2023
Prikaza
2
Komentara
SLAVONSKI BROD - Odmah nakon sjednice Županijske skupštine sazvat ću elektronsku sjednicu Stožera Civilne zaštite na kojoj ćemo mjere vezane uz posjete štićenicima Domova za stare i nemoćne usuglasiti s mjerama Nacionalnog Stožera. - za SBplus najavio je načelnik Stožera Civilne zaštite Brodsko-posavske županije, dožupan Stjepan Bošnjaković.
A sve je počelo kada se SBplus portalu obratila čitateljica čija je majka štićenica Doma za stare i nemoćne u Slavonskom Brodu. - Prošli tjedan pratila sam obavijesti Županijskog stožera i rečeno je da od ponedjeljka kreću posjete. tijekom cijelog vikenda pratila sam stranicu slavonskobrodskog Doma no tamo nisam uspjela pronaći informacija kako i pod kojim uvjetima će posjete biti moguće. Kada sam došla ostala sam iznenađena. Majku, koja je inače srčani bolesnik, mogla sam izvesti na 15 minuta u dvorište. Kada znamo da je u ponedjeljak ujutro temperatura zraka bila debelo ispod minusa, jasno je koliko je to opasno po nju. Doduše osoblje Doma, koje mi je kazalo kako samo provode mjere propisane od strane Županijskog stožera Civilne zaštite, dozvolilo mi je da majku odvedem do automobila gdje smo provele nekih 15-ak minuta nakon čega se ona morala vratiti unutar Doma. - ispričala nam je čitateljica, pitajući se čemu sve to ako je majka cijepljena.
- Prošla je oba kruga cijepljenja i od toga je proteklo 14 dana. Ako ne može otići prošetati sa mnom na dulje od 15 minuta onda koja je funkcija cijepljenja. O tome da ju doma mogu odvesti samo na pet dana, što mi je zbog poslovnih obveza gotovo neizvedivo, ne znam ni što bi rekla. Nevjerojatno je da preko vikenda, kada bi ju mogli posjetiti i unuci i ada bi joj se i ja mogla posvetiti ne možemo doći jer je to manje od propisanih pet dana, nakon kojih se, kako mi je rečeno, po povratku u Dom ponovno biti testirana. Sve mi je to toliko nelogično, posebice kada vidim na TV-u priloge iz drugih gradova gdje cijepljene osobe bez problema iz domova mogu izaći van. - pita se naša čitateljica temeljem čije smo priče i navoda upite proslijedili Županijskom Stožeru Civilne zaštite Brodsko-posavske županije.
Cijepljeni, a ograničeni
Odgovor je stigao žurno.
"Stožer Civilne zaštite Brodsko-posavske županije u petak (12.02.) donio Odluku o ukidanju mjere privremene zabrane posjeta u ustanovama socijalne skrbi na području BPŽ (prilog 1), a koja je u primjeni od 15.02.. Posjete su za sada dozvoljene samo u vanjskim prostorima pružatelja socijalne usluge smještaja (u zatvorenim prostorima posjete još uvijek nisu dozvoljene). Također, Odlukom je omogućen i odlazak izvan prostora domova, ali samo u obitelji korisnika u minimalnom trajanju od 5 dana. Posjete u vanjskim prostorima i odlasci izvan domova mogući su samo za korisnike koji su u zadnjih 90 dana preboljeli COVID-19 i koji su cijepljeni drugom dozom s tim da je od drugog cijepljenja proteklo najmanje 14 dana. Podrazumijeva se da je Odluka Stožera CZ obvezujuća za sve pružatelje socijalne usluge smještaja (domove za starije i nemoćne osobe) te da ih se moraju pridržavati. Kod donošenja Odluke Stožer se vodio trenutnom epidemiološkom situacijom na području BPŽ, podacima o procijepljenosti unutar socijalnih ustanova/domova te aktualnim Uputama HZJZ-a od 30.01.2021.. Primjerice, u najvećem (županijskom) Domu za starije i nemoćne osobe procijepljenost korisnika drugom dozom iznosi oko 80 %, a zaposlenika oko 50 % te kod popuštanja mjera za ovakve ustanove postoji još uvijek određeni rizik širenja virusa. Potrebno je također naglasiti da odluke i mjere županijskih stožera CZ mogu biti samo strože od mjera koje se donose na nacionalnoj razini, a nikako blaže.", piše u odgovoru SBplus portalu koji je potpisao načelnik brodsko-posavskog Stožera Civilne zaštite, dožupan Stjepan Bošnjaković, navodeći kako je Dom za stare i nemoćne upozoren da redovito ažurira svoje Internet stranice s najnovijim podatcima (što su danas tijekom podneva i učinili), te da informacija o tome da će nakon petodnevnog boravka izvan ustanove štićenici biti ponovno podvrgnuti testiranjem netočna.
Pa iako lokalni Stožeri, sukladno epidemiološkoj situaciji mogu uvesti, temeljem dopuštenja, i strože mjere nego li su one koje je uveo Nacionalni Stožer čini se da je u ovom slučaju ipak došlo do pogreške ili nerazumijevanja. Jer teško je objasniti činjenicu zbog čega netko tko je cijepljen, ako tvrdimo da je cijepivo učinkovito, ne bi mogao u obitelji provesti jedan ili dva umjesto pet dana. Uostalom i na stranici sedam preporuka koje je izdao Nacionalni Stožer Civilne zaštite (preporuke se nalaze u prilogu članka) stoji kako se, kod mjera navedenih kroz šest točaka u dijelu koji se odnosi na izlazak izvan prostora pružatelja usluga i odlazaka u obitelj, ograničenja i uvjeti izlazaka ne odnose na osobe kojima je prošlo 14 dana od druge doze cjepiva i osobe koje su preboljele COVID-19 unutar 90 dana od početka bolesti.
Upravo s tim naputkom trebale bi na današnjoj najavljenoj elektronskoj sjednici stožera biti usklađene županijske mjere, koje ću, usvoje li ih članovi Stožera, u primjeni biti od četvrtka nakon što bude usvojena i dostavljena svim ustanovama i domovima. A o čemu će, vjerujemo, svoje korisnike i obitelji štićenika, pravovremeno i valjano obavijestiti ne samo Stožer, nego i Uprava Doma koristeći prednosti koje im u ovom slučaju pružaju njihove Internet stranice, na kojima je još jučer zadnja obavijest koja se odnosila na COVID-19 bila iz listopada prošle godine.
I na kraju, ostaje pitanje bi li, da nije bilo čitateljice koja je o svemu obavijestila SBplus portal, Stožer uočio nelogičnosti svojih u odnosu na nacionalne mjere te pokrenuo njihovu izmjenu. Želimo vjerovati da bi, jer štićenici Domova za stare i nemoćne, koji su i u prvom lockdownu živjeli zatvoreni u četiri zida, imaju, bez obzira na svoje godine i eventualne bolesti, potrebu živjeti i uživati u životu. Zbog toga su i pristupili cijepljenju kako bi stvorili zaštitu koja će im omogućiti da se, poštujući sve epidemiološke mjere, mogu ponašati što normalnije u okvirima 'novog normalnog', a ne da i dalje ostanu sputani, zatvoreni i vremenski ograničeni.
Situacija u domu je takva da se " ne zna ni tko pije ni tko placa " ravnateljica doma je tamo samo " fikus " dok glavnu rijec vodi glavna sestra bez cijeg blagosova se nista ne desava...i kojoj se... Prikaži sve ne desava...i kojoj se zbog straha malo tko obraca.Sticenici su prepusteni sami sebi pogotovo od kad su zakljucani, ali ti isti zaboravljaju da sticenici nisu sami da imaju nekog tko ce se borit za njih i na visim distancama ako je potrebno, a bit ce. Koja je logika pustit ih u obitelj na pet dana i za to vrijeme mogu obici cijeli grad, a ne mogu otic na 10min u trgovinu i vratit se u dom...otici kupit si hrane jer ono sto dobiju u domu ne moze se nazvat hranom...stednjak u kuhinji zamjenili su sa dva kola resoa na kojem su pojedini svaki dan si spremali hranu al sad im je to zabranjeno od osobe koja bi trebala imat potpuno drugu ulogu od glumljenja sefa. Cijelu godinu ni jednom ih nije obisao soc.radnik sto im je bilo potrebno, dogadalo se da danima nema spremacice, da ne smiju otici lijecniku koji je u istoj zgradi....mnogo toga ne stima u domu osim ovih suludih nazovimo "popusranja mjera". Pitam se da li netko iz stozera ima nekog svog u domu? ili za njega vrijede druga pravila? Bez obzira na epidemiolosku situaciju ovim domom trebao bi se netko pozabavit.