SLAVONSKI BROD - Nova školska 2020./2021. godina počela je sedmog rujna, a osim problema vezanih za epidemiju koronavirusa, sa sobom je donijela i brojne druge.
Jedan od njih posebno se tiče cijene programa produženog boravka u gradskim osnovnim školama u Slavonskom Brodu, namijenjen učenicima nižih razreda koji nakon nastave, a do povratka roditelja s radnog mjesta, ostaju u školskom objektu - uz adekvatnu skrb, brigu, prehranu i program . Prilično realno problem je opisala jedna brodska majka.
- Zašto ne objavite članak o poskupljenju produženog boravka za djecu osnovnih škola? O tome kako će roditelji izdvajati i do 2000 kuna za troje djece ako idu i u vrtić i u produženi boravak? Ima li itko u Gradskoj upravi sluha i razumijevanja za te roditelje? Što vrijedi veća plaća kada nam je Grad uzme jer plaćanje ide prema primanjima? Nama je boravak jedini izbor jer moramo raditi, a moramo biti sigurni da su nam djeca zbrinuta dok smo na poslu. Korona je pogodila sve segmente društva, ali vjerujemo i nadamo se da Gradska uprava može naći načina kako nam ostaviti cijenu boravka od prošle godine. Molim Vas, Gradonačelniče, ako ovo čitate da nam pomogne i ne povećavate cijenu produženog boravaka! Kada se raspisivao natječaj ove godine za boravak nitko nijednom iz Grada nije obavijestio roditelje da će biti poskupljenja i da će to biti u tom iznosu. Pa je li Vama normalno da vrtić plaćate 630 kuna gdje dijete bude devet sati, a za četiri sata boravka trebate platiti 850 kuna? Da ne govorim da nemate nikakvo umanjenje što jedno ili dvoje djece ide u vrtić, a treće u školu? Još jednom molim Grad da proba naći neko rješenje i da nam ne povećava cijenu boravka. Ovo Vam govorim kao očajna mama koja nema drugog izbora osim boravka. - poručila je čitateljica portala SBplus.
Od Gradske uprave dobili smo potvrdu kako je cijena produženog boravka u novoj školskoj godini 2020./2021. porasla ovisno o prihodu po članu kućanstva. Prema novom prosjeku, roditelji ili skrbnici podijeljeni su u četiri skupine sukladno kojima je, kako je u nastavku u tablici prikazano, rasla i cijena usluge 'boravka' u školi nakon nastave kako učenici ne bi bili prepušteni samima sebi do dolaska roditelja s radnog mjesta.
Za SBplus iz Grada Slavonskog Broda odgovorili su i zašto je do poskupljenja moralo doći.
- Jednom od preporuka Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo onemogućeno je iznajmljivanje školskog prostora (dvorana) čiji se prihod koristio za organiziranje programa produženog boravka. Isto tako, uputama Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo preporučeno je smanjenje broja upisane djece na samo 1. i 2. razrede radi prostornog ograničenja i ispunjavanja svih higijenskih uvjeta koje zahtijeva Hrvatski zavod za javno zdravstvo. Tako je u produženi boravak u novoj školskoj godini 2020./2021. upisano ukupno 307 djece čiji roditelji traže poseban status i financiranje od strane Grada jer se radi o usluzi koja je izvan standarda. Ističemo kako je broj upisane djece puno manji u odnosu na ukupan broj djece koji je pohađao produženi boravak u prošloj školskoj godini (ukupno 460 djece). Grad Slavonski Brod i dalje sufinancira program produženog boravka, ali pokušava staviti svu djecu u isti položaj (ukupno je 5051 dijete upisano u osnovne škole) te ne smije dovesti jednu skupinu roditelja u daleko povoljniji položaj u odnosu na ostale roditelje. S obzirom na to da se u ovoj situaciji radi o nadstandardu, a isto tako produženi boravak nije sufinanciran s državne razine i nije obavezan, teret koronavirusa morao se raspodijeliti te se time i cijena produženog boravka povećala. Grad Slavonski Brod očekuje da će Ministarstvo znanosti i obrazovanja uskoro odobriti korištenje školskih prostora, nakon čega će se napraviti novi izračun cijene koji će za roditelje biti povoljniji. - odgovorili su iz Grada Slavonskog Broda.
Ipak, ostale olakšice vezane za produženi boravak Grad Slavonski Brod nije ukinuo čak ni zbog posljedica koronavirusa. Iz gradskog proračuna nastavljeno je sufinanciranje troška učitelja za obitelji s više djece koja su uključena u program produženog boravka. Osim toga, cijena se za drugo dijete cijena umanjuje za 30 posto, za treće dijete za 70 posto, dok se za četvrto i svako sljedeće dijete umanjuje za sto posto, odnosno, roditelji su u tom slučaju oslobođeni plaćanja.
Tračak nade ipak daje najava Gradske uprave o mogućoj ponovnoj izmjeni cijene u slučaju promjene stavki koje utječu na nju - poput broja učenika, broja učiteljica i prihoda od iznajmljivanja školskih prostora.
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -
marketinghr19.09.2020. u 17:05
sblivada@ mora se reći da si ograničen tip...Kada se barata s novce iz proračuna grada, opće je poznato, to je novac svih građana grada. U tu zajedničku kasu neki daju više, a neki manje...Volio bih vidjeti koliki je tvoj doprinos... Prikaži sves gradskom proračunu? Građani bi trebali biti solidarni i pomagati one sa slabijim financijskim stanjem. To moraju dokazati. Gradonačelnik je tu, ma tko to bio, da vodi brigu o novcu građana, da novac ulaže u programe koje je građanima predložio u predizborno vrijeme i za koje je dobio glasove na demokratskim izborima. Gradonačelnik je dužan putem svojih službi pratiti da li se novac troši transparentno i racionalno! Tebi najviše smeta što je trenutni gradonačelnik na čelu grada i ne dozvoli prismrditi hdzenjarama da se dočepaju tog proračuna. Obzirom na afere koje bujaju već godinama u mnogim gradovima s gradonačelnicima koje je postavio HDZ, moramo moliti Boga da nam na čelu grada ostane i dalje čovjek za kojim se ne vuku repovi kriminalnih radnji! Gradonačelnik ma tko to bio ne može se kititi tuđim perjem, tu se slažem s tobom, no ne vidjeh da tako i čini. On jednostavo ima zadatak čvrsto držati ključeve gradske kase u svom džepu i ne dozvoliti trošenje novca na nešto što nije u programu i što nije odobreno na sjednici Gradskog vijeća...
-
TinaKupina18.09.2020. u 21:31
@mercysb, odakle Vam ideja da gospođa želi Grad ocrniti? Zar sve što je izrečeno s njene strane nije istina? Ta gospodja je takodjer dobro upućena koliko Grad sufinancira vrtić, a koliko roditelji. Zar se iz priložene tablice ne vidi da... Prikaži sve opet roditelji koji imaju veća primanja kod poskupljenja opet daju više? Kao što i roditelji s većim primanjima više plaćaju vrtić? Da li se ikada itko od roditelja pobunio zašto plaćaju vise vrtic ako imaju veća primanja? Nije! Da li se itko od roditelja pobunio što boravak plaćaju više oni s većim primanjima? Nije! Jel Vama nije jasno da je to molba, apel nje kao roditelja da Grad izadje svima u susret i ne poveća naknadu u odnosu na prošlu godinu? I kako Vas nije sram napisati ovu zadnju rečenicu? I još nešto, nije mi jasno kako su djeca u produzenom boravku stavljena u povlašteni položaj? To što roditelji mole da ne poskupi boravak koji svakako plaćaju po primanjima? Grad daje djeci božićnice, opreme za bebu, povecao je naknade za djecu, mladima zemljišta i stanove po povoljnijim cijenama, itd, itd.. I sve što radi za mlade i djecu da ih zadrži u gradu je pohvalno, ali da li se to sve što sam nabrojala ne može nazvati "stavljanjem u povoljniji polozaj"? Hvala Vam Zeljka što uvazili molbu jedne mame i objavili ovaj članak.
-
MercySB18.09.2020. u 10:17
Pitanje : kako ta gospođa ne zna da taj isti Grad (kojeg želi ocrniti) snosi pola troškova vrtića? Ako gospođa nije upućena, Grad joj snosi razliku do cca 1200 kn ( ako ona plaća 630 kn za 9 h boravka... Prikaži sveavka vrtiću, resto plaća Grad). Očito su svi troškovi djece briga Grada, a ne roditelja.
-