3142
Prikaza
0
Komentara
POŽEGA – Izgradnja dvaju kružnih tokova u Požegi na raskrižju Osječke ulice i Ulice kralja Zvonimira te sto metara udaljenom raskrižju Osječke i Industrijske ulice potaknula je jednog Požežanina na postavljanje plakata putem kojega šalje poruku hrvatskim političarima i biskupima.
'Ponovno molim vas hrvatske političare i vas biskupe u Hrvata da pristojno obilježite ovo mjesto gdje je bila kapela!' – Napisao je izvjesni Branko C. i svoj plakat postavio na stablo u blizini križanja na kome teku radovi. S obzirom na to da je uz svoju poruku priložio i slikovni prikaz na kome se uistinu vidi kapela, odlučili smo istražiti zašto je i kada ona srušena te postoji li način za ispunjavanje zahtjeva autora plakata.
Iz Ureda požeškog biskupa su odgovorili kako neki izvori potvrđuju postojanje kapelice na križanju Osječke ulice i Ulice kralja Zvonimira te nas uputili na Župu sv. Terezije Avilske koja bi trebala imati više informacija jer navedena lokacija teritorijalno pripada toj Župi. S obzirom na to da u spomenutoj Župi nisu imali informacija o kapeli, obratili smo se požeškom Gradskom muzeju i doznali gotovo sve o njenom postojanju.
- Na lijevoj strani Orljave, na mjestu gdje se nekada nalazio park tvornice 'Zvečevo', uz glavnu cestu, postavljen je najprije drveni kip sv. Ivana Nepomuka koji je bio okružen zidanim stupovima. Spominje ga vizitator požeške Župe 1769. godine, dok kapelu spominje 1780. godine. Ona je imala zvonik i u njoj se nalazilo 29 komada srebrnih darova. Kapelicu je 1777. godine dao sagraditi pekar, Požežanin Petar Heimb, koji se za nju i brinuo. On je navodno i sahranjen u toj kapelici 1796. godine. Popravci kapele su bili brojni. Godine 1861. crkva je pokrivena crijepom i to troškom Leopolda Ožanića, a zadnji zabilježeni popravci bili su 1903. godine. - za SBplus je pojasnila savjetnica Gradskog muzeja Požega, Lidija Španiček.
O postojanju kapele svjedoči knjiga 'Požega: zemljopisne bilješke iz okoline i prilozi za povijest slobodnog i kraljevskog grada Požege i Požeške županije', Julija Kempfa te nekoliko sačuvanih razglednica. U Kempfovoj knjizi je navedeno kako su kipovi i kapele sv. Ivana često građeni kraj rijeka, potoka i mostova. Posljednja razglednica na kojoj se vidi kapela poslana je 1939. godine, a evidentiranih podataka o godini u kojoj je srušena nema.
- Navodno je kapela trebala biti premještena na drugu stranu Orljave prema gradu, a zemljište na kojem je ona bila sagrađena otkupljeno je od obitelji Gajer. Kapela je srušena, a druga nije sagrađena. Posljednja fotografija, odnosno razglednica na kojoj se kapela još može vidjeti je ona pisana 1939. godine. - dodala je Lidija Španiček.
Kako u svojoj knjizi navodi Julije Kempf, blagdan proslave sv. Ivan Nepomuka bio jako važan u Požeštini pa je 16. svibnja jedno vrijeme bio neradni dan. O kapeli ponešto znaju i stariji žitelji Požeško-slavonske županije. Prije tri godine je na jednoj društvenoj mreži objavljena razglednica na kojoj je moguće vidjeti most i kapelu i tada je Požežanin Bernardo Toncoš komentirao kako je pored mosta bila kapelica svetog Ivana te kako je ona srušena prilikom izgradnje postojećeg betonski mosta i proširenja ulice, a kao vrijeme rušenja neki navode 1946. godinu.
Zapisi Julija Kempfa mogu se smatrati utemeljenim dokazima o postojanju kapele koja je bila na mjestu budućeg kružnog toka. S obzirom na to kako su iz Župe sv. Terezije Avilske kazali kako nemaju namjeru obilježavati mjesto njenog postojanja, Branku koji je postavio natpis, jedina nada trenutno je Grad Požega. Možda će njegova želja i biti ispunjena jer su nam iz Grada kazali kako će, ako je kapelica uistinu postojala te za to postoje povijesne činjenice, Grad pronaći način za dostojno obilježavanje njenog postojanja. Sada samo preostaje čekati i vidjeti hoće li pored novih kružnih tokova uistinu biti i podsjetnik na kapelu, srušenu upravo zbog izgradnje prometne infrastrukture.