LIPIK - Još za vrijeme Rimskog carstva otkriveno je kako na području današnjeg grada Lipika postoji izvor ljekovite vode. Već tada postojale su prve terme i kupke, a kasnije je otkriveno kako kupanje u vodi koja ondje izvire ima pozitivne učinke na bolesti živčanog sustava i zglobova.
Višetisućljetna tradicija
Prvi pisani dokumenti o Lječilištu u Lipiku datiraju iz 16. stoljeća, kada je ono nosilo naziv "Lipička vrela.” Dva stoljeća nakon, izgrađeno je nekoliko zgrada u kojima su bili bazeni napunjeni 'ljekovitom vodom', a 1839. godine izvršena je prva 'prava' analiza lipičke termalne vode, kojom je utvrđeno kako ona sadrži veliku količinu joda, što ju je činilo jedinstvenom u Europi.
Budući da je ljekovitost lipičke vode potvrđena brojnim analizama, tijekom 19. stoljeća nastavljena je gradnja i ulaganje u lječilišni centar i kupalište. Početkom 20. stoljeća Lipik postaje centar za rehabilitaciju, a pokrenuta je i prodaja ljekovite i pitke vode u bocama. Tijekom Domovinskog rata došlo je do oštećenja zgrada toplica i punionice, no 1994. godine, rješenjem Ministarstva zdravstva Republike Hrvatske, bolnica ponovno dobiva status Specijalne bolnice za medicinsku rehabilitaciju. Ta odluka bila je poticaj za ulaganje maksimalnih napora u dodatno osuvremenjivanje bolničkih objekata, a istovremeno i restauriranje spomeničke baštine te tradicijskih osnova na kojima je lječilište nastalo.
Proširenje djelatnosti
S obzirom na to da novi Zakon o zdravstvenoj zaštiti omogućuje specijalnim bolnicama i lječilištima ostvarivanje dodatnih prihoda na tržištu zdravstvenog turizma, odlučeno je kako će Toplice svoju ponudu prilagoditi na način da privuku što veći broj turista. Tako će, osim pacijenata koji ondje dođu na rehabilitaciju preko Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo, u Lipik dolaziti i posjetitelji željni opuštanja i odmaka od užurbanog načina života.
- Analizom poslovanja uvidjeli smo kako je udio komercijalnog poslovanja oko 20%, dok je 80% dolazaka ugovoreno s HZZO-om, tu smo vidjeli mogućnost napretka, stoga smo zaposlili određeni broj fizioterapeuta i infrastrukturno smo poboljšali tadašnju ponudu. Naravno da ovo nije kraj ulaganja, već iduće godine u okviru projekta „Slavonija", Grad Lipik je, zajedno sa Toplicama, kandidirao jedan veliki projekt pod nazivom „Terme Lipik" gdje početkom godine očekujemo jednu veliku investiciju, a odnosi se na obnovu Vile koja je u vlasništvu Grada, obnovu našeg dijela Toplica - 'Narodnih kupki' i našeg perivoja. S tim investicijama ćemo postati još konkurentniji na turističkom tržištu. - rekao je predsjednik Upravnog vijeća Toplica Lipik, Slobodan Katunar prilikom sastanka Uprave u prosincu prošle godine.
Ova promjena u poslovanju nagnala je Upravu Lječilišta na dodatno poboljšanje usluga, a bespovratna sredstva omogućit će realizaciju gotovo svih ideja. U planu je nastavak obnove soba i apartmana te proširenje smještajnog kapacitata za još sto kreveta, a projekt 'Terme Lipik' bit će prekretnica u poslovanju Toplica. Sredstva osigurana za realizaciju ovog projekta bit će utrošena u obnovu 'Narodnih kupki' te izgradnju mini wellnessa s bazenom, slanom vodom, saunom, jacuzzijem i prostorom za masažu te obnovu dijela perivoja.
Ova godina kao prekretnica u poslovanju
Iako je ulaganje u lipičke toplice konstantno, u 2020. godini započet će jedno od najvećih ulaganja do sada. Naime, gradonačelnik Lipika, Vinko Kasana, u srpnju je potpisao ugovor o dodjeli bespovratnih sredstava kroj projekt Razvoja Slavonije, Baranje i Srijema za realizaciju ideje 'Terme Lipik' u iznosu od 61,8 milijuna kuna.
- Ovo je najvrjedniji ugovor koji smo dosada potpisali, a odnosi se na razvoj turizma u Lipiku. Vlada Republike Hrvatske je prepoznala naše potrebe, kao i činjenicu da je Lipik turistički grad te sam siguran da će se, nakon provedbe ovog projekta, dogoditi puno pozitivnih stvari za naš grad. Nositelj ovog projekta je Grad Lipik, dok su partneri na projektu Specijalna bolnica za rehabilitaciju Lipik te Turistička zajednica Grada. - kazao je lipički gradonačelnik prilikom potpisivanja ugovora.
Ukupna vrijednost projekta je 73 milijuna kuna i obuhvaća obnovu gotovo cijelog kompleksa. U planu je rekonstrukcija zgrada u kojima će, uz pomoć modernih tehnologija, na inovativan i zanimljiv način biti prikazana povijest Lipika te opremanje ranije spomenutih 'Narodnih kupki' u kojima će posjetitelji iskusiti ljekovitost lipičkih voda u modernom i opuštajućem ambijentu. Osim za grad Lipik, ulaganje u ove toplice imat će velik značaj za cijelu Požeško-slavonsku županiju jer će turistička ponuda tog kraja biti buno bolja.
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -