AP/SBplus
4992
Prikaza
0
Komentara
SLAVONSKI BROD - Jutrošnjom akcijom PNUSKOK je prekinuo bolovanje sudca slavonskobrodskog Općinskog suda Mirka Živića u daruvarskim toplicama i brzo ga vratilo u stvarnost. Sudac koji je nedavno dospio u fokus javnosti jer je istu odlučio isključiti iz suđenja trojici za gnjusan zločin (silovanje životinja na farmi u Kupini), a potom i zbog afere o krivotvorenju zapisnika koju je otkrio Drago Hedl, brzo je vraćen u realnost. U pratnji policijskih službenika morao je u Slavonskom Brodu obići prostorije koje koristi. Čudno, niti jedan danas pretraženi objekt ne glasi na njegovo ime - apartmani u Zajčevoj ulici su sinovljevi, dok je kuća u Starčevićevoj 'ženina'.
Pročešljali smo imovinsku karticu čovjeka koji već četvrt stoljeća sudi drugima na Općinskom sudu u Slavonskom Brodu.
I kartica pokazuje da ne postoje nekretnine čiji je vlasnik. Prijavio je tek pokretnine koje, prema njegovoj osobnoj procjeni, vrijede osam tisuća eura te štednju od 33 tisuće eura koje je stekao 'darovanjem'.
Bruto iznos njegove sudačke mjesečne plaće kretao se od 4950 do 5100 eura pa mu nije bilo previše teško otplaćivati dva kredita od 33 tisuće i 30 tisuća eura. Mjesečna rata za prvi iznosi 305, a za drugi 410 eura.
Ako se pitate - gdje živi Živić ako nema nekretnina, odgovor leži u imovini njegove supruge. Ista je vlasnica 153 kvadrata u najužem centru Slavonskog Broda vrijednih 350 tisuća eura.
Kao izvor stjecanja nekretnine naveden je - kredit. Supruga je vlasnica i BMW-a vrijednog 29 tisuća eura te štednje u iznosu od 23 tisuće eura. Također ima kredit u iznosu od 42 tisuće eura, a iznos mjesečne obveze je 243 eura. Pod njezinu imovinu prijavljene su i različite stvari - umjetničke slike, zlatni nakit i odjeća - vrijedni 6636 eura koje je dobila darovanjem.
Sin sudca Živića više nije maloljetan pa njegova imovina nije javna u sudačkoj imovinskoj kartici, ali je poznato kako je vlasnik danas pretraženih apartmana u Zajčevoj ulici.
USKOK je danas objavio i detaljno priopćenje o čitavom slučaju te otkrio za što konkretno terete Mirka Živića:
USKOK je, na temelju kaznene prijave PNUSKOK-a, donio rješenje o provođenju istrage protiv hrvatskog državljanina (1961.) zbog osnovane sumnje na počinjenje kaznenih djela zlouporabe položaja i ovlasti te krivotvorenja službene ili poslovne isprave.
Osnovano se sumnja da je 18. veljače 2025. okrivljenik, kao sudac Općinskog suda u Slavonskom Brodu, u svojstvu predsjednika optužnog vijeća u predmetu povodom optužnice Općinskog državnog odvjetništva u Slavonskom Brodu podignute protiv okrivljenog stranog državljanina u kojoj je predloženo produljenje istražnog zatvora protiv njega zbog opasnosti od bijega, znajući da nisu ispunjene zakonske pretpostavke za održavanje ročišta za odlučivanje o istražnom zatvoru, održao ročište za odlučivanje o istražnom zatvoru bez nazočnosti članova optužnog vijeća koje je ovlašteno i dužno odlučivati o produljenju istražnog zatvora i bez nazočnosti braniteljice koja nije bila uredno obaviještena o održavanju tog ročišta.
Potom je okrivljenik samostalno donio i objavio rješenje o produljenju istražnog zatvora protiv stranog državljanina zbog opasnosti od bijega. U zapisniku o održanom ročištu neistinito je naveo da su ročištu prisustvovali i uz njega odlučivali dvojica sudaca kao članovi optužnog vijeća. Osim toga je neistinito naveo da je ročištu prisustvovala braniteljica, da se braniteljica nije protivila predloženom produljenju istražnog zatvora, da se odrekla prava na žalbu na rješenje o produljenju istražnog zatvora te da se vlastoručno potpisala na izjavu o odricanju od prava na žalbu. Nadalje je istoga dana okrivljenik sačinio pisani otpravak rješenja o produljenju istražnog zatvora u kojem je ponovno naveo sve naprijed navedene neistinite navode, nakon čega je u e-spisu iskazao pravomoćnost navedenog rješenja.
Na opisani način je okrivljenik uskratio stranom državljaninu pravo na stručnu pomoć branitelja prilikom odlučivanja o produljenju istražnog zatvora, kao i temeljno pravo na podnošenje žalbe protiv odluke o produljenju istražnog zatvora, koja prava su zajamčena Ustavom Republike Hrvatske, Europskom konvencijom o zaštiti ljudskih prava i temeljnih sloboda te Zakonom o kaznenom postupku.
USKOK je sudcu istrage Županijskog suda u Osijeku predložio određivanje istražnog zatvora protiv okrivljenika.