POŽEGA - O projektu izgradnje akumulacije Kamenska govori se desetljećima, a sada je napokon došlo vrijeme za njegovu realizaciju. Još 70-ih godina prošlog stoljeća u planu je bila izgradnja objekta za vodoopskrbu, no ideja nije provedena u djelo. Poplave i vremenski uvjeti stvaraju probleme i štetu lokalnom stanovništvu, a realizacijom ovog, pola stoljeća starog plana, taj problem će napokon biti riješen.
Kako ideja neće ostati samo ideja, nego će ona biti realizirana, postalo je jasno krajem srpnja prošle godine. Tada je održana izvanredna sjednica Skupštine Požeško-slavonske županije na kojoj su prisutni vijećnici jednoglasno podržali izmjene Prostornog plana Požeško-slavonske županije koje su bile nužne za buduću realizaciju dugoočekivane akumulacije.
- Od samoga početka ovog projekta susreli smo se s problemima koje smo morali riješiti kako bi došli do faze realizacije. Na prostoru Kamenske nalazi se stanište zaštićenih vrsta leptira i ptica te smo iz tog razloga morali ostvariti suglasnost sa strateškom Studijom utjecaja na okoliš. Hrvatske vode kao investitori krenut će u provedbeni zadatak i pripremiti svu dokumentaciju u narednih godinu ili dvije, kako bi ovaj kapitalni projekt na prostoru naše županije mogao biti realiziran. - kazao je tada župan Alojz Tomašević.
Od izvanredne sjednice prošlo je gotovo godinu dana, a radovi, uistinu jesu, pokrenuti u tada rečenom periodu. Prvi korak u ovom procesu bilo je početno bušenje i istraživanje na državnoj cesti Pakrac-Požega koje je pokrenuto prije nešto više od tjedan dana. Prema sadašnjem planu, akumulacija Kamenska imat će 11,45 milijuna metara kubičnih korisnog prostora, ukupni volumen prostora bit će 17,8 milijuna kubika, a visina brane 28 metara.
- Prva svrha izgradnje akumulacije je obrana od poplava nizvodnog područja, ali samo pregradno mjesto osiguralo je mogućnost izgradnje akumulacijskog prostora većeg od onog namijenjenog isključivo za obranu od poplave. Tako je to višenamjenska akumulacija koje će služiti za vodoopskrbu, navodnjavanje, za energetsko korištenje, osim toga, osigurat će biološki minimum i vodnost Orljave nizvodno od brane u sušnim mjesecima te naravno služiti za sport i rekreaciju ovog kraja. - pojasnio je prilikom početnog bušenja, voditelj projekta i predstavnik tvrtke Elektroprojekt, Nenad Heček.
Prema trenutnom planu troškovi projekta iznosit će oko 220 milijuna kuna, a troškovi premještanja ceste u dužini od 7,5 kilometara, što je nužno za njegovu realizaciju, iznosit će oko 50 milijuna kuna. Točniji izračuni bit će dostupni nakon završetka idejnog projekta čija je izrada u planu tijekom druge polovice ove godine.
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -