1855
Prikaza
0
Komentara
POŽEGA - Nakon što je medijskim prostorom odjeknula vijest da je Požeška županijska bolnica tijekom 2023. godine privukla ukupno jedanaest novih liječnika i sedam specijalizanata, ekipa HRT-ove emisije 'Dobro jutro, Hrvatska!' ugostila je dvoje od njih kako bi javno otkrili što ih je nagnalo na povratak u malu sredinu. Video je moguće pogledati OVDJE, a u nastavku donosimo njihove kratke izjave.
- Nakon studija medicine u Osijeku, moje prvo zaposlenje bilo je na hitnoj medicinskoj pomoći u Osijeku. To je put većine liječnika dok čekaju specijalizaciju koju sam ja dobila relativno brzo. Specijalizaciju sam odrađivala u raznim kliničkim centrima u Zagrebu, uglavnom na KBC Rebro, a upisala sam i poslijediplomski studij Biomedicine i zdravstva u Osijeku. Danas sam svakodnevno na relaciji Pakrac-Požega. Dakle, prelazim 106 kilometara. S jednog kraja Zagreba na drugi trebalo mi je više. U požeškoj bolnici obećali su mi podršku u smislu daljnjeg napredovanja. Prezadovoljna sam jer mi je ispunjeno ono što mi je obećano. Imam super usku suradnju s kolegama različitih specijalizacija, a riječ je o prilično pomlađenom kadru i činimo izvrstan tim. - kazala je dr.sc. Goranka Radmilović, dr.med., specijalistica fizikalne medicine i rehabilitacije.
- Nakon završenog fakulteta u Zagrebu, supruga i ja dobili smo specijalizaciju u Općoj županijskoj bolnici u Požegi. Tijek specijalizacije je bio Požega-Split-Zagreb. Inače sam rođeni Splićanin pa smo bili sretni što dio možemo odraditi tamo. Po završenoj specijalizaciji, vratio sam se u Požegu na rad, gdje sam ostao osam godina. Potom je došlo vrijeme za nešto novo pa je odluka pala na Englesku. Željeli smo vidjeti kako je to raditi vani. Plaće su bolje - za 40-satno radno vrijeme između 3.800 i 5.300 funti neto, ovisno o iskustvu, titulama, ali i pregovorima pri dolasku. Istovremeno je tada plaća za redovno radno vrijeme u Hrvatskoj bila oko 1800 eura. No, morate uzeti u obzir troškove koji su daleko veći. - kazao je Damir Šimleša, specijalist opće interne medicine koji također, u konačnici, nije mogao odbiti požešku ponudu pa se vratio u tamošnju bolnicu.
Nakon niza godina tijekom kojih smo mahom slušali priče o odlasku, Opća županijska bolnica Požega pokazuje kako i hrvatske zdravstvene ustanove mogu stvoriti poželjne uvjete za mladi kadar - ako ima volje i želje te ako Uprava zna cijeniti/kompenzirati činjenicu da je netko iza sebe ostavio daleko opremljenije bolnice i trostruko veće plaće kako bi radio u manjoj sredini.