6208
Prikaza
2
Komentara
SLAVONSKI BROD - Bez zaposlenja i stabilne financijske situacije nema niti napretka u demografskoj obnovi. Zaključak je to majki koje su nedavno u Slavonskom Brodu primile 'božićnice' za svoje mališane rođene u 2018. godini.
- Mi smo se na treće dijete odlučili jer smo željeli curicu. Ali netko tko nema stabilnu financijsku situaciju, teško će se, bez obzira na želje, odlučiti na više djece. Svakako da ove financijske pomoći Grada za mlade obitelji i novorođenčad, koje su sada značajnije nego ranijih godina, dobro dođu, ali teško da je to ono što će nekoga nagnati na više djece ili ostanak u Slavonskom Brodu - kazala je mama Ana Kolovrat.
S njom se djelomično slaže i Lidija Jozić, koja je također primila božićnicu za svog, ove godine rođenoga, sina. Financijsku pomoć koju su dobili drži podstrekom obiteljima koje su, kao njena, odlučile ostati u u Slavonskom Brodu.
- Kad vidiš da ti netko ide u susret i želi ti pomoći u ostvarenju tvoje odluke da ostaneš to je već veliki plus. Nama je za sada dobro i nadamo se kako ćemo ostati u Slavonskom Brodu. Željeli bismo i da druge mlade obitelji ostanu, no nažalost situacija trenutno nije najbolja i sve veći broj ljudi odlazi. Primjerice kod nas u vrtiću šest kompletnih obitelji je odselilo u inozemstvo. To je žalosno, no ipak se nadam kako će sve krenuti na bolje - istaknula je Lidija.
Nažalost broj onih koji su otišli s ovih područja, ne videći prostora za nadu u bolje sutra u rodnim mjestima, daleko je veći od šest obitelji za koje Lidija zna. Koliko ih je službeno napustilo prostor Brodsko-posavske županije nije znao niti brodsko-posavski župan Danijel Marušić, kad su mu na zadnjoj ovogodišnjoj sjednici Županijske skupštine to pitanje postavili vijećnici.
Ono što je župan trebao davno učiniti, a to je tražiti podatke od MUP-a kako bi znao veličinu problema s kojim se suočava, napravio je SBplus. Na upit poslan MUP-u odgovor je stigao u svega nekoliko dana. Podatci nisu nimalo ohrabrujući.
U protekle dvije godine prema statistici Policijske uprave brodsko-posavske područje županije privremeno su napustile 5964 osobe ili, ako računamo četiri člana po obitelji, gotovo tisuću i pol obitelji. Trajno su iselile 543 osobe. Od toga broja tijekom ove, 2018. godine, policiji je privremeni odlazak prijavilo 2278, a trajni 333 osobe. Ono što je dodatno zastrašujuće je kako to zapravo nije stvarna brojka onih koji su trbuhom za kruhom napustili ovo područje. Naime, dobar dio onih koji odlaze još uvijek nema naviku prijavljivati se policiji tako da su ovo brojke koje tek približno odgovaraju stanju na terenu s kojeg, doslovce, svakodnevno nove obitelji odlaze tražeći sreću u nekim drugim zemljama.
Jasno je kako lokalne vlasti ne mogu same, bez pomoći države, spriječiti iseljavanje. Ali da bi uopće mogli apelirati, tražiti, predlagati riješenja i boriti se za pomoć moraju znati s koliko velikim problemom se susreću. A to, ako imaju imalo volje, mogu riješiti vrlo brzo. Jer ne znati podatak o jednom od najvećih problema s kojim se susreću zapravo je pljuska svima onima koji su otišli i poruka ostalima kako se ovome problemu ne pristupa ozbiljno. Stoga bi za početak lokalne vlasti trebale dogovoriti s MUP-om da ih redovito, na polugodišnjoj ili godišnjoj razini, izvještavaju o ovoj statstici koja nikoga ne raduje. Ali koja je naša stvarnost i koju moraju znati žele li problem pokušavati rješavati.
Upravo tako kriv je i župan, ali molio bih autore tekstova ovog tipa da prozovu sve sa lokalnih razina. Sve koje plaća ovaj jadan narod ,!kroz poreze , prireze i ostale budalastine a oni uživaju i prosipaju pamet koje nitko... Prikaži sve od njih nema, da je drugačije nebih morali ili van ići. Banda sve od reda- propalice i pijanci