7855
Prikaza
0
Komentara
SLAVONSKI BROD - Iako nitko sa sigurnošću ne može reći kada je na Hebrangu nastao grafit o Milanoviću, a kojima ga se naziva 'jugoudbašem', oni upućeniji tvrde kako se to zbilo nakon njegove odluke da zbog spornog pozdrava pod kojim su u nekoj drugoj državi ubijani nevini, napusti obljetnicu VRA "Bljesak". Ako su u pravu onda nekih desetak dana 'krasi' stakleno pročelje prizemlja zgrade u slavonskobrodskom Naselju Andrija Hebrang i tamo će, sudimo li po grafitima koji ga okružuju, ostati dok ga kiše ne ispere ili sunce ne izblijedi boju. Dakle godinama.
Jer grafiti koji veličaju pozdrav koji jasno aludira na nekadašnji zločin i za kojeg čak i predsjednik Udruge specijalne policije, Zoran Maras, prema pisanju Telegrama, kaže kako je 'problematičan ukoliko ga se ne koristi kao dio oznaka HOS-a', kao i grafiti koji pozivaju na ubijanje 'adzeovaca' kolorit su ove zgrade na Hebrangu na koji smo upozoravali još prije dvije godine. No, i dan danas su tamo. Nikome ne smeta, nitko ih nema potrebu ukloniti. Doduše grafit na drugoj strani naselja, koji je također pozivao na ubijanje, u veljači 2018. godine, nakon pisanja SBplus portala, uklonjen je intervencijom Gradske uprave Slavonskog Broda. Ostale grafite kojima ovo Naselje doslovno 'vrvi', uključujući i ovaj najnoviji o predsjedniku države, kao da nikoga ne diraju.
Pisanje grafita neprimjerenog sadržaja na stambenim zgradama i privatnim kućama, regulirano je Kaznenim zakonom Republike Hrvatske, odnosno opisano je u članku 235 Kaznenog zakona „Oštećenje tuđe stvari" te su zapriječene zatvorske kazne u trajanju od šest mjeseci do pet godina. No za ovakve 'grafitere' razloga za strah nema, jer i tko ih vidi na djelu - ne vidi ih, te ih vrlo rijetko ili uopće prijavljuju. Vjerojatno vodeći se onom 'nije moja stvar'. Ali ako odrastanje naše djece uz ovakve poruke nije naša stvar, onda je pitanje što jeste.