SLAVONSKI BROD/BRODSKI STUPNIK - Godinama zapuštani tzv. novi jasinjski ribnjaci, koji se prostiru na 1180 hektara površine triju općina - Bebrine, Sibinje i Brodskog Stupnika, koji nikada i nisu stavljeni u funkciju, nakon dugog niza godina napokon će oživjeti, piše Glas Slavonije.
Općina Brodski Stupnik izradila je
dokumentaciju za poduzetnički inkubator, a sad očekujemo raspisivanje
natječaja za povlačenje sredstava EU. Vrijednost je investicije 32,5
milijuna kuna.
Agencija za poljoprivredno zemljište dodijelila je tu površinu bez javnog poziva osječkom Poljoprivrednom fakultetu, u koncesiju na 25 godina. No ne za ribnjačarstvo, nego za proizvodnju, uzgoj, pokušalište i referentni centar više vrsta autohtonih životinja s ovog područja... Na ideju su, kaže ravnateljica Agencije Blaženka Mičević, došli nakon nekoliko zbog imovinskopravnih odnosa, sudskih sporova i sl. neuspješnih pokušaja provođenja natječaja. Struka je napokon odlučila da ribnjak ne može funkcionirati kao samostalna cjelina.
- Dugo smo razmišljali što napraviti s površinom iz koje se voda mora izbaciti van. Riječ je o popriličnoj investiciji. No u suradnji s Poljoprivrednim fakultetom rodila se ideja o referentnom centru za uzgoj i obradu autohtonih proizvoda. A to ima širi kontekst za zajednicu - od proizvodnje, edukativne uloge za srednjoškolce i studente, zapošljavanja ljudi u malom i srednjem poduzetništvu do etnoturističkog prizvuka - kazala je Mičević.
Umjesto površine obrasle šikarom, na tom bi području u budućnosti trebale zaživjeti velike pašnjačke površine, a Poljoprivredni fakultet planira uspostaviti uzgoj autohtonih pasmina, među kojima je crna slavonska svinja, ovca cigaja, autohtone pasmine goveda i nekoliko vrsta peradi, posavski konj...
Vladimir Margeta s Poljoprivrednog fakulteta službeno je od Agencije preuzeo zemljište, rekavši kako su projekti već u pripremi te da bi struka konačno mogla dobiti ulogu koja joj pripada.
- Omogućit ćemo ljudima da pokrenu svoju proizvodnju i ovo bi mogao biti kotač zamašnjak za cjelokupni razvoj stočarske proizvodnje koja je danas u nezavidnom položaju - kazao je Margeta, navodeći kako će se tijekom zime urediti pristupni putovi, isušiti ribnjak i krenuti s projektima.
- Krenuli bismo s 10 posto planiranog opsega proizvodnje, a sljedeće godine ovdje će biti i prve autohtone životinje - pojašnjava.
Uz to bi se u budućnosti gradio referentni centar – institucija koja bi ujedinila ekološki, edukacijski, selekcijski i istraživački dio. Valionica i pakirnica jaja, klaonica peradi, prerada mesa, pušnice, zrione, hladnjače, silosi..., što bi u konačnici preraslo u veliki kompleks zaokružene proizvodnje.
Projekt je zamišljen kao višestruka korist za lokalnu zajednicu pa zadovoljstvo ne krije ni načelnik općine Brodski Stupnik, Petar Lovinčić.
- Očekujemo puno od ovog projekta. Općina Brodski Stupnik izradila je dokumentaciju za poduzetnički inkubator, a sad očekujemo raspisivanje natječaja za povlačenje sredstava EU. Vrijednost je investicije 32,5 milijuna kuna. Ako ovo zaživi, prostora u našoj zoni ima još i možemo raditi nove objekte za buduću proizvodnju - izjavio je.
Brodsko-posavska županija optužuje za centralizam
No na informaciju o davanju u zakup Novog ribnjaka Poljoprivrednom
fakultetu reagirala je Brodsko-posavska županija zbog, kako kažu,
"centralističkog i samovoljnog rada Agencije” jer je to obavila bez
prethodnih konzultacija s čelnicima triju općina i Županijom. U svom
očitovanju navode kako je Županija zainteresirana da se na istoj
površini uzgaja slatkovodna riba, što bi prodonijelo razvoju
gospodarskih aktivnosti toga kraja. A ravnateljica Agencije pojašnjava
kako je stavljanje zemljišta u zakup bez javnog poziva sukladno "Zakonu o
poljoprivrednom zemljištu gdje sve institucije koje su osnovane uredbom
Vlade RH (prije svega znanstvene institucije, fakulteti, a od sada i
škole) mogu dobiti zemljište bez javnog poziva ako prilože gospodarski
plan i zahtjev te u odnosu na površinu koja se daje u zakup plaćaju
zakupninu”. Osječki Poljoprivredni fakultet jasinjsku je površinu dobio
u zakup na 25 godina po maksimalno propisanoj cijeni od stotinu kuna po
hektaru. - Ako se sve bude razvijalo u željenom smjeru, vjerujemo da će
ovo biti dobar potez, a ako ne uspiju odraditi ono što su obećali,
raskinut ćemo zakup - kazala je Mičević.
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -