2969
Prikaza
1
Komentar
SLAVONSKI BROD - Problem napuštenih i izgubljenih pasa na području grada Slavonskog Broda otvorenjem Azila, o čemu smo nedavno pisali OVDJE, napokon bi trebao biti riješen. No, vlasnici pasa koji više nemaju mogućnosti skrbiti za njih, kao i oni koji za svoje ljubimce trebaju višednevno čuvanje, za sada su prepušteni sebi i dobroj volji susjeda i prijatelja koji su im spremni priteći u pomoć.
- Nedavno sam imao upit žene koja ima tri psa, uredno cijepljena i čipirana. Ona je u požaru ostala bez doma i, kaže, nema uvjeta niti mogućnosti više skrbiti o njima. Kako ih ne želi neodgovorno izbaciti na ulicu raspitivala se za mogućnost njihova smještaja u Azil, no, nažalost, ne možemo joj pomoći jer je Zakon vrlo jasan, a on izrijekom kaže kako se u skloništima skrbi samo za izgubljene i napuštene životinje - ispričao je Pero Jelinić iz Trgovačkog društva Komunalac, koji u ime Grada, vodi računa o novootvorenom Azilu.
Uposlenik Azila, veterinarski tehničar Darko Iličić, iznio je još jedan primjer s kojim se vlasnici životinja susreću. - Dok smo pripremali Azil za početak rada pred kapijom se zaustavio automobil iz kojeg je izašao čovjek koji se zanimao za privremeni smještaj svog ljubimca u ovim prostorima. Riječ je bila o čovjeku koji je išao u inozemstvo a nije imao kome ostaviti svoga psa. Bio je spreman platiti smještaj i hranu, no nažalost nismo mu mogli pomoći - kazao je Iličić.
Sa situacijama u kojima su se našli Brođani iz ova dva navedena primjera, sigurni smo, susrelo se još građana. Ako već i nisu bili u situaciji da ne mogu dalje skrbiti za svoje ljubimce, onda su - barem jednom u životu - bili u situaciji da su morali susjede i prijatelje moliti neka im pričuvaju psa, mačku ili nekog drugog ljubimca dok se vrate s godišnjeg odmora ili službenog putovanja.
Kada bi u Brodu postojala ustanova za smještaj životinja ili čak - zašto ne - i hotel za kućne ljubimce možda bi bilo manje napuštenih životinja u sezoni godišnjih odmora, a s čime se iz godine u godinu susrećemo.
Osim nedostatka jedne takve ustanove Slavonski Brod nema niti groblje za ljubimce. Lešine uginulih životinja preuzima za to licencirana tvrtka po cijeni od 3,31 kunu po kilogramu životinje.
Kako se pravi vlasnici za svoje ljubimce emotivno jako vežu te su im oni zapravo članovi obitelji, sigurni smo da bi usluge i jednog i drugog, sigurno koristili. No, netko bi to trebao i pokrenuti. Možda udruge za zaštitu životinja mogu osmisliti projekt koji bi prijavili nekom od EU fondova te time isfinancirati barem smještajne kapacitete. Ova trenutna situacija može biti prilika i za rješenje nezaposlenosti nekog od Brođana. Naime, ukoliko bi napravio poslovni plan iz kojeg bi bilo vidljivo kako je poslovna ideja prihvatljiva postoji mogućnost da povuče sredstva Zavoda za zapošljavanje namijenjena samozapošljavanju.
Tijekom prvih 11 mjeseci prošle godine u Hrvatskoj se u program samozapošljavanja uključilo 5513 korisnika, dok su 2017. tu mjeru koristile 3583 osoba, doznajemo od Zavoda. Ove godine ta je mjera s 55 tisuća povećana na 70 tisuća kuna, što konkretno znači da nezaposlena osoba koja pokreće posao pola novca može potrošiti na nabavku opreme što ulazi u osnovna sredstva rada, dok preostala polovica (35.000 kuna) ide u ostale dopuštene troškove.
Poticaji za zapošljavanje mogu narasti i do 275.000 kuna, ako se više nezaposlenih osoba udruži u poduzetnički pothvat. Za otvaranje obrta ili slobodne profesije za dvije osobe može se povući do 110.000 kuna, za osnivanje trgovačkog društva s četiri osobe do 222.000 kuna, dok se za osnivanje zadruge s pet uključenih osoba može dobiti i do 275.000 kuna, koliko iznosi maksimalni poticaj. Za poticaje se mogu prijaviti svi nezaposleni koji se nalaze na evidenciji Zavoda.
Smještaj ili hotel za životinje tek je jedan od prijedloga o kojem bi nezaposleni možda mogli razmisliti, ali tu je i niz drugih aktivnosti o čemu svjedoče i priče Danijele Vrljić i Tee Mušicki koje su još ranije svoju nezaposlenost odlučile riješiti same korištenjem ove mjere, a o čemu je SBplus pisao OVDJE. Iako Vam se na prvu i ne čini moguće, možda baš u vašem hobiju, koji možete pretvoriti u posao, leži rješenje vaše budućnosti. Odlazak u inozemstvo nije baš uvijek jedina opcija koju imamo. Ponekad je potrebno samo malo riskirati i vjerovati u sebe.