/ 14
4316
Prikaza
3
Komentara
SLAVONSKI BROD - U zgradi slavonskobrodske Gradske uprave, gradonačelnik Mirko Duspara jutros je s članovima mladih obitelji sklopio ugovore o pravu građenja obiteljskih kuća na gradskim zemljištima.
- Dosad smo potpisali 35 ovakvih ugovora s mladim obiteljima za rješavanje stambenih pitanja. Uz pet obitelji koliko ih je prošlo na ovom natječaju, to je sveukupno četrdeset obitelji koje su se odlučile koristiti ovu gradsku mjeru koju smo uveli prvi u Republici Hrvatskoj. Radi se o pravu građenja na gradskim zemljištima na 99 godina. Obitelji mogu birati između više ponuđenih čestica u različitim dijelovima grada. Parcele su ovog puta bile u Aleji Miroslava Krleže, Ulici Franje Cejtnara, Naselju kardinala Kuharića i Ulici Joze Martinovića. I ovime pokušavamo pomoći mladim obiteljima da u samom početku realizacije stambenog pitanja, ne moraju odmah u startu dati 20 tisuća eura za zemljište, nego imaju mogućnost plaćati mjesečni najam kojeg sami odrede. Nakon deset godina mogu se odlučiti na otkup ili ga nastaviti plaćati mjesečno 99 godina. Ne moraju se bojati da će to zemljište izgubiti, ono je nasljedno, tako da na taj način rješavaju i stambeno pitanje svojih nasljednika. - kazao je gradonačelnik Mirko Duspara.
Da ova mjera nije namijenjena samo Brođanima, nego i onima koji u Slavonskom Brodu rade te u njega žele doseliti, pokazuje i činjenica da su potpisnici današnjih ugovora dosad živjeli u Ruščici i Kaniži. Ova gradska ponuda toliko se svidjela nekim mladim obiteljima da se jedan 'brodski par' koji je odselio u Zagreb, zbog nje odlučio vratiti u Slavonski Brod.
U grad na Savi iz Ozlja je zbog ljubavi doselila i 28-godišnja Karolina, ali je mjera ipak bila od velikog značaja za nju i supruga.
- Zbog muža sam se doselila u Slavonski Brod. Sviđa mi se ovaj mali grad, iako je to velika životna promjena. Sretni smo zbog ove mogućnosti i želimo što prije krenuti u izgradnju svoje prve nekretnine. - kazala je Karolina Čabraja.
Njezin suprug također ovu mjeru vidi kao veliku pomoć mladima koji ne moraju odmah 'ulijetati' u kredite kako bi se 'skućili'.
- Nakon završetka fakulteta u Zagrebu, razmišljao sam što i kako dalje pa sam se odlučio vratiti u rodni grad. Kada smo krenuli s rješavanjem stambenog pitanja, vidjeli smo Natječaj Grada Slavonskog Broda i odlučili se javiti jer mislimo kako je to jedna jako dobra odskočna daska za bolju startnu poziciju. Izabrali smo parcelu u Naselju Livada, u Ulici Franje Cejtnara. Bio je to naš drugi izbor, ali zapravo smo na kraju bili zadovoljniji tim zemljištem, tako da je ispalo još bolje. Ova gradska mjera ubrzava nas barem godinu dana jer novce koje bismo inače dali na kupovinu zemljišta, možemo odmah uložiti u dokumentaciju i sam početak izgradnje kuće. - kazao je Anto Čabraja, 28-godišnji magistar povijesti koji se, u nedostatku posla u struci, zaposlio u obiteljskom obrtu i zadovoljan je onime što trenutno radi. Smatra kako život vani nije nimalo bolji - „I u Slavonskom Brodu može se živjeti dobro ako puno radiš, jednako kao i vani." - poručuje.
Dragi bezemljaši, kad shvatite da vam je puno jeftinije i isplativije sad kupiti neku kuću, proći će baba s kolačima.
Nisam niti za diskriminaciju na temelju zanimanja, ali ne ginekolozi, zubari, vodoinstalateri, liječnici, keramičari, slikari, glumci, režiseri, informatičari - ne treba to brodu. Brodu trebaju povjesničari. Ako već radimo diskriminaciju (dobnu), zašto ju ne radimo tako da se popunjavaju deficitarna zanimanja?
Stalno se veliča odurna dusparina diskriminatorska mjera kao nešto pozitivno. Ne potiče da u brod dođu sposobni, kreativni, dokazani stručnjaci, to nam ne treba, već se nešto kao kunemo u mlade. Postoje li detaljni statistički podaci što su i u... Prikaži sve kojem smislu donijele ove mjere? Ima li demografskih pomaka? Kada ih možemo očekivati?