2042
Prikaza
0
Komentara
SLAVONSKI BROD - U zgradi Gradske uprave u slavonskobrodskoj Tvrđavi, danas su javno potpisani ugovori o osnivanju prava građenja na građevinskom zemljištu u vlasništvu Grada Slavonskog Broda - u Zoni malog gospodarstva Kolonija
Ugovor je u ime Grada Slavonskog Broda potpisao gradonačelnik Mirko Duspara, a potpisnici s druge strane bili su gospodin Davor Majetić (Maya – obrt za proizvodnju drvenih proizvoda) te Mihajlo Semenjuk i njegova supruga, Sanja Semenjuk (Proffy-Tech d.o.o.).
- Drago mi je što danas potpisujemo ugovore za posljednja dva slobodna zemljišta u Zoni malog gospodarstva na Koloniji. Zemljišta su veličine oko 2300 kvadratnih metara. Obitelj Semenjuk se gotovo trideset godina bori na surovom tržištu. Otvorili su firmu u najgore vrijeme, tijekom rata, ali i dalje dobro funkcioniraju. Mislim da će na ovaj način riješiti dosta toga i zaposliti nove radnike. Isto tako, gospodin Majetić, mladi Brođanin koji svoje drvene proizvode najvećim dijelom izvozi. Novost kod ova dva ugovora je to da po prvi put potpisujemo ugovore s pravom građenja - ne obiteljskih kuća kao dosad - nego proizvodnih i uslužnih hala. Pravo građenja je na deset godina. Za parcele plaćaju oko 590 kuna mjesečno, a nakon deset godina imaju pravo otkupa parcele i pritom im se od cijene odbija dotad uplaćeni dio. Što reći o zoni koja se 'naslanja' na Đuru Đaković - danas možda i najveću poduzetničku zonu u Republici Hrvatskoj? Ovih tridesetak tisuća kvadrata lijepo će se uklopiti uz Đurinu ogradu. Supotpisnicima ugovora želim puno uspjeha u radu, a nadam se da dolaze i bolja vremena bez virusa u kojima nećemo morati biti ovako maskirani. - kazao je gradonačelnik Mirko Duspara.
Zanimljivo je da su danas ugovore potpisali slavonskobrodski poduzetnici s gotovo tri desetljeća staža na leđima, ali i oni mlađi o kojima tek ovisi budućnost razvoja ovog grada.
- Naša tvrtka osnovana je 1. ožujka 1992. godine. Teče 29. godina rada bez ijednog dana blokade. Imamo osmero zaposlenih i planiramo zaposliti još dvoje-troje u narednih nekoliko mjeseci. Zadovoljni smo poslom. Imamo i mlađu ekipu koja radi i uči. Nadamo se samo da nam virus neće stvarati daljnje probleme. Imamo dobar imidž u našoj Posavini, svi znaju da imamo širok asortiman i ako kod nas nečega nema, onda se mora ići u Zagreb. Osnovna djelatnost je prodaja elektromaterijala. Prije desetak godina napravili smo veliki objekt na Sjevernoj veznoj cesti koji nam je tada izgledao ogroman, ali smo ga sada prerasli. Bili smo prisiljeni prodati ga i idemo u gradnju novog. Financijski smo, stoga, spremni sa sredstvima za novi objekt. Nadamo se da ćemo ga već za dvije godine otvoriti. Ovu gradsku mjeru otkrili smo slučajno i zahvaljujem se svima u Gradskoj upravi koji su nam pomogli. Startamo sa sto tisuća eura u džepu koje ne moramo odmah dati, a inače bismo ih potrošili na takvu lokaciju. Nadamo se samo da neće biti problema sa izdavanjem dozvola i ishođenjem dokumentacije. To je gubljenje vremena. Bili bismo sretni da to bude obavljeno za četiri do pet mjeseci kako bismo na proljeće počeli sa izgradnjom. - kazao je Mihajlo Semenjuk, vlasnik obiteljske tvrtke Proffy-Tech d.o.o.
Uz nepotrošenih sto tisuća eura u džepu i velikom prilikom koju im je pružio Grad, današnji sugovornici iskreno su kazali kako ovakvo širenje poslovanja bez ove gradske mjere ne bi niti bilo moguće.
- Bavimo se obradom drvenih proizvoda - od onih najmanjih poput čačkalica do ostalih drvenih stvari koje možete naći u kuhinji, poput štapića za ražnjiće, daski za rezanje, hvataljki i slično. U Slavonskom Brodu poslujemo od 2008. godine i nije lako ovdje biti poduzetnik. Borimo se i snalazimo kako god možemo. Dosta nas spašava izvoz, odakle nam dolazi stabilan kapital, a na našem se tržištu uvijek dogovaramo s kupcima što ćemo i kako. Što nam znači ova gradska mjera? Ukratko, bez nje ne bismo ni startali s ovim. To je izvrstan vjetar u leđa. Usto, lokacija je odlična. Sad nam preostaje usmjeriti sve snage u objekt. Ovom je gradskom mjerom sve riješeno - od traženja prikladnog zemljišta do financiranja parcele. Planiramo izgraditi standardnu proizvodnu halu s platoom za dovoz materijala. Ništa posebno, samo nam treba više prostora nego što ga sad imamo jer smo s poslom počeli u roditeljskoj kući. To će podrazumijevati i povećanje broja zaposlenih, za što dosad nismo imali kapaciteta. Trenutno imamo šest radnika. - kazao je Davor Majetić, vlasnik „Maya – obrta za proizvodnju drvenih proizvoda".
Vjerujemo kako će ovakvih lijepih pozitivnih priča - čak i u doba koronavirusa - biti još te da će Grad nastaviti na takav način podupirati sve one o čijem opstanku ovise brojne slavonskobrodske obitelji, a samim time i njihov ostanak u Slavoniji.