3282
Prikaza
0
Komentara
SLAVONSKI BROD - „Krajobrazno projektiranje ili uređenje krajobraza odnosi se na bilo koju aktivnost koja mijenja vizualni identitet krajobraza. Uređenje krajobraza je istovremeno i znanost i umjetnost te zahtijeva dobro promatranje, prostorne analize, kao i vještine i principe dizajniranja. Dobar krajobrazni arhitekt razumije prirodne i konstruktivne elemente i vješto ih kombinira. Mora znati karakteristike prirodnih elemenata: različite vrste tala, karakteristike biljaka, kao i njihove uzgojne potrebe, brzinu rasta i volumen habitusa, ali i prilagodljivost određenoj klimatskoj zoni, ili međusobnoj interakciji sa drugim biljnim vrstama." - piše o zanimljivostima iz krajobrazne arhitekture na internetskim bespućima.
Uređenje okoline i takozvanih 'zelenih površina' ili onih koje bi se takvima tek trebale zvati, česta je rak-rana projekata izgranje komunalne infrastrukture, čiju ljepotu i uspjeh u fazi 'gotovosti' nerijetko narušava činjenica da izvođači radova nisu posao obavili do kraja. Tu se, dakako, postavlja i pitanje - je li naručitelj radova u projekt uopće uključio i završno uređenje okoliša. A trebao bi biti običaj da se takvo što podrazumijeva.
Rekonstrukcija i obnova slavonskobrodske Zagrebačke ulice traju posljednje dvije godine. Ta se gradska ljepotica u tom periodu uistinu preobrazila u jednu od najljepših i najuređenijih ulica u Slavonskom Brodu. Kako je u tijeku završni dio njezina asfaltiranja, ovaj put od križanja s Primorskom do križanja sa Zagorskom ulicom, uskoro će biti vrijeme i za radove 'finalnog dotjerivanja' o kojima smo uvodno pisali.
Čudesni alat zvan Google Maps otkriva kako je Zagrebačka ulica izgledala prije desetak godina. Zelene površine između prilaza kućama i ulazima u dvorište, uglavnom su bile uništene i pretvorene u blato/prašinu jer su služile za parkiranje. Zbog visokih rubnjaka koji su sada postavljeni, automobili će - uglavnom - morati biti parkirani u dvorišta obiteljskih kuća tog dijela grada. Tim više izvođač radova, kao i njihov naručitelj - Grad Slavonski Brod - ima motivaciju adekvatno urediti te 'mini' zelene površine. S obzirom na njihovo trenutno stanje, to će najprije zahtijevati kvalitetnu pripremu tla, a potom i sadnju dobre trave.
Istu će, prema aktualno važećoj Odluci o komunalnom redu, potom morati održavati građani - svatko ispred svoje kuće, što ne bi trebalo predstavljati problem s obzirom na to o kolikoj se 'zelenoj kvadraturi' radi.
U spomenutoj Odluci, vezano za to, stoji sljedeće: „Vlasnik i korisnik stambene zgrade, poslovnog prostora i građevinskog zemljišta, dužan je održavati okućnicu, odnosno, okoliš zgrade, uključujući ogradu prema površini javne namjene koja ne smije ometati korištenje javno prometne površine i sigurnost prometa i ljudi te se vizualno mora uklapati u okolni izgled. Dvorišta, okućnice, vrtovi, voćnjaci, zelene i druge površine te neizgrađena zemljišta moraju biti čista i uredna. (...) U održavanju javnih površina dužni su sudjelovati vlasnici ili korisnici zemljišta i objekta uz javne površine i to u širini svog zemljišta/objekta.".
Kazne za one koji se ogluše na ovakve odredbe su visoke - do dvije tisuće kuna za fizičke osobe i odgovorne osobe u pravnoj osobi; do pet tisuća kuna za fizičku osobu obrtnika i osobu koja obavlja drugu samostalnu djelatnost te do deset tisuća kuna za pravne osobe.
Za sve one građane koji se pitaju kako se to obavlja svoju dužnost, košenje je demonstrirala vrijedna i savjesna Brođanka koja održava komad zelene površine ispred svoje kuće, uz cestu u Brodskom Vinogorju.
Vratimo li se na Zagrebačku ulicu, s obzirom na to koliko je uloženo u njezinu obnovu uistinu bi bio veliki propust gradske vlasti da svi ti projekti ne budu dovršeni 'točkom na i' - uređenjem okoliša. Nakon dobro obavljenog posla građani će jednostavnije i održavati takve dijelove ispred svojih kuća.