2967
Prikaza
28
Komentara
SLAVONSKI BROD - Kada smo početkom srpnja, izvještavajući o pregovorima između sindikata, predstavnika OŠ "Vladimir Nazor" i Grada Slavonskog Broda, voditelja područnog ureda Sindikata hrvatskih učitelja Osijek Aleksandra Lukadinovića upitali čeka li nas ista situacija i u slučaju škole u Podcrkavlju kazao je kako o tome nema saznanja.
No, upravo ovih dana i tamo je došlo do problema. Sukladno naputku Ministarstva osnivač Grad Slavonski Brod, s ciljem organiziranja jednosmjenske nastave u svim gradskim osnovnim školama, izašao je s prijedlogom da učenici iz Tomice i Rastušja od iduće školske godine umjesto podvinjske pohađaju Osnovnu školu u Podcrkavlju. Roditelji su se pobunili i njih 62 potpisalo je peticiju nakon koje je ovih dana održan sastanak roditelja, predstavnika škole i Grada Slavonskog Broda.
- Ovaj isti prijedlog Grad je dao i prošle godine u Mreži škola koja nije 'prošla', a sada ga daju temeljem, kako kažu naputka Ministarstva. No, prema mreži i upisnom mjestu djeca Tomice i Rastušja još od 1974. godine pripadaju matičnoj školi u Podvinju - kazala je ravnateljica Veronika Čerenko, potvrđujući nam kako je do sastanka došlo te da je vođena žustra rasprava.
Roditelji su, kaže, protiv ovakvog prijedloga, a i mišljenje je škole da se u slučaju uvođenja jednosmjenske nastave nikako ne bi smjelo ići nauštrb kvalitete.
- Mi u Podcrkavlju sada imamo 11 učionica i deset razrednih odjela, a kada bi prijedlog osnivača zaživio imali bismo 13 odjela i bili prisiljeni organizirati dvosmjenski rad u Podcrkavlju - istaknula je za SBplus Čerenko.
Roditelji su, također, iskazali nezadovoljstvo. - Generacijama se iz ovih mjesta ide u školu u Podvinje, mi smo za Podvinje 'vezani' školom, poštom, liječnikom, župnikom i grobljem. Tako da nam je prirodno da djeca idu tamo u školu, a ne u Podcrkavlje - kazao je Damir Miletić, jedan od roditelja, dodajući kako bi, usvajanjem ovakvog prijedloga djeca morala u školu ići organiziranim prijevozom što do sada nije bio slučaj.
Grad kao osnivač ponudio je rješenje
Pojašnjenje cijele situacije zatražili smo i od osnivača - Gradske uprave Slavonskog Broda. - Teritorijalno Tomica i Rastušje pripadaju Podcrkavlju, no mi smo i na ovom sastanku dali prijedlog mogućeg rješenja kako bismo dobili situaciju u kojoj će svi biti zadovoljni. Naime, u školi u Podvinju 'nude' tri prva i tri druga razreda. Organiziranjem po dva prva i dva druga razreda dobili bismo situaciju u kojoj bi škola u Podvinju imala jednosmjenski rad, učenici iz Tomice i Rastušja ostali bi u njoj, a jedna smjena ostala bi i u Podcrkavlju - kazao je gradonačelnik Mirko Duspara, pojašnjavajući cijelu situaciju.
Ravnateljica škole s druge strane kaže, stvorilo bi to problem jer u tom slučaju pojavile bi se dvije radnice viška. Ali one bi, dodaju iz Gradske uprave, ostale zaposlene kroz rad u dnevnom boravku. - Mi smo u početku imali problem oko ustroja dnevnog boravka u osnovnim školama. Ravnatelji su se bunili, a danas imamo situaciju da nas dio roditelja traži da njegov rad organiziramo i tijekom ljeta. Dakle, problem 'viška' uposlenih može se riješiti na taj način. Mi imamo dobru volju i ponudili smo rješenje - kazao je gradonačelnik Mirko Duspara.
No, u školi prijedlog ne drže najboljim rješenjem. - Prema ustroju koji sam predložila imamo tri prva razreda s po 16 i 17 učenika i tri druga s 19 i 20 učenika. Kada bismo napravili po dva razreda, uz tehnološki višak dvije osobe, u jednosmjenskoj nastavi s 19 razrednih odjeljenja imali bismo velikih problema oko organiziranja rada dvorane i učionice za informatiku - naglašava Čerenko, dodajući kako je jedan od prijedloga škole da se razmisli o 'prirodnom' prelasku na jednosmjenski rad. - Svake godine je sve manji broj učenika i vrlo brzo bismo tako došli do uvjeta za jednosmjenski rad - zaključuje Čerenko.
Ne postignu li Grad, kao osnivač, i škola dogovor, roditelji ne isključuju mogućnost niti drugih akcija. - Mi ćemo najesen djecu slati u školu u Podvinje, a ne isključujemo niti mogućnost prosvjeda bude li se od nas tražilo drugačije - najavili su roditelji djece iz Tomice i Rastušja.
I dok su Grad i sindikalci, u slučaju škole Vladimir Nazor postigli barem djelomični sporazum, rješenje situacije u Rastušju i Tomici, čini se, morat ćemo još pričekati.
Ovdje je jedan čova govorio kako je grad Brod dao osječkom sveučilištu lovu (10.000 kuna) za neko putovanje osječkih studenata...Radilo se o slijedećem: Elektrijada je međunarodno sveučilišno natjecanje studenata elektrotehničkih fakulteta na kojem se više od 50 godina natječu studenti... Prikaži sventi iz ovog dijela Europe u znanstvenim i sportskim disciplinama. Fakultet je slao zamolbe brojnim ustanovama, jedinicama lokalne i regionalne samouprave, tvrtkama… Mnogi studenti su svoja stručna usavršavanja obavljali u nekoj od tih tvrtki, a sasvim je logično da se sufinanciranjem aktivnosti u sklopu studiranja itekako može doprinijeti stvaranju novih znanja, a kasnije i kvalitetnijih radnika, koji su nam za razvoj naše regije prijeko potrebni. ..Ukupno 128 studenta ovog fakulteta je s područja našeg grada. U današnje vrijeme postoji sve veća potreba za studentima s ovom stručnom spremom te je zbog toga Grad prepoznao pozitivnu stranu ovog ulaganja. Grad Slavonski Brod nije bio jedini takav sponzor ovog putovanja jer je uz Osječko-baranjsku županiju, Općinu Čepin, Hrvatsku poštansku banku, HEP, Hrvatsku gospodarsku komoru i ostala 22 sponzora, Elektrijadu sufinancirala i Brodsko-posavska županija. No, nekome je na zubu Babo i samo što ga ne proglase zločincem...Da i Brod-plin je na tapeti! Iz trgovačkog društva Brod-plin poručuju da je to mizeran iznos, ali tom gestom daju do znanja da prate naše studente koji će jednoga dana možda upravo raditi u Brod-plinu...Sve su to naši studenti i potencijal društva! Inače, 1.500 kuna je 150.000 lipa. Svakog stanovnika Broda je to koštalo 3 lipe po stanovniku. A kada posjećujemo prodavaonice Konzuma svakodnevno u njihovu kasu uplaćujemo makar 5 lipa dnevno (kusur ne vraćaju) i ne bunimo se.
Ovdje je bilo govora da se školstvo financira iz državnog proračuna. No, u zakonu o školstvu stoji ovako: XVII. FINANCIRANJE ŠKOLSKIH USTANOVA Članak 141. Sredstva za financiranje javnih potreba u djelatnosti osnovnog i srednjeg obrazovanja osiguravaju se: – državnim proračunom,... Prikaži svečunom, – proračunima jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave Dakle, lokalne samouprve su općine i gradovi. Ovdje vidimo da roditelji žele iz Tomice slati svoju djecu u Podvinje iako pripadaju općini Podcrkavlje i unatoč tome što imaju školu u svojoj općini. Koja će lokalna jedinica plaćati školovanje učenika iz Tomice, ako bi pohađali školu u Podvinju? U našem slučaju to bi plaćali brođani...Zašto?
@trpimir daj mi primjer jednih dnevnih novina i portala koji nije u sluzbi politike bilo lokalne bilo drzavne....i onaj drogeras Bujanac se cak okrece kako je tko na vlasti... sad mu Kolinda dobra a sad mu ne valja...sve se radi... Prikaži sve zbog love a mi ovdje jebemo jedan drugom mamu i svadjamo se.
Lupetaš, generaliziraš i paušalno ocjenjuješ osobu umjesto da konkretno napišeš gdje je pogriješila. Uostalom, poanta je u tome da ovaj portal ne prenosi njene izjave, a Babo ju ne demantira, pa ti razmisli o tome tko je u pravu. Ovaj... Prikaži sve portal je financiran novcima građana i prema tome je dužan objektivno i jednako tretirati sve strane, ili se skinuti s gradskog proračuna i vratiti ulupana sredstva.