1895
Prikaza
0
Komentara
POŽEGA - Grad Požega, uz partnere Gradski muzej Požega i Turističku zajednicu grada Požege, prijavio je projekt 'Požeške bolte' u sklopu ograničenog Javnog poziva na dostavu projektnih prijedloga 'Priprema i provedba integriranih razvojnih programa temeljenih na obnovi kulturne baštine na području Slavonije, Baranje i Srijema.
Ukupna vrijednost projekta iznosi 41,1 milijuna kuna, a 33,4 milijuna kuna sufinancirala je Europska Unija iz Europskog fonda za regionalni razvoj Operativnog programa 'Konkurentnost i kohezija 2014.-2020.'
Gradski muzej za obnovom 'vapi' već desetljećima, odnosno, od 1995. godine kada se u Požegi dogodio potres nakon kojeg je bila narušena i statika, a dio zidova ostao je raspuknut.
- Ovaj projekt dugo čeka na svoju provedbu, bilo je tu i pravnih, odnosno, imovinskih pitanja jer je jedan dio zgrade bio u privatnom vlasništvu, no sada se konačno sve poklopilo i prijavljen je projekt. - za SBplus kazala je muzejska psihologinja, Ljiljana Marić
Primaran naglasak ovog projekta je na unapređenju osnovne infrastrukture Gradskog muzeja Požega (rekonstrukcija i dogradnja) koji predstavlja centralno mjesto promocije kulturno-povijesne baštine grada i požeškog kraja uz opremanje Centra za posjetitelje 'Požeška kuća' kao početnog mjesta od kojeg cijela turistička priča počinje.
Projekt bi trebao biti završen iduće godine, međutim, s obzirom na to da je već u samom početku došlo do kašnjenja, moguć je i produžetak roka. Izvođaču radova (Presoflex gradnja d.o.o.), naime, fizički je gotovo nemoguće sve obnoviti u kraćem roku jer je riječ o starim zgradama koje vjerojatno 'kriju' brojne nepredviđene stvari.
Ipak, po završetku radova, Muzej će konačno dobiti pravi stalni postav na desetak puta većem prostoru nego što je imao do sada. Projekt je započeo selidbom, a sam početak 'preseljenja' je specifičan jer je potrebno premjestiti oko 75 tisuća predmeta, zajedno sa knjižnicom. Puno je osjetljivih stvari kao što su umjetničke slike, staklo, keramika te drugi predmeti od različitih materijala i tkanina pa sve do metalnih stvari i oružja.
- Izuzetna je sreća što selimo u susjednu zgradu, taj prostor je stvarno adekvatan za naše predmete i to je izuzetno važno jer oni ne mogu biti u prostoru u kojemu je previše toplo ili hladno, gdje je puno vlage ili je, pak, previše suho. Dakle, ti predmeti zahtijevaju određene uvjete, a to smo dobili u prostoru Slavonke. - za kraj je kazala Ljiljana Marić