološki učinkovitijeg toplinskog sustava jer bi se topla voda iz termalnih izvora i u Slavonskom Brodu mogla koristiti za grijanje što će imati i veliki ekološki doprinos jer se takvim sustavom grijanja smanjuje i količina CO2. Sukladno svemu navedenom, traženo je i proširenje prostora istraživanja na 44,77 kvadratna kilometra, što je ujedno preduvjet za daljnju realizaciju ovog projekta, odnosno, nastavak istraživanja geotermalnog potencijala.
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -
zwonce14.03.2024. u 18:37
Jedva čekam saznati koji će šampion zasjesti kao direktor geotermalne tvrtke...ho.ho.ho
-